reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA 5

27.7.2001, DOPPLER , článek
ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA 5
AMD K7 THUNDERBIRD AXIA 1333C@1400, 1466, 1533, 1600, 1620, 1656 MHZ . . co dodat?
Kapitoly článku:
  1. ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA 5
  2. Nastavení, testy, problémy ....
Předem bych vám rád poděkoval za ohromnou spoustu dopisů, na které jsem se snažil odpovědět. Bohužel ne vždy vám mohu vyhovět. Často mě žádáte, abych provedl testy na přetaktovaném systému s použitím nejrůznějších programů. Samozřejmě, že některé programy mám a znám je, ale je tady také spousta dotazů na specializované aplikace, ke kterým se ani nedostanu. Sám dobře vím, že testy v SANDŘE, 3D MARKU, HWINFO atd. ... nejsou odrazem skutečného výkonu, ale jsou to pouze dílčí výsledky určité sestavy. V případě, že se rozhodnete mi napsat, nechtějte, abych pro vás testoval 3D STUDIO, WEB MARK, CAD. Stačí se podívat na některé zahraniční weby a tam určitě naleznete podobné systémy a v mnohých případech ještě lepší. Tentokráte jsem testy trochu o něco rozšířil na Sisoft Sandra 2001se , Dr. Hardware 2001e , Performance Test v. 3. 4 , HW Info , WINCPUID , CPU MARK 1999 , VIA Hardware Monitoring – TEPLOTA CPU. Ale pojďme na to!


Konfigurace, použité komponenty, ....

Tak, abych už vás dlouho neunavoval, tak se dáme do toho. I tentokrát jsem se rozhodl pro procesor od firmy AMD, a to na frekvenci 1333 MHZ (266) s označením „ C “. Základní deska zůstala stejná ABIT KT7A – RAID. V době, kdy píši tento článek, by už měla být každým týdnem v prodeji základní deska ABIT KG7-RAID a ABIT KR7-RAID. Obě tyto desky již podporují DDR paměti a jedná se asi o nejlepší nástupce současné desky KT7A. O těchto základních deskách si samozřejmě můžete již dnes přečíst na zahraničních webech a jakmile se začnou prodávat i u nás, podělím se o své zkušenosti s nimi prostřednictvím některého dalšího článku.

Co se týče chlazení, zůstal jsem prozatím u vzduchem chlazeného systému. Někteří se ptáte, proč jsem již nepřešel k chlazení vodnímu. Důvod je jednoduchý, protože s vodním chlazením je spojeno hned několik problémů, na kterých zatím pracujeme. Nebojte se, vodní chlazení máme zakoupené od firmy SENFU (viz. TNTRADE) a po určitých úpravách vám samozřejmě přineseme výsledky testů a užitečné informace. Článek se připravuje a bude velmi rozsáhlý. Tentokráte před jeho vydáním nejprve požádáme přímo distributora a další fundované lidi o konzultaci, aby informace byly co nejpřesnější a výsledky provedených měření a testů zveřejníme i s poznámkami od různých odborníků. Asi největší problém s vodním chlazením je jeho poněkud větší rozměr, a proto je nevhodné pro ty, kteří často počítač převážejí z místa na místo.

Použité chlazení bylo proto pouze vzduchové a nebo chcete li „ obyčejné chladiče na CPU “. Tentokráte jsme vybrali 3 druhy chladičů, a to GLOBAL WIN FOP 38 , TRIG T502 PLUS , COOLERMASTER EP5-6I11. První je asi všem dobře známý pasivní část hliník + delta chladič 7000 ot. /min. Druhý je novinka , jak jinak než od firmy TNTRADE, jedná se o masivní pasivní část, ale tentokráte měděnou + delta chladič 7000 ot. /min. Třetí je asi pro všechny z nás nejpřijatelnější, protože jeho cena je 450 kč a tím se stal pro každého dostupný a věřte že je to naprosto skvělý chladič. Jeho neuvěřitelně velká pasivní část z hliníku je asi o 1/3 větší než u GLOBAL WINu (věřte nebo ne ale na některé desky se nedá ani dost dobře usadit, protože je hodně široký a desky, které mají kondenzátory příliš blízko patice CPU, budou mít problém) + větrák 5000 ot. /min., který je skvěle umístěn na 2/3 pasivní části, je naprosto tichý oproti větrákům delta a poslední výhoda je, že je snadno demontovatelný a tím vám vzniká možnost na velkou pasivní část namontovat cokoliv .

GLOBAL WIN a TRIG samozřejmě chladily bez větších problémů a výsledná teplota se pohybovala od 41 – 52 stupňů s tím, že v místnosti bylo 24 – 32°C. K tomu ale později. Když vezmeme v úvahu to, že GLOBAL WIN je za 1200 Kč,TRIG T502 PLUS za 2500 Kč, tak COOLERMASTER vychází z tohoto testu asi nejlépe. Určitě se většina z vás zeptá, zda je tento chladič tak dobrý, když je jenom za 450 Kč. Na 100% vám mohu zaručit, že uchladil i moje CPU do 1533 MHz. Na vyšší frekvenci je bohužel třeba použít buď jiný větrák a nebo celý jiný chladič, protože teplota CPU se vyšplhala za 60°C a systém byl nestabilní a docházelo k tuhnutí. Paměti byly použity opět stejné, a to KINGMAX PC150 2x 256 MB. Pevný disk SCSI IBM 36 GB ULTRA160 10. 000 ot. 4MB cache + řadič ADAPTEC 29160N ULTRA 160 SCSI. Druhý pevný disk byl také od firmy IBM DESKSTAR 75GXP 75 GB 7200 ot. 2MB cache IDE ULTRA ATA 100 na řadiči HPT370 bez použití diskového pole RAID 0,1. Na HDD byl nainstalovaný operační systém, a to na IDE WIN 98SE a na SCSI WIN 2000 PROFESSIONAL.

Oba systémy pracovaly naprosto bez chyb s tím, že testy proběhly pod operačními systémy WIN98 i WIN2000. Použitý CASE byl EMKO BT-SERVER 910X-350. Jedná se o CASE určený pro SERVER a nebo pro výkonné pracovní stanice. Case byl vybaven 350W zdrojem ENERMAX a pro dokonalý přívod a odvod vzduchu byly nainstalovány přídavné chladiče TITAN 90x90x25mm v celkovém počtu 8. Naštěstí je CASE prostorný, takže nebyl s umístěním přídavných chladičů sebemenší problém. HDD byly také chlazené pomocí HDD COOLERů pro IDE i ULTIMATE HDD COOLER SCSI. Zvuková karta byla od firmy CREATIVE, a to SOUNDBLASTER LIVE 5. 1 PLATIUM s ovladači LIVEWARE 3. 0.

Grafická karta byla použita CREATIVE GEFORCE 2 PRO 64MB DDR, AGP 4x, FAST WRITE ENABLE (zapnuto v BIOSu základní desky), SIDE BAND ADDRESSING ENABLE (zapnuto na Fast Trax driver), driver. 6. 34 FastTrax , 12.90 Detonatory. Po malé úpravě karta běžela ochotně - paměť 490 MHz / jádro 230 MHz. Na grafické kartě se nenalézají pasivní chladiče pamětí. Doporučuji zakoupit kit od THERMALTAKE (firma TNTRADE) určený na chlazení DDR pamětí, který obsahuje i velké pasivní žebrované chladiče na paměti (500 Kč). Jednoduchým rozříznutím a nalepení jsem dosáhl účinného chlazení a výsledky byly stejné jako u mé předchozí grafické karty GEFORCE 2 ULTRA. Těm, kteří se v dnešní době rozhodují pro koupi grafické karty, nemůžu doporučit nic jiného než GEFORCE 2 MX 400 a nebo, kdo má o trochu více peněz, tak GEFORCE 2 PRO od CREATIVU, protože stojí jen 7.500 Kč a po malé úpravě za 500 Kč má kartu stejnou jako GEFORCE 2 ULTRA za 20. 000 Kč.

Kdo se rozhodne zakoupit grafickou kartu GEFORCE 3 / GEFORCE 3 ULTRA (ta má být asi na podzim), tak doporučuji velmi výkonný CPU od 1200 MHz, základní desku podporující DDR paměti, protože plný výkon karty se projeví teprve na této a vyšší konfiguraci. Osobně doporučuji počkat na ABIT KG7 RAID, + koupi DDR pamětí, např. od firmy SAMSUNG, které stojí 2.100 bez DPH za 256MB modul. Samozřejmě, že to platí o pamětech SDRAM, které se propadly na propastné minimum, a proto pokud máte doma pouze 128MB, ani na okamžik neváhejte s upgradem na 256 a více, protože cena 128MB PC133 je nějakých 700 - 800Kč !!!. Malá poznámka na konec - paměti není nikdy dost . (Opravdu se blížíme době, kdy na hry a efektivní práci pod WIN ME/2000 bude optimální základ 256 MB, a ti, kteří z vás pracují s programy COREL, PHOTOSHOP, asi vědí o čem mluvím, protože tam 512 MB je teprve ten pravý ráj.
reklama