www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Příznivé průzkumy pro AMD: proč rostou podíly na trhu s CPU i GPU?

Příznivé průzkumy pro AMD: proč rostou podíly na trhu s CPU i GPU?
, , aktualita
Nedávno jsme psali o tom, že prodeje karet firmy AMD na tom nejsou vůbec zle, a firma si tak bere zpět podíl na trhu, který dříve ztratila ve prospěch NVIDIE. Podívejme se na to, jaké jsou důvody pro tento růst.
K oblíbeným
reklama
Rostoucích podílů firmy AMD na trhu s CPU a GPU si všímá i server Tom's Hardware, dle jehož informací navíc tento růst zrychluje. My jsme nedávno psali o tom, že AMD si skutečně nemůže stěžovat na odbyt grafických karet, ale to samé ostatně v této době platí i pro NVIDII a v tomto závodě aktuálně platí především to, že více vydělá ten, kdo je schopen více vyrábět. 
 
 
Data firmy Mercury Research uvádí, že AMD dokázalo během pěti posledních kvartálů navýšit svůj podíl na trhu s desktopovými procesory z 9,1 na 12 procent a pokud se mělo na trh v minulém roce dostat cca 96 milionů desktopových procesorů, podíl AMD činí cca 11,5 milionů. Podíl by měl dále růst s tím, jak se na trh dostávají nové a nové modely, však nedávno AMD připravilo desktopové Raven Ridge a nyní už zase očekáváme první zástupce Ryzen 2000. Je třeba si také uvědomit, že AMD dostalo na trh první procesory s jádry Zen až v na konci prvního loňského čtvrtletí, takže ty nedokázaly plně ovlivnit celý rok 2017. A až výrazně později se začly prodávat procesory Ryzen 5, 3 a Threadripper. 
 
Pokud jde čistě o srovnání procesorů Core i5 a i7 vs. Ryzen 5 a 7, zde je podíl firmy AMD ještě vyšší, a sice kolem 14 procent. Nepůsobí to jako zrovna vysoké číslo, ale vzhledem k tomu, kam až se AMD propadlo před nástupem procesorů Ryzen, je to slušné. Uvidíme také, jak se projeví nástup Raven Ridge, které osloví nyní především ty, již by si chtěli občas zahrát na PC, ale nechtějí utrácet za aktuálně předražené karty, což se bohužel už týká i jejich low-endu. 
 
Lisa Su navíc uvádí, že v tomto roce se procesory AMD začnou ve velkých počtech prodávat v sestavách od OEM výrobců, což je ve skutečnosti samozřejmě větší trh než DIY. Vidí tak rok 2018 pro procesory Ryzen jako ještě mnohem úspěšnější než předchozí rok. 
 
 
Co se týče GPU, zde už bylo to důležité řečeno ve výše odkazované zprávě. Tom's Hardware se zde také odkazuje na Jon Peddie Research (JPR).
 
GPU Supplier Podíl v aktuálním kvartále Podíl v předchozím kvartále Podíl v minulém roce
AMD 33,7% 27,2% 29,5%
Nvidia 66,3% 72,8% 70,5%
Celkem 100% 100% 100%
 
Uvedená tabulka hovoří za vše a je jasné, že AMD za to vděčí i těžařům kryptoměn, kteří z důvodu efektivity preferují jeho karty a GeForce se využívají spíše jako další možnost. Tento zájem ale může velice rychle opadnout, a tak není divu, že AMD a ani NVIDIA nechce prozradit, jaké mají informace o tom, kolik karet skončí v těžebních sestavách. Tomu odpovídá i vyjádření Colette Kress (CFO NVIDIE), že přínos kryptotěžby k byznysu firmy je složité vyčíslit, ale věří, že zajistil větší tržby než v předchozích kvartálech.
 
- žebříček karet vhodných pro těžbu Etherea - Vega vládne - 
 
Lisa Su byla sdílnější, když uvedla, že zákazníci z řad těžařů se podíleli na tržbách AMD za poslední rok přibližně pěti procenty. Velice zajímavá budou čísla týkající se prvního letošního kvartálu, kdy nastalo na trhu s grafikami už opravdové sucho a ceny se prudce vyhouply nahoru, že začaly odrazovat hráče. To může s aktuálním podílem firem AMD a NVIDIA prudce zamávat, ale to už si musíme počkat na nová čísla od Mercury Research, JPR či jiných firem zabývajících se průzkumem.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek