www.svethardware.cz
>
>
>

AMD se chlubí šestým růstovým kvartálem v řadě na x86 trhu

AMD se chlubí šestým růstovým kvartálem v řadě na x86 trhu
, , aktualita
Společnost AMD ve své tiskovce využila informace od Mercury Research, které říkají, že její procesory x86 zaznamenaly na svém trhu už pošesté v řadě mezikvartální růst. Podívat se můžeme na oblast notebooků, desktopů i serverů. 
K oblíbeným
reklama
Zmíněný růst pošesté v řadě se týká celého trhu s procesory x86, takže je jasné, že to je na úkor Intelu a jeho podílu. Z tabulky také můžeme vyčíst, že podíl na trhu s těmito procesory má AMD nejvyšší od začátku roku 2014, a to konkrétně 13,3 %. To představuje velice slušný meziroční růst o 4,7 procentního bodu. Podíl je tak stejný jako v době, kdy byly relativně čerstvě na trhu procesory Bulldozer generace Vishera, které pak musely vydržet až do nástupu architektury Zen za vytrvale klesajícího podílu AMD. 
 
Je třeba také upozornit, že toto srovnání nezahrnuje žádné semi-custom, embedded a IoT procesory x86, takže tam nepatří třeba ani APU pro herní konzole nebo různé jiné speciály. 
 
 nejnovější finanční výsledky firmy AMD (za 1. kvartál 2019)
 
Když se podíváme na jednotlivé segmenty, pak desktopové procesory zcela nepřekvapivě povyskočily na nejvyšší podíl ze všech, a to na 17,1 %, což představuje plus 4,9 procentních bodů za uplynulý rok.
 
Mobilní procesory dosáhly na 13,1% podíl, což znamená ještě o chlup lepší růst o 5,1 bodu a co se týče serverových, i tam je důvod k radosti. Zaznamenán byl sice "jen" růst o 1,9 procentního bodu, jenomže vzhledem k původnímu jen 1% podílu to znamená, že AMD jej dokázalo téměř ztrojnásobit, i když na konci loňského roku si sáhlo i na více než trojnásobek. 
 
Lze očekávat, že růst podílu procesorů AMD bude pokračovat vzhledem k tomu, že se na trh chystají 7nm procesory EPYC se 64 jádry a ihned po nich mají následovat nové 7nm Ryzeny s teoreticky až 16 jádry. Na druhou stranu by nás zajímalo, kam se poděly 7nm procesory Ryzen Threadripper, které se nedávno potichu vytratily z roadmapy.  
 

Q1’18 Q4’18 Q1’19 Mezikvartálně Meziročně Historické srovnání
Všechny x86 (bez semi, embedded and IoT) 8,6%  12,3%  13,3%  +1,0  +4,7  nejvyšší od Q1 2014
x86 Desktop (bez IoT) 12,2%  15,8%  17,1%  +1,3  +4,9  nejvyšší od Q3 2014
x86 Notebook (bez IoT) 8,0%  12,1%  13,1%  +1,0  +5,1  nejvyšší od Q3 2013
x86 Server (bez IoT) 1,0%  3,2%  2,9%  -0,3  +1,9 
 
Zdroj: TZ AMD 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře