www.svethardware.cz
>
>
>

AMD se chlubí šestým růstovým kvartálem v řadě na x86 trhu

AMD se chlubí šestým růstovým kvartálem v řadě na x86 trhu
, , aktualita
Společnost AMD ve své tiskovce využila informace od Mercury Research, které říkají, že její procesory x86 zaznamenaly na svém trhu už pošesté v řadě mezikvartální růst. Podívat se můžeme na oblast notebooků, desktopů i serverů. 
K oblíbeným
reklama
Zmíněný růst pošesté v řadě se týká celého trhu s procesory x86, takže je jasné, že to je na úkor Intelu a jeho podílu. Z tabulky také můžeme vyčíst, že podíl na trhu s těmito procesory má AMD nejvyšší od začátku roku 2014, a to konkrétně 13,3 %. To představuje velice slušný meziroční růst o 4,7 procentního bodu. Podíl je tak stejný jako v době, kdy byly relativně čerstvě na trhu procesory Bulldozer generace Vishera, které pak musely vydržet až do nástupu architektury Zen za vytrvale klesajícího podílu AMD. 
 
Je třeba také upozornit, že toto srovnání nezahrnuje žádné semi-custom, embedded a IoT procesory x86, takže tam nepatří třeba ani APU pro herní konzole nebo různé jiné speciály. 
 
 nejnovější finanční výsledky firmy AMD (za 1. kvartál 2019)
 
Když se podíváme na jednotlivé segmenty, pak desktopové procesory zcela nepřekvapivě povyskočily na nejvyšší podíl ze všech, a to na 17,1 %, což představuje plus 4,9 procentních bodů za uplynulý rok.
 
Mobilní procesory dosáhly na 13,1% podíl, což znamená ještě o chlup lepší růst o 5,1 bodu a co se týče serverových, i tam je důvod k radosti. Zaznamenán byl sice "jen" růst o 1,9 procentního bodu, jenomže vzhledem k původnímu jen 1% podílu to znamená, že AMD jej dokázalo téměř ztrojnásobit, i když na konci loňského roku si sáhlo i na více než trojnásobek. 
 
Lze očekávat, že růst podílu procesorů AMD bude pokračovat vzhledem k tomu, že se na trh chystají 7nm procesory EPYC se 64 jádry a ihned po nich mají následovat nové 7nm Ryzeny s teoreticky až 16 jádry. Na druhou stranu by nás zajímalo, kam se poděly 7nm procesory Ryzen Threadripper, které se nedávno potichu vytratily z roadmapy.  
 

Q1’18 Q4’18 Q1’19 Mezikvartálně Meziročně Historické srovnání
Všechny x86 (bez semi, embedded and IoT) 8,6%  12,3%  13,3%  +1,0  +4,7  nejvyšší od Q1 2014
x86 Desktop (bez IoT) 12,2%  15,8%  17,1%  +1,3  +4,9  nejvyšší od Q3 2014
x86 Notebook (bez IoT) 8,0%  12,1%  13,1%  +1,0  +5,1  nejvyšší od Q3 2013
x86 Server (bez IoT) 1,0%  3,2%  2,9%  -0,3  +1,9 
 
Zdroj: TZ AMD 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář