www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?
, , aktualita
Očekáváme, že ještě než budou představeny grafické karty s čipy Navi, firma AMD vypustí na trh procesory Ryzen 3000. Ty by tak nyní už opravdu měly existovat ve finálním provedení a my můžeme očekávat nové a nové informace. Jako nyní. 
K oblíbeným
reklama
Nic z toho samozřejmě není zaručeno a ani nebude, nicméně procesory Ryzen 3000 budou představy už za měsíc. Takže snad už nejde o žádné vybásněné pohádky. Ostatně všecho to, co v tomto článku bude řečeno, vypadá celkem reálně a v souladu s očekáváními.
 
 
Máme tu čtyři informace. Jednak se dozvídáme o IPC vyšším o 15 procent, což by mělo platit pro srovnání se Zen+. Vedle toho máme očekávat takty maximálně 4,5 GHz a pak jde o čipové sady. AMD Ryzen 3000 + X570 má nabídnout celkem 40 linek rozhraní PCIe a nakonec tu máme zklamání pro majitele desek s A320, které nové 7nm procesory podporovat nemají. 
 
Co se týče IPC, nárůst o 15 procent je ve srovnání s 29 procenty uváděnými v minulém roce rozhodně reálnější a v souladu s tím, co se očekává. Mluvilo se totiž spíše o nárůstu o 13 procent vzhledem k Zen+ (Ryzen 2000). Samotné AMD později tuto věc vysvětlilo a uvedlo, že šlo jen o rozdíl ve velice specifickém benchmarku a ne o všeobecný nárůst. 
 
Ovšem i nárůst o 15 % vypadá velice zajímavě, a to v kombinaci s taktem vyšším o 5 %, pokud uvažujeme o tom, že 4,5 GHz bude pro Ryzeny 3000 maximum při turbu. Znamená to zhruba o 20 procent vyšší celkový výkon, čili Ryzen 3000 na 4,5 GHz by se měl plus/minus vyrovnat Ryzenu 2000 na 5,15 GHz. Jinými slovy, AMD by mohlo zcela vymazat náskok Intelu ohledně jednovláknového turbo výkonu a když se to dá dohromady s až 16 jádry, může z toho vzniknout něco velice zajímavého i pro ty, kteří dosud na Intel nedali dopustit. 
 
Vedle toho se očekává také vylepšení paměťový kontroler, takže je možné, že se posuneme z podporovaných DDR4-2933 o něco výš. Ostatně ceny pamětí jsou už opět celkem příznivé a to pro AMD přišlo ve velice příhodnou dobu. 
 
 
Dále se objevila informace, že čipset X570 bude společně s procesorem podporovat dokonce 40 linek PCIe 4. generace a že na deskách s low-endovým A320 nové procesory nevyužijeme.
 
Samotný procesor by snad měl mít 16 linek pro grafiku, čtyři pro SSD a další čtyři pro spojení s čipsetem a na něj by tak zbylo 16 linek. Pro méně náročné zákazníky se pak prý chystá i sada B550, která bude postrádat PCIe 4.0 a vystačí si s verzí 3.0. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů