AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách

AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to, že nové verze BIOSů pro základní desky Gigabyte s paticí AM4 a čipsety série 400 už nepodporují PCI Express ve verzi 4.0. Nyní se dozvídáme, že to bude platit i pro jiné výrobce díky prostému důvodu. 
K oblíbeným
reklama
Když jsme psali o deskách Gigabyte a zrušené podpoře rozhraní PCIe ve verzi 4.0, ještě nebylo jasné, zda to jde na vrub právě Gigabytu, který snad vyšel firmě AMD vstříc a podporu nové verze daného rozhraní zrušil, nebo při použití nové verze mikrokódu pro procesory Ryzen jednoduše neměl na výběr. Nyní se dozvídáme, že AMD tuto podporu skutečně zrušilo samo, a to v rámci nového AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 ABB. 
 
 
To je přitom důležitá verze mikrokódu, která řeší některé chyby procesorů Ryzen 3000, i když kdo bude chtít, dostane samozřejmě možnost si ponechat některou ze starších verzí BIOSů, kde podpora PCIe 4.0 ještě funguje, pokud s ní bude spokojen. Nicméně nejnovější verze BIOSů pro desky s čipsety sérií 400 a 300 o tuto podporu přijdou. 
 
PCI Express 4.0 zůstane zatím pouze na čipsetu X570, přičemž prakticky může fungovat v případě zařízení napojených přímo na procesor (grafika a M.2 SSD) i na starších deskách, přičemž konkrétně šlo o modely s X470 a B450. Leckde to ale nefungovalo a nebo fungovalo třeba jen osm linek slotu PCIe x16 či případně pouze napojení na M.2 SSD, takže AMD chtělo předejít zmatkům a podporu rozhraní rovnou plošně znemožnilo. 
 
Od výrobců desek se ale vůbec nemusíme dozvědět, že se podpora PCIe 4.0 v nových BIOSech ruší, takže se můžeme odkázat jen na informace serveru Guru3D, kterému ale není moc důvodů nevěřit. Ovšem například ASRock má v případě desky X470 Taichi u nového BIOSu, který prokazatelně nese mikrokód AGESA 1.0.0.3 ABB, uvedeno jen to, že ten řeší spuštění hry Destiny 2. Nicméně tato deska podporu PCIe 4.0 možná nikdy nenabízela, ale nabízel ji Biostar, ovšem ten ještě jednak nové BIOSy nepřichystal a i kdyby ano, pak k nim stejně na svých stránkách nenabízí doprovodné informace a ve stažených zipech jsou pouze soubory pro aktualizaci a žádné poznámky. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom NVIDIA přináší speciální ovladače GeForce 436.02 Gamescom
NVIDIA zařadila do nabídky GeForce 436.02 Gamescom Special Graphics Drivers, ostatně sama má na Gamescomu v Kolíně silné zastoupení. Těšit se můžeme na optimalizace, nevyhlazované škálování obrazu a další novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB Corsair nabízí bezdrátovou herní klávesnici K57 RGB
Corsair si pro návštěvníky Gamescomu připravil představení klávesnice K57 RGB Wireless Gaming Keyboard, která je první vybavená rozhraním Slipstream Wireless a RGB LED Capellix. Co to znamená?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře