www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?

AMD Ryzen 3000: o 15% vyšší IPC a takt až 4,5 GHz?
, , aktualita
Očekáváme, že ještě než budou představeny grafické karty s čipy Navi, firma AMD vypustí na trh procesory Ryzen 3000. Ty by tak nyní už opravdu měly existovat ve finálním provedení a my můžeme očekávat nové a nové informace. Jako nyní. 
K oblíbeným
reklama
Nic z toho samozřejmě není zaručeno a ani nebude, nicméně procesory Ryzen 3000 budou představy už za měsíc. Takže snad už nejde o žádné vybásněné pohádky. Ostatně všecho to, co v tomto článku bude řečeno, vypadá celkem reálně a v souladu s očekáváními.
 
 
Máme tu čtyři informace. Jednak se dozvídáme o IPC vyšším o 15 procent, což by mělo platit pro srovnání se Zen+. Vedle toho máme očekávat takty maximálně 4,5 GHz a pak jde o čipové sady. AMD Ryzen 3000 + X570 má nabídnout celkem 40 linek rozhraní PCIe a nakonec tu máme zklamání pro majitele desek s A320, které nové 7nm procesory podporovat nemají. 
 
Co se týče IPC, nárůst o 15 procent je ve srovnání s 29 procenty uváděnými v minulém roce rozhodně reálnější a v souladu s tím, co se očekává. Mluvilo se totiž spíše o nárůstu o 13 procent vzhledem k Zen+ (Ryzen 2000). Samotné AMD později tuto věc vysvětlilo a uvedlo, že šlo jen o rozdíl ve velice specifickém benchmarku a ne o všeobecný nárůst. 
 
Ovšem i nárůst o 15 % vypadá velice zajímavě, a to v kombinaci s taktem vyšším o 5 %, pokud uvažujeme o tom, že 4,5 GHz bude pro Ryzeny 3000 maximum při turbu. Znamená to zhruba o 20 procent vyšší celkový výkon, čili Ryzen 3000 na 4,5 GHz by se měl plus/minus vyrovnat Ryzenu 2000 na 5,15 GHz. Jinými slovy, AMD by mohlo zcela vymazat náskok Intelu ohledně jednovláknového turbo výkonu a když se to dá dohromady s až 16 jádry, může z toho vzniknout něco velice zajímavého i pro ty, kteří dosud na Intel nedali dopustit. 
 
Vedle toho se očekává také vylepšení paměťový kontroler, takže je možné, že se posuneme z podporovaných DDR4-2933 o něco výš. Ostatně ceny pamětí jsou už opět celkem příznivé a to pro AMD přišlo ve velice příhodnou dobu. 
 
 
Dále se objevila informace, že čipset X570 bude společně s procesorem podporovat dokonce 40 linek PCIe 4. generace a že na deskách s low-endovým A320 nové procesory nevyužijeme.
 
Samotný procesor by snad měl mít 16 linek pro grafiku, čtyři pro SSD a další čtyři pro spojení s čipsetem a na něj by tak zbylo 16 linek. Pro méně náročné zákazníky se pak prý chystá i sada B550, která bude postrádat PCIe 4.0 a vystačí si s verzí 3.0. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů