reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD dle Digitimes uvede první 12nm Ryzeny už v únoru

28.9.2017, Jan Vítek, aktualita
AMD dle Digitimes uvede první 12nm Ryzeny už v únoru
Necelý rok po příchodu vůbec prvních procesorů AMD Ryzen "Summit Ridge" se mají dostat na trh jejich přímí nástupci "Pinnacle Ridge". A jak jsme se nedávno dozvěděli, ty nebudou vyráběny 14nm procesem, ale 12nm. 
Informace o uvedení 12nm procesorů Ryzen "Pinnacle Ridge" pochází od serveru Digitimes a ten se zase odvolává na výrobce základních desek, přičemž ti by měli už opravdu dobře vědět, zda AMD něco takového chystá. Nové modely Ryzen sice budou určeny i pro stávající desky, ale zapotřebí budou přinejmenším aktualizované BIOSy. Můžeme však také očekávat, že i pokud AMD nepřipraví nové verze čipových sad, i tak řada výrobců desek přijde s novými modely, neboť představení nové várky procesorů je k tomu vždy dobrá příležitost.
 
 starší roadmap pro procesory Zen
 
Na procesu 12LP (12nm Low-Power) firmy GlobalFoundries přijdou nejdříve procesory s kódovým označením Pinnacle 7 následované Pinnacle 5 a nakonec Pinnacle 3. Je tak jasné, že půjde stejně jako letos nejdříve o Ryzen 7, pak Ryzen 5 a nakonec přijdou Ryzen 3, přičemž časové rozestupy by už neměly být tak velké právě jako letos. Vše se dle Digitimes odehraje v příštím roce v únoru až březnu. 
 
AMD také dle svých slov očekává, že se jeho podíl na trhu s desktopovými procesory v první polovině příštího roku vrátí na 30 procent, což by byl opravdu velký úspěch. Nutno říci, že nyní o stavu na tomto trhu ani nemáme potřebná data a v posledních měsících se všude zmiňují jen údaje nasbírané Passmarkem, které samozřejmě nemohou odpovídat skutečnému stavu na trhu. 
 
V dubnu 2018 pak mají přijít na trh také jisté nízkospotřebové verze procesor Pinnacle Ridge a o měsíc později pak profesionální Pinnacle Pro. Co se týče oněch čipsetů, zdroj mluví o nových 400 Series chystaných na březen, takže můžeme očekávat sady jako X470 a B450. 
 
Je tak zřejmé, že díky všem novým produktům AMD a především velkému zájmu o ně se bude finanční situace firmy dále stabilizovat. K tomu přispějí také nová SoC pro konzole PS4 Pro a Xbox One X, ale i pro novou konzoli Ataribox. AMD tak nyní očekává, že po 19% mezikvartálním růstu za druhý letošní kvartál posílí na 23 % za ten aktuální. Samo ale jako obvykle nechce komentovat produkty, které ještě oficiálně nepředstavilo. 
 
Zdroj: Digitimes
reklama
reklama