www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: jádro Zen 2 nabídne až o 29 % vyšší IPC v porovnání se Zen

AMD: jádro Zen 2 nabídne až o 29 % vyšší IPC v porovnání se Zen
, , aktualita
Můžeme se dočíst o tom, že AMD Zen 2 budou mít o 29 procent vyšší IPC než první generace Zenu, ovšem to vzhledem ke starším zprávám vypadá až podezřele dobře. Nicméně tyto informace šíří samotné AMD. 
reklama
Dle Expreview se samotné AMD podělilo se svými investory na setkání Next Horizon o informace týkající se výkonu procesorové architektury Zen 2. Ta, jak dobře víme, bude založena už na 7nm procesu a jde o třetí verzi po Zen (14nm) a Zen+ (12nm). Server techPowerUp píše rovnou o tom, že Zen 2 nabídne oproti Zen o 29 % vyšší IPC (Instructions Per Clock), což znamená právě o 29 % vyšší výkon procesorového jádra na stejném taktu. 
 
 
Co se týče minulých úspěchů firmy AMD, ta dokázala v případě prvních procesorů Zen nabídnout o 52 % vyšší IPC oproti 28nm procesorům Bulldozer ve verzi Excavator a co se týče Zen+, tyto procesory dosahují ještě o 3 až 5 % vyššího IPC oproti Zen, což šlo na vrub především celkovému vyladění paměti cache. TechPowerUp také uvádí, že tento nárůst IPC byl zajištěn i vylepšenými algoritmy technologie Precision Boost, což je samozřejmě nesmysl. Jak už bylo uvedeno, IPC znamená výkon vztažený k pracovnímu taktu, takže pokud dokážeme pomocí Precision Boost zajistit vyšší takty, nelze v žádném případě mluvit o tom, že tím zvyšujeme IPC.
 
Zen+ se však dostaly pouze do procesorů Ryzen a Threadripper, ne do EPYC. My už víme, že druhá generace těchto serverových procesorů bude využívat opět 8jádrové čipy, ovšem značně ochuzené o to, co zajistí centrální I/O čip. Je tak otázka, zda i Ryzen budou využívat vícečipový design, což zatím nezjistíme. 
 
 
O IPC Zen 2 se už také jednou mluvilo, a sice když o něm informoval server Bits and Chips, který mluvil o daleko střízlivějším nárůstu kolem 13 %, ovšem oproti Zen+, takže v porovnání se Zen by to bylo ještě o pár procent více. A nyní nám samotné AMD sděluje, že dle testu DKERN a RSA (kombinované celočíselné a FP benchmarky) ukázal Zen 2 výkonnostní index 4,53 oproti 3,5 u první generace Zen. 
 
Čili tyto informace opravdu pocházejí od samotného AMD, které je vyvěsilo na své stránky a mluví konkrétně o IPC a ne o výkonu, do nějž by měl promlouvat vyšší takt. Co by za tím mohlo stát? Dle dosavadních informací především potenciálně mnohem vyšší výkon v pohyblivé řádové čárce díky novým 256bitovým AVX registrům, vylepšené micro-op cache a jiným vylepšením. 
 
 
Vypadá to tak ještě lépe, než jsme doufali a lze očekávat, že architektura Zen 2 bude skutečně výrazně lepší, což v kombinaci s vyššími takty a vyšším počtem jader slibuje více než důstojné nástupce prvních dvou procesorových generací Zen. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control
Společnost Epic Games vyhlásila válku Steamu, neboť jinak se to ani už nedá napsat. Dozvídáme se o dalších dvou exkluzivitách, které budou Steamu alespoň na rok upřeny a pak i o propojení s Humble Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře