reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD: chystáme herní 7nm GPU, zatím přichází Vega Instinct a RX Vega 56 Nano

6.6.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD: chystáme herní 7nm GPU, zatím přichází Vega Instinct a RX Vega 56 Nano
Vedle procesorových novinek si AMD pro Computex přichystalo i zprávy s oblasti grafických karet. Mluvit budeme jednak o potvrzení 7nm GPU na herních kartách, blízkém nástupu 7nm čipů Vega na Radeon Instinct i nové Vega 56 Nano.
Společnost AMD zveřejnila novou základní roadmap pro své grafické čipy, do níž se zcela nepřekvapivě vměstnala 7nm Vega ještě před 7nm Navi a dosud nepojmenovanou příští generací, která má být vyráběna procesem 7nm+. To by mělo znamenat využití technologie EUV, ale sázet na to rozhodně nelze. 
 
 
Nicméně veřejná ukázka 7nm GPU Vega na kartách Radeon Instinct na Computexu nebyla moc informativní. Potvrzeno bylo v podstatě jen to, že budou k dispozici tyto karty vybavené 32 GB paměti HBM2 a zdroj mluví už o druhém kvartálu. To by znamenalo, že nové Instinct přijdou do konce tohoto měsíce, ovšem jiné mluví o druhé polovině roku, což vypadá pravděpodobněji. 
 
 
Hráči mohli mít přitom pocit, že na ně AMD zapomnělo, ale Lisa Su prozradila, že se pracuje na herním 7nm GPU. Leckdo už tak začal pomalu oslavovat, že se v tomto roce dočkáme herních karet se 7nm GPU Vega, ale to je předčasné veselí. Jednak by to vůbec nemuselo být v tomto roce a pak to nemusí být Vega, jako spíše Navi. 
 
Ostatně dle starších informací nám 7nm Vega nemá nabídnout především vyšší výkon, jako spíše nižší spotřebu, a tedy efektivitu a také dvojnásobnou kapacitu RAM, čili oněch 32 GB na 4096bitovém rozhraní. To je důležité pro nasazení v AI a jiných serverech, ovšem hráči by z takové novinky asi moc nadšení nebyli. Opět má jít o GPU se 4096 Stream procesory, které by svůj herní výkon mohlo navýšit leda skrze vyšší takty a pak se nebudeme vůbec divit, když AMD jeho herní verzi přeskočí. 
 
Lisa Su ještě prozradila, že nové 7nm Vegy bude vyrábět společnost TSMC, čili GlobalFoundries se pravděpodobně zaměří na 7nm procesory. O této diverzifikaci výroby jsme se ostatně nedávno dozvěděli, ale nebylo jasné, kdo bude vyrábět co. 
 
Je také možné, že AMD ještě samo neví, zda představí herní 7nm Vegy a dosud zkoumá, zda to bude mít vůbec smysl. Ostatně právě proto mohla Lisa Su vydat tak vágní prohlášení o 7nm herním GPU, které sedí na Vegu, Navi i další generaci. 
 
Co se týče karty Radeon RX Vega 56 Nano, jde o nástupce Radeonů R9 Nano, ovšem to už nemá v režii samotné AMD, ale jeho AIB partner PowerColor. Nová karta je ostatně asi o 2,5 cm delší než R9 Nano a vzhledem ke slabšímu chlazení bude mít i nižší výkon než klasické RX Vega 56. Očekává se cena 449 USD. 
 
Poslední novinkou ze soudku grafiky je, že AMD a Samsung přináší podporu FreeSync na celkem 20 QLED televizorech Samsung s úhlopříčkami od 55 do 82 palců. Jde konkrétně o řady NU8000 / NU8500. 
 


reklama