www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Rome: osm 7nm čipů kolem 14nm I/O jádra

AMD Rome: osm 7nm čipů kolem 14nm I/O jádra
, , aktualita
Jistý The Retired Engineer se před několika dny rozepsal o nové možné procesorové architektuře firmy AMD, která měla MCM moduly posunout o notný kus dál. Nyní se ukazuje, že to vše byla pravda a Rome budou z celkem devíti čipů. 
K oblíbeným
reklama
The Retired Engineer nám tak dokázal už předem popsat, co budeme moci čekat od 7nm procesorů AMD Rome, čili od druhé generace serverových EPYC založených na architektuře Zen 2. Mohli jsme to brát jako možnost, kterou nelze vyloučit, ale nyní nám už samotné AMD na akci New Horizon potvrdilo, že jde o čistou pravdu. Procesory Rome nabídnou až 64 fyzických jader v rámci osmi 7nm čipů po osmi jádrech, které budou sroceny kolem jednoho 14nm I/O čipu, jenž zajistí jednak přístup do paměti RAM, pak nabídne linky rozhraní PCIe a pro tyto účely také potřebnou cache 4. úrovně. AMD tak nemluví o procesorových čipech, ale o tzv. chiplet, což jsou osekané procesory neschopné fungovat samy o sobě. 
 
 
Jednotlivé čipy jsou evidentně zapuštěny přímo do substrátové procesorové destičky, takže budou spojeny v rámci ní stejně jako dnešní EPYC či Threadrippery. Ještě tu totiž byla ta možnost, že AMD využije křemíkový interposer, což by zajistilo možnost kvalitního spojení mnoha tisíci datovými cestami, ale také by to celý design značně prodražilo a znesnadnilo výrobu. Největší otázka tedy je, jak rychlé bude rozhraní (bezpochyby založené na Infinity Fabric) spojující CPU jádra a I/O čip.
 
velká novinka je také představení 256 AVX2, což bude mít velký dopad na výkon FPU
 
Samotný I/O čip nabídne jako dnešní EPYC celkem 8kanálový paměťový kontroler pro až 4 TB DDR4, přičemž z designu je jasné, že žádné procesorové jádro nebude mít vlastní kanály ve vlastním čipu. Všechny budou sdíleny všemi jádry, což by mělo platit i pro celkem 128 linek PCIe, a to zde již s podporou standardu verze 4.0. Píšu mělo, protože AMD na rozdíl od kanálů pro RAM vysloveně neuvedlo, že PCIe linky budou součástí I/O čipu, ale lze to očekávat na základě toho, co nám k tomu dříve řekl The Retired Engineer.
 
 
Je důležité zmínit, že procesory EPYC "Rome" budou bez problémů pracovat na existující serverové platformě Naples a také na budoucí Milan, která bude určena pro CPU architektury Zen 3. První velcí zákazníci firmy AMD tak už dostali vzorky svých Rome, takže je mohou vyzkoušet ve svých platformách v podstatě hned. O ceně a dostupnosti nebylo prozrazeno nic.  
 
To vše ale mění naše očekávání týkající se prvních 7nm CPU Ryzen. Budou snad založeny na stejném designu, jak naznačuje právě i The Retired Engineer?
 
Právě tento obrázek zveřejnil vedle informací o serverových procesorech a z něj by vyplývalo, že můžeme očekávat až 16 jádrové procesory Ryzen. Nebo si snad AMD připraví 7nm nástupce čipů Zeppelin, a tedy opět "pouze" 8jádrové Ryzeny? Klíčové budou zřejmě náklady na výrobu 7nm čipů, které se dají srazit právě použitím 14/12nm I/O čipů, o jejich funkce mohou být CPU čipy menší. Možností je více a nyní bychom mohli leda hádat, co si AMD zvolí. Aspoň můžeme být napnutí v očekávání další generace.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů