reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

"Yamhill" - kladivo na AMD

29.1.2002, Tomáš Čupr, článek
"Yamhill" - kladivo na AMD
Z Intelu unikly informace o připravovaném procesoru Yamhill založeném na technologii podobné x86-64 od AMD. Znamená to konec jádra Itanium či se jedná o pokus čelit případnému úspěchu AMD Hammer?
V Hillsboro ve státě Oregon, tým inženýrů firmy Intel pracuje na technologii, která byla až donedávna přísně utajená.

Technologie Yamhill je tajnou zbraní Intelu proti nastupujícím procesorům AMD Hammer a má se stát pojistkou v případě neúspěchu jejich serverových procesorů Itanium, kterému se zatím od zákazníků nedostává příliš pozitivních ohlasů. Tato technologie je téměř stejná jako technologie x86-64 vyvinutá firmou AMD právě pro procesory Hammer.

Na rozdíl od Itania, který vykazuje problémy se softwarem napsaným pro klasická Pentia, nové procesory s technologií Yamhill budou zvládat jak nové 64-ti bitové aplikace, tak i ty napsané pro 32-ti bitová Pentia. Schopnosti Yamhillu by se měly objevit v dalším Intelovském procesoru, který je znám pod označením Prescott a jehož uvedení na trh se očekává v roce 2003 nebo 2004. Tyto schopnosti však nemusí být aktivovány. Zda budou rozhodne Intel zřejmě po vyhodnocení úspěchu AMD Hammer a svého Itania. Obzvláště velké naděje nyní vkládá do jeho druhé verze s kódovým označením McKinley.

Technologie Yamhill se vyvíjí už od roku 2000. Tehdy AMD zveřejnilo první specifikace svého Hammeru a Intel se rozhodl, že se svému protivníkovi vyrovná a inženýři v Hillsboro začali vyvíjet 64-ti bitové rozšíření pro Pentiovou řadu. Intel nikdy nepřiznal existenci Yamhillu navzdory zvěstem o jeho existenci. Ze začátku se jednalo o tak tajný projekt, že inženýři pracující na tomto projektu museli v e-mailech používat označení YT a ve výrobních halách byl hovor o YT zakázán.

Únik informací o Yamhillu je pro Intel velmi nepříjemný. Měla to být zadní vrátka, která jistě podle přání čelních představitelů Intelu neměla spatřit světlo světa. Pokud bude totiž Yamhill uveden bude to znamenat promrhání miliardy dolarů, která byla použita pro vývoj Itania.

Intel se však zřejmě bude rvát o Itanium až do vyčerpání všech možností i když ho jeho výsledky zřejmě zklamaly. Na konci třetího čtvrtletí 2001 bylo prodáno celkem 2162 procesorů Itanium, z toho však 2000 koupila IBM pro dva velké tisíciprocesorové servery.

Nyní můžeme jen spekulovat, zda případná aktivace technologie Yamhill bude znamenat konec Itania či, jak se někteří analytici domnívají, budeme svědky paralelního běhu dvou 64-ti bitových procesorů. Podle mého názoru je pravděpodobnější druhá možnost, neboť Yamhill může odrazit nápor Hammeru bez následků prodeje Itania pro high-end servery.

Přeci jen - kompletní opuštění architektury IA-64 by se nemuselo Intelu vyplatit.


Zdroj: Silicon Strategies
reklama