www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?
, , aktualita
Očekáváme, že ještě než budou představeny grafické karty s čipy Navi, firma AMD vypustí na trh procesory Ryzen 3000. Ty by tak nyní už opravdu měly existovat ve finálním provedení a my můžeme očekávat nové a nové informace. Jako nyní. 
K oblíbeným
reklama
Nic z toho samozřejmě není zaručeno a ani nebude, nicméně procesory Ryzen 3000 budou představy už za měsíc. Takže snad už nejde o žádné vybásněné pohádky. Ostatně všecho to, co v tomto článku bude řečeno, vypadá celkem reálně a v souladu s očekáváními.
 
 
Máme tu čtyři informace. Jednak se dozvídáme o IPC vyšším o 15 procent, což by mělo platit pro srovnání se Zen+. Vedle toho máme očekávat takty maximálně 4,5 GHz a pak jde o čipové sady. AMD Ryzen 3000 + X570 má nabídnout celkem 40 linek rozhraní PCIe a nakonec tu máme zklamání pro majitele desek s A320, které nové 7nm procesory podporovat nemají. 
 
Co se týče IPC, nárůst o 15 procent je ve srovnání s 29 procenty uváděnými v minulém roce rozhodně reálnější a v souladu s tím, co se očekává. Mluvilo se totiž spíše o nárůstu o 13 procent vzhledem k Zen+ (Ryzen 2000). Samotné AMD později tuto věc vysvětlilo a uvedlo, že šlo jen o rozdíl ve velice specifickém benchmarku a ne o všeobecný nárůst. 
 
Ovšem i nárůst o 15 % vypadá velice zajímavě, a to v kombinaci s taktem vyšším o 5 %, pokud uvažujeme o tom, že 4,5 GHz bude pro Ryzeny 3000 maximum při turbu. Znamená to zhruba o 20 procent vyšší celkový výkon, čili Ryzen 3000 na 4,5 GHz by se měl plus/minus vyrovnat Ryzenu 2000 na 5,15 GHz. Jinými slovy, AMD by mohlo zcela vymazat náskok Intelu ohledně jednovláknového turbo výkonu a když se to dá dohromady s až 16 jádry, může z toho vzniknout něco velice zajímavého i pro ty, kteří dosud na Intel nedali dopustit. 
 
Vedle toho se očekává také vylepšení paměťový kontroler, takže je možné, že se posuneme z podporovaných DDR4-2933 o něco výš. Ostatně ceny pamětí jsou už opět celkem příznivé a to pro AMD přišlo ve velice příhodnou dobu. 
 
 
Dále se objevila informace, že čipset X570 bude společně s procesorem podporovat dokonce 40 linek PCIe 4. generace a že na deskách s low-endovým A320 nové procesory nevyužijeme.
 
Samotný procesor by snad měl mít 16 linek pro grafiku, čtyři pro SSD a další čtyři pro spojení s čipsetem a na něj by tak zbylo 16 linek. Pro méně náročné zákazníky se pak prý chystá i sada B550, která bude postrádat PCIe 4.0 a vystačí si s verzí 3.0. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek21 komentářů
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
20.9.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře