www.svethardware.cz
>
>
>
>

Adaptér pro SSD od Gigabyte slibuje propustnost 15 GB/s

Adaptér pro SSD od Gigabyte slibuje propustnost 15 GB/s
, , aktualita
Společnost Gigabyte si připravila adaptér, který dokáže spojit síly několika SSD a nabídnout datové úložiště schopné v praxi dosáhnout propustnosti 15 GB/s. Teoretické maximum je ještě výrazně vyšší.  
K oblíbeným
reklama
Samotná společnost Gigabyte nedávno představila SSD, které je díky rozhraní PCIe 4.0 schopné nabídnout propustnost až 5 GB/s, takže je celkem jasné, odkud vítr vane. Podobné SSD také včera představil Corsair a lze usuzovat, že nebude dlouho trvat a spustí se lavina s takovými novinkami. 
 
 
A komu snad nebude 5 GB/s stačit, ten si může pomocí nového adaptéru od Gigabyte zajistit ještě mnohem vyšší výkon. Mluvíme sice o 5 GB/s, ale je jasné, že to bude pro nové modely SSD skutečné maximum, kterého dosáhnou asi jen při sekvenčním čtení dat, ale to jen tak pro upozornění na okraj. 
 
 
Jak se dalo očekávat, adaptér GC-4XM2G4 od Gigabyte je určen pro čtyři SSD pro rozhraní M.2, která budou sedět vedle sebe a zapojí se do systému jako RAID pole. Karta samotná se zapojí do dlouhého slotu PCIe x16, takže datová šířka rozhraní nebude limitující faktor. Napojená SSD také budeme moci chladit pomocí tenkého radiálního ventilátoru, který bude profukovat úzký tunel tvořený hliníkovým krytem. SSD by měla být chlazena i samotným hliníkem, k němuž budou přitisknuta přes teplovodivé podložky. 
 
Při zcela ideálním zapojení čtyř 5GB/s SSD do jednoho RAID pole (striping) bychom mohli teoreticky dostat až 20 GB/s, ovšem Gigabyte mluví o tom, že s využitím čtyř Aorus PCIe 4.0 SSD to bylo v praxi spíše 15 GB/s a i pak můžeme usuzovat, že to bylo spíše v syntetických benchmarcích.
 
S využitím implementace RAIDu na nových deskách AMD bude možné z takového pole také bootovat, ale dle zprávy jen v případě, že je adaptér umístěn v prvním slotu, kde obvykle sídlí grafická karta. Díky aktuální nejvyšší kapacitě PCIe 4.0 SSD můžeme získat až 8TB úložiště. 
 
Gigabyte bude pravděpodobně prodávat již plně osazené adaptéry, takže lze očekávat velice vysokou cenu. A spíše než o produkt pro hráče a běžné nadšence půjde o zařízení pro pracovníky, kteří potřebují mít velice rychle k dispozici velké množství dat, takže můžeme uvažovat o střihu filmů ve vysokém rozlišení, apod. Otázka je, jak to bude se zapojením grafické karty, jejíž odsunutí na druhou kolej z hlediska napojení do systému by mohlo leckomu vadit. Nicméně zmínka o nutnosti mít kartu v prvním slotu byla ve zdroji spojena jen s možností z tohoto SSD bootovat, což nemusí být vůbec nutné. Ostatně grafika může zůstat na svém místě a podělit se o 16 linek PCIe 4.0 z procesoru s druhým slotem, kde bude tento adaptér. Oběma těmto komponentám by pak 8 linek mělo bohatě stačit. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře