www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD chce deaktivovat PCIe 4.0 na starších deskách

AMD chce deaktivovat PCIe 4.0 na starších deskách
, , aktualita
AMD už dříve vzkázalo, že rozhraní PCI Express 4.0 na starších deskách s čipsety série 300 a 400 prostě podporovat nebude. Nyní se chce navíc samo zasadit o to, aby ho výrobci natruc nenabízeli. 
K oblíbeným
reklama
Nejdříve se začalo spekulovat o tom, že starší desky budou podporovat PCI Express 4.0, neboť možnost jeho aktivace se objevila v raných verzích BIOSů. AMD později sdělilo, že tu žádná taková možnost nebude, ovšem pak už třeba sám Asus ve svých materiálech začal uvádět, které desky rozhraní PCIe 4.0 nabídnou a v jaké podobě a které zase ne. Drtivá většina modelů v seznamu Asusu nabízí alespoň rychlejší rozhraní pro M.2 SSD, když už ne pro grafickou kartu, jenomže AMD tomu nefandí. 
 
 
AMD si prostě stojí za svým a kvůli tomu, aby na trhu byla jasně definovaná nabídka, finální verze AGESA pro procesory Ryzen 3000 podporu PCIe 4.0 prostě zatrhne. Plány se tak nezměnily a znamená to, že pokud někdo bude chtít na starší desce nové rozhraní využít, bude muset využít starší verzi BIOSu, která to umožňuje. Existuje ale také možnost, že Asus a další výrobci základních desek rozhraní PCIe 4.0 prostě nechají aktivované navzdory tomu, co si o tom myslí AMD, ale to je otázka, zda to vůbec bude technicky možné. 
 
AMD mluví jasně, a sice že brzy výrobcům desek rozešle pro nové a již konečně finální verze BIOSů nový AGESA a mluví se o tom, že firma chce rovněž zabránit tomu, aby někdo mohl deaktivaci PCIe 4.0 obejít.
 
Pro uživatele pak bude v drtivé většině případů vhodnější, aby si nainstaloval nejnovější verzi BIOSu. Snad jen kdyby si někdo koupit zbrusu nové SSD pro PCIe 4.0 a nechtěl se připravit o jeho propustnost, takový člověk by jistě nový BIOS neuvítal. Ovšem co se týče nových grafických karet Radeon RX 5700, těm PCIe 4.0 nepomůže nikde jinde než ve specializovaných syntetických benchmarcích
 
PCIe 4.0 tak bude zatím oficiálně k dispozici pouze na deskách s čipsetem AMD X570 a je otázka, zda plánované slabší verze rodiny 500 to změní. Sázet na to nelze vzhledem k tomu, co podpora nového rozhraní udělala s cenami desek i se spotřebou čipsetu, což zrovna nejde dohromady s deskami nižších řad. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ
Nabídku zakřivených herních monitorů od Asusu rozšířil model TUF Gaming VG27VQ, který nabídne VA panel s rozlišením Full HD a obnovovací frekvencí 165 Hz. Monitor se hned dostal do českých obchodů, proto známe i cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář