www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?
, , aktualita
Očekáváme, že ještě než budou představeny grafické karty s čipy Navi, firma AMD vypustí na trh procesory Ryzen 3000. Ty by tak nyní už opravdu měly existovat ve finálním provedení a my můžeme očekávat nové a nové informace. Jako nyní. 
K oblíbeným
reklama
Nic z toho samozřejmě není zaručeno a ani nebude, nicméně procesory Ryzen 3000 budou představy už za měsíc. Takže snad už nejde o žádné vybásněné pohádky. Ostatně všecho to, co v tomto článku bude řečeno, vypadá celkem reálně a v souladu s očekáváními.
 
 
Máme tu čtyři informace. Jednak se dozvídáme o IPC vyšším o 15 procent, což by mělo platit pro srovnání se Zen+. Vedle toho máme očekávat takty maximálně 4,5 GHz a pak jde o čipové sady. AMD Ryzen 3000 + X570 má nabídnout celkem 40 linek rozhraní PCIe a nakonec tu máme zklamání pro majitele desek s A320, které nové 7nm procesory podporovat nemají. 
 
Co se týče IPC, nárůst o 15 procent je ve srovnání s 29 procenty uváděnými v minulém roce rozhodně reálnější a v souladu s tím, co se očekává. Mluvilo se totiž spíše o nárůstu o 13 procent vzhledem k Zen+ (Ryzen 2000). Samotné AMD později tuto věc vysvětlilo a uvedlo, že šlo jen o rozdíl ve velice specifickém benchmarku a ne o všeobecný nárůst. 
 
Ovšem i nárůst o 15 % vypadá velice zajímavě, a to v kombinaci s taktem vyšším o 5 %, pokud uvažujeme o tom, že 4,5 GHz bude pro Ryzeny 3000 maximum při turbu. Znamená to zhruba o 20 procent vyšší celkový výkon, čili Ryzen 3000 na 4,5 GHz by se měl plus/minus vyrovnat Ryzenu 2000 na 5,15 GHz. Jinými slovy, AMD by mohlo zcela vymazat náskok Intelu ohledně jednovláknového turbo výkonu a když se to dá dohromady s až 16 jádry, může z toho vzniknout něco velice zajímavého i pro ty, kteří dosud na Intel nedali dopustit. 
 
Vedle toho se očekává také vylepšení paměťový kontroler, takže je možné, že se posuneme z podporovaných DDR4-2933 o něco výš. Ostatně ceny pamětí jsou už opět celkem příznivé a to pro AMD přišlo ve velice příhodnou dobu. 
 
 
Dále se objevila informace, že čipset X570 bude společně s procesorem podporovat dokonce 40 linek PCIe 4. generace a že na deskách s low-endovým A320 nové procesory nevyužijeme.
 
Samotný procesor by snad měl mít 16 linek pro grafiku, čtyři pro SSD a další čtyři pro spojení s čipsetem a na něj by tak zbylo 16 linek. Pro méně náročné zákazníky se pak prý chystá i sada B550, která bude postrádat PCIe 4.0 a vystačí si s verzí 3.0. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropská Gigafactory od Tesly bude stát v Německu Evropská Gigafactory od Tesly bude stát v Německu
Evropská Tesla Gigafacotry už zná své místo. Elon Musk prohlásil, že bude stát v blízkosti německého hlavního města, Berlína. Po letech dohadů, zda bude v ČR, Británii, Nizozemí, Francii či jinde, je jasno.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update
Společnost Microsoft oficiálně vypustila na trh svou nejnovější verzi systému Windows 10, kterou můžeme označit jako November 2019 Update, anebo prostě 1909. Vedle jarní aktualizace máme očekávat spíše mírné změny a méně novinek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely? Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely?
Cena procesoru Core i5-9600KF v zahraničí i u nás výrazně a skokově klesla, což ukazuje na to, že nejde jen o nějakou akci prodejců. Za kolik si tak můžeme pořídit toto čisté šestijádro a jak na tom jsou jiné Intely?
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů