www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?
, , aktualita
Očekáváme, že ještě než budou představeny grafické karty s čipy Navi, firma AMD vypustí na trh procesory Ryzen 3000. Ty by tak nyní už opravdu měly existovat ve finálním provedení a my můžeme očekávat nové a nové informace. Jako nyní. 
K oblíbeným
reklama
Nic z toho samozřejmě není zaručeno a ani nebude, nicméně procesory Ryzen 3000 budou představy už za měsíc. Takže snad už nejde o žádné vybásněné pohádky. Ostatně všecho to, co v tomto článku bude řečeno, vypadá celkem reálně a v souladu s očekáváními.
 
 
Máme tu čtyři informace. Jednak se dozvídáme o IPC vyšším o 15 procent, což by mělo platit pro srovnání se Zen+. Vedle toho máme očekávat takty maximálně 4,5 GHz a pak jde o čipové sady. AMD Ryzen 3000 + X570 má nabídnout celkem 40 linek rozhraní PCIe a nakonec tu máme zklamání pro majitele desek s A320, které nové 7nm procesory podporovat nemají. 
 
Co se týče IPC, nárůst o 15 procent je ve srovnání s 29 procenty uváděnými v minulém roce rozhodně reálnější a v souladu s tím, co se očekává. Mluvilo se totiž spíše o nárůstu o 13 procent vzhledem k Zen+ (Ryzen 2000). Samotné AMD později tuto věc vysvětlilo a uvedlo, že šlo jen o rozdíl ve velice specifickém benchmarku a ne o všeobecný nárůst. 
 
Ovšem i nárůst o 15 % vypadá velice zajímavě, a to v kombinaci s taktem vyšším o 5 %, pokud uvažujeme o tom, že 4,5 GHz bude pro Ryzeny 3000 maximum při turbu. Znamená to zhruba o 20 procent vyšší celkový výkon, čili Ryzen 3000 na 4,5 GHz by se měl plus/minus vyrovnat Ryzenu 2000 na 5,15 GHz. Jinými slovy, AMD by mohlo zcela vymazat náskok Intelu ohledně jednovláknového turbo výkonu a když se to dá dohromady s až 16 jádry, může z toho vzniknout něco velice zajímavého i pro ty, kteří dosud na Intel nedali dopustit. 
 
Vedle toho se očekává také vylepšení paměťový kontroler, takže je možné, že se posuneme z podporovaných DDR4-2933 o něco výš. Ostatně ceny pamětí jsou už opět celkem příznivé a to pro AMD přišlo ve velice příhodnou dobu. 
 
 
Dále se objevila informace, že čipset X570 bude společně s procesorem podporovat dokonce 40 linek PCIe 4. generace a že na deskách s low-endovým A320 nové procesory nevyužijeme.
 
Samotný procesor by snad měl mít 16 linek pro grafiku, čtyři pro SSD a další čtyři pro spojení s čipsetem a na něj by tak zbylo 16 linek. Pro méně náročné zákazníky se pak prý chystá i sada B550, která bude postrádat PCIe 4.0 a vystačí si s verzí 3.0. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze? První testy: o kolik procent je nová GTX 1650 s GDDR6 rychlejší než stará verze?
Grafická karta GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6 přichází stále ještě jako oficiálně nepředstavená novinka, ale její nástup je v podstatě jistý. Nyní se můžeme podívat na to, jaký výkonnostní nárůst můžeme očekávat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hubble a XMM-Newton našel nejlepší důkaz o existenci středních černých děr Hubble a XMM-Newton našel nejlepší důkaz o existenci středních černých děr
Černé díry střední velikosti jsou objekty, které jsou na tom podobně jako temná hmota či energie. Je zřejmé, že tam někde musí být, ale přesvědčivý důkaz zatím chybí. Nebo snad chyběl, jak ukazuje nová zpráva.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nastupuje NIC Killer E3100 pro 2,5Gb/s Ethernet Nastupuje NIC Killer E3100 pro 2,5Gb/s Ethernet
Společnost River Networks ohlásila vylepšenou verzi svého ethernetového kontroleru E3000, která přijde s označením E3000 a podporou Ethernetu s propustností 2,5 Gb/s. Nastane už přechod na rychlejší sítě?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře