www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD chce deaktivovat PCIe 4.0 na starších deskách

AMD chce deaktivovat PCIe 4.0 na starších deskách
, , aktualita
AMD už dříve vzkázalo, že rozhraní PCI Express 4.0 na starších deskách s čipsety série 300 a 400 prostě podporovat nebude. Nyní se chce navíc samo zasadit o to, aby ho výrobci natruc nenabízeli. 
K oblíbeným
reklama
Nejdříve se začalo spekulovat o tom, že starší desky budou podporovat PCI Express 4.0, neboť možnost jeho aktivace se objevila v raných verzích BIOSů. AMD později sdělilo, že tu žádná taková možnost nebude, ovšem pak už třeba sám Asus ve svých materiálech začal uvádět, které desky rozhraní PCIe 4.0 nabídnou a v jaké podobě a které zase ne. Drtivá většina modelů v seznamu Asusu nabízí alespoň rychlejší rozhraní pro M.2 SSD, když už ne pro grafickou kartu, jenomže AMD tomu nefandí. 
 
 
AMD si prostě stojí za svým a kvůli tomu, aby na trhu byla jasně definovaná nabídka, finální verze AGESA pro procesory Ryzen 3000 podporu PCIe 4.0 prostě zatrhne. Plány se tak nezměnily a znamená to, že pokud někdo bude chtít na starší desce nové rozhraní využít, bude muset využít starší verzi BIOSu, která to umožňuje. Existuje ale také možnost, že Asus a další výrobci základních desek rozhraní PCIe 4.0 prostě nechají aktivované navzdory tomu, co si o tom myslí AMD, ale to je otázka, zda to vůbec bude technicky možné. 
 
AMD mluví jasně, a sice že brzy výrobcům desek rozešle pro nové a již konečně finální verze BIOSů nový AGESA a mluví se o tom, že firma chce rovněž zabránit tomu, aby někdo mohl deaktivaci PCIe 4.0 obejít.
 
Pro uživatele pak bude v drtivé většině případů vhodnější, aby si nainstaloval nejnovější verzi BIOSu. Snad jen kdyby si někdo koupit zbrusu nové SSD pro PCIe 4.0 a nechtěl se připravit o jeho propustnost, takový člověk by jistě nový BIOS neuvítal. Ovšem co se týče nových grafických karet Radeon RX 5700, těm PCIe 4.0 nepomůže nikde jinde než ve specializovaných syntetických benchmarcích
 
PCIe 4.0 tak bude zatím oficiálně k dispozici pouze na deskách s čipsetem AMD X570 a je otázka, zda plánované slabší verze rodiny 500 to změní. Sázet na to nelze vzhledem k tomu, co podpora nového rozhraní udělala s cenami desek i se spotřebou čipsetu, což zrovna nejde dohromady s deskami nižších řad. 
 
Zdroj: Anandtech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře