www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Radeon VII byl představen, jaký bude?

AMD Radeon VII byl představen, jaký bude?
, , aktualita
Ještě donedávna jsme měli důvod se domnívat, že žádný herní Radeon s čipem Vega už na trh nedorazí a následovat budou už Navi. Nakonec vyšlo najevo, že to není pravda, a tak se nyní můžeme zaměřit na to, o čem bude Radeon VII. 
K oblíbeným
reklama
AMD zvolilo označení Radeon VII zcela evidentně ze dvou důvodů. Jednak to je římská 7 značící 7nm proces a pak se to dá číst i jako Vega II. Přesně to také tento Radeon bude, a sice 7nm verze původní Vegy, o níž AMD říká, že může směle konkurovat kartě GeForce RTX 2080, a to za srovnatelnou cenu 699 USD (doporučená cena základní verze RTX 2080). Radeon VII má přitom jednu očividnou výhodu, a sice dvojnásobek paměti, čili 16 GB, a to navíc s propustností 1 TB/s, která je tak více než dvojnásobná. Měl by tak být lákadlem nejen pro hráče, ale především profesionály pracující s grafikou. 
 
 
Je zajímavé, že o Radeonu VII jsme poprvé slyšeli v souvislosti s odchodem Mika Rayfielda z AMD, kdy se mluvilo, že právě on prosazoval tuto "nereálnou" kartu, která by měla přijít za cenu 750 USD s výkonem srovnatelným s GeForce GTX 1080 Ti. Tyto informace byly pozoruhodně přesné, přičemž cena je dokonce o 50 dolarů nižší. Rayfield pochopitelně na Radeonu VII jako důležitý člen grafické divize AMD pracoval, ale nyní už lze říci, že o nereálný projekt, který měl přispět k jeho odchodu z firmy, skutečně nešlo. Ale už k samotné kartě. 
 
 
Radeon VII dle serveru techPowerUp vypadá jako referenční vodou chlazená RX Vega 64, ovšem na rozdíl od ní má velký vzduchový chladič se třemi ventilátory. Vybaven je třemi DisplayPorty a jedním HDMI, ovšem už ne portem VirtualLink (USB C) pro VR headsety jako karty NVIDIA. Pak můžeme i jasně vidět dva 8pinové konektory přídavného napájení, což znamená, že karta má teoretický limit spotřeby 375 W, přičemž TDP by mělo být na úrovni 300 W, což je v podstatě stejné jako Radeon RX Vega 64. AMD z toho mělo dokázat vymáčknout asi o 25 % hrubého výkonu navíc a ve hrách o cca 29 %. 
 
GPU v Radeonu VII bude pracovat na cca 1,8 GHz a paměti HBM2 v počtu čtyř využijí 4096bitové rozhraní pro celkovou propustnost 1 TB/s, což je hranice, kterou ještě žádná grafika pro běžné smrtelníky nepokořila. Co se týče počtu CU, těch překvapivě ani není 64, ale 60, čímž se Radeon VII v počtu Stream procesorů řadí právě mezi Vegu 56 a 64. Důvod je pravděpodobně ten, že AMD si ponechává bez chyby vyrobená GPU pro své profesionální karty a akcelerátory a tímto krokem si zajistí možnost využití i těch GPU, která nemohou nabídnout plných 64 CU. 
 
Je třeba vzít v potaz, že výkon ve hrách AMD posuzovalo s využitím celkem 25 titulů, z nichž 8 pracovalo s API DirectX 12. Šlo o hry jako Assassin's Creed Odyssey, Battlefield 1, Battlefield V, Destiny 2, Doom, F1 2018, Fallout 76, Far Cry 5, Forza Horizon 4, Grand Theft Auto V, Strange Brigade, The Witcher 3 nebo Monster Hunter World. V nich se Radeon VII dokáže přetahovat o prvenství s grafikou GeForce RTX 2080, čili lze říci, že AMD se opět dotáhlo alespoň na grafiku této úrovně, když už ne na naprostý herní hi-end NVIDIE, ovšem tentokrát mu to netrvalo tak dlouho jako v případě původních karet Vega 64 a 56. Ale počkejme si na nezávislé testy. 
 
Jak už bylo ohlášeno včera, Radeon VII přijde na trh 7. února za 699 USD, a to s bundlem her Devil May Cry 5, Resident Evil 2 a The Division 2, což je velice slušný bonus. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář