www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Rome: osm 7nm čipů kolem 14nm I/O jádra

AMD Rome: osm 7nm čipů kolem 14nm I/O jádra
, , aktualita
Jistý The Retired Engineer se před několika dny rozepsal o nové možné procesorové architektuře firmy AMD, která měla MCM moduly posunout o notný kus dál. Nyní se ukazuje, že to vše byla pravda a Rome budou z celkem devíti čipů. 
reklama
The Retired Engineer nám tak dokázal už předem popsat, co budeme moci čekat od 7nm procesorů AMD Rome, čili od druhé generace serverových EPYC založených na architektuře Zen 2. Mohli jsme to brát jako možnost, kterou nelze vyloučit, ale nyní nám už samotné AMD na akci New Horizon potvrdilo, že jde o čistou pravdu. Procesory Rome nabídnou až 64 fyzických jader v rámci osmi 7nm čipů po osmi jádrech, které budou sroceny kolem jednoho 14nm I/O čipu, jenž zajistí jednak přístup do paměti RAM, pak nabídne linky rozhraní PCIe a pro tyto účely také potřebnou cache 4. úrovně. AMD tak nemluví o procesorových čipech, ale o tzv. chiplet, což jsou osekané procesory neschopné fungovat samy o sobě. 
 
 
Jednotlivé čipy jsou evidentně zapuštěny přímo do substrátové procesorové destičky, takže budou spojeny v rámci ní stejně jako dnešní EPYC či Threadrippery. Ještě tu totiž byla ta možnost, že AMD využije křemíkový interposer, což by zajistilo možnost kvalitního spojení mnoha tisíci datovými cestami, ale také by to celý design značně prodražilo a znesnadnilo výrobu. Největší otázka tedy je, jak rychlé bude rozhraní (bezpochyby založené na Infinity Fabric) spojující CPU jádra a I/O čip.
 
velká novinka je také představení 256 AVX2, což bude mít velký dopad na výkon FPU
 
Samotný I/O čip nabídne jako dnešní EPYC celkem 8kanálový paměťový kontroler pro až 4 TB DDR4, přičemž z designu je jasné, že žádné procesorové jádro nebude mít vlastní kanály ve vlastním čipu. Všechny budou sdíleny všemi jádry, což by mělo platit i pro celkem 128 linek PCIe, a to zde již s podporou standardu verze 4.0. Píšu mělo, protože AMD na rozdíl od kanálů pro RAM vysloveně neuvedlo, že PCIe linky budou součástí I/O čipu, ale lze to očekávat na základě toho, co nám k tomu dříve řekl The Retired Engineer.
 
 
Je důležité zmínit, že procesory EPYC "Rome" budou bez problémů pracovat na existující serverové platformě Naples a také na budoucí Milan, která bude určena pro CPU architektury Zen 3. První velcí zákazníci firmy AMD tak už dostali vzorky svých Rome, takže je mohou vyzkoušet ve svých platformách v podstatě hned. O ceně a dostupnosti nebylo prozrazeno nic.  
 
To vše ale mění naše očekávání týkající se prvních 7nm CPU Ryzen. Budou snad založeny na stejném designu, jak naznačuje právě i The Retired Engineer?
 
Právě tento obrázek zveřejnil vedle informací o serverových procesorech a z něj by vyplývalo, že můžeme očekávat až 16 jádrové procesory Ryzen. Nebo si snad AMD připraví 7nm nástupce čipů Zeppelin, a tedy opět "pouze" 8jádrové Ryzeny? Klíčové budou zřejmě náklady na výrobu 7nm čipů, které se dají srazit právě použitím 14/12nm I/O čipů, o jejich funkce mohou být CPU čipy menší. Možností je více a nyní bychom mohli leda hádat, co si AMD zvolí. Aspoň můžeme být napnutí v očekávání další generace.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů