AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách

AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to, že nové verze BIOSů pro základní desky Gigabyte s paticí AM4 a čipsety série 400 už nepodporují PCI Express ve verzi 4.0. Nyní se dozvídáme, že to bude platit i pro jiné výrobce díky prostému důvodu. 
K oblíbeným
reklama
Když jsme psali o deskách Gigabyte a zrušené podpoře rozhraní PCIe ve verzi 4.0, ještě nebylo jasné, zda to jde na vrub právě Gigabytu, který snad vyšel firmě AMD vstříc a podporu nové verze daného rozhraní zrušil, nebo při použití nové verze mikrokódu pro procesory Ryzen jednoduše neměl na výběr. Nyní se dozvídáme, že AMD tuto podporu skutečně zrušilo samo, a to v rámci nového AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 ABB. 
 
 
To je přitom důležitá verze mikrokódu, která řeší některé chyby procesorů Ryzen 3000, i když kdo bude chtít, dostane samozřejmě možnost si ponechat některou ze starších verzí BIOSů, kde podpora PCIe 4.0 ještě funguje, pokud s ní bude spokojen. Nicméně nejnovější verze BIOSů pro desky s čipsety sérií 400 a 300 o tuto podporu přijdou. 
 
PCI Express 4.0 zůstane zatím pouze na čipsetu X570, přičemž prakticky může fungovat v případě zařízení napojených přímo na procesor (grafika a M.2 SSD) i na starších deskách, přičemž konkrétně šlo o modely s X470 a B450. Leckde to ale nefungovalo a nebo fungovalo třeba jen osm linek slotu PCIe x16 či případně pouze napojení na M.2 SSD, takže AMD chtělo předejít zmatkům a podporu rozhraní rovnou plošně znemožnilo. 
 
Od výrobců desek se ale vůbec nemusíme dozvědět, že se podpora PCIe 4.0 v nových BIOSech ruší, takže se můžeme odkázat jen na informace serveru Guru3D, kterému ale není moc důvodů nevěřit. Ovšem například ASRock má v případě desky X470 Taichi u nového BIOSu, který prokazatelně nese mikrokód AGESA 1.0.0.3 ABB, uvedeno jen to, že ten řeší spuštění hry Destiny 2. Nicméně tato deska podporu PCIe 4.0 možná nikdy nenabízela, ale nabízel ji Biostar, ovšem ten ještě jednak nové BIOSy nepřichystal a i kdyby ano, pak k nim stejně na svých stránkách nenabízí doprovodné informace a ve stažených zipech jsou pouze soubory pro aktualizaci a žádné poznámky. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování
Společnost Ubisoft se stále otřásá v základech, jak probíhá interní vyšetřování toho, co vypadá na celou kulturu sexuálního obtěžování a zneužívání. Nyní společnost opouští viceprezident Tommy François. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář