AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách

AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to, že nové verze BIOSů pro základní desky Gigabyte s paticí AM4 a čipsety série 400 už nepodporují PCI Express ve verzi 4.0. Nyní se dozvídáme, že to bude platit i pro jiné výrobce díky prostému důvodu. 
K oblíbeným
reklama
Když jsme psali o deskách Gigabyte a zrušené podpoře rozhraní PCIe ve verzi 4.0, ještě nebylo jasné, zda to jde na vrub právě Gigabytu, který snad vyšel firmě AMD vstříc a podporu nové verze daného rozhraní zrušil, nebo při použití nové verze mikrokódu pro procesory Ryzen jednoduše neměl na výběr. Nyní se dozvídáme, že AMD tuto podporu skutečně zrušilo samo, a to v rámci nového AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 ABB. 
 
 
To je přitom důležitá verze mikrokódu, která řeší některé chyby procesorů Ryzen 3000, i když kdo bude chtít, dostane samozřejmě možnost si ponechat některou ze starších verzí BIOSů, kde podpora PCIe 4.0 ještě funguje, pokud s ní bude spokojen. Nicméně nejnovější verze BIOSů pro desky s čipsety sérií 400 a 300 o tuto podporu přijdou. 
 
PCI Express 4.0 zůstane zatím pouze na čipsetu X570, přičemž prakticky může fungovat v případě zařízení napojených přímo na procesor (grafika a M.2 SSD) i na starších deskách, přičemž konkrétně šlo o modely s X470 a B450. Leckde to ale nefungovalo a nebo fungovalo třeba jen osm linek slotu PCIe x16 či případně pouze napojení na M.2 SSD, takže AMD chtělo předejít zmatkům a podporu rozhraní rovnou plošně znemožnilo. 
 
Od výrobců desek se ale vůbec nemusíme dozvědět, že se podpora PCIe 4.0 v nových BIOSech ruší, takže se můžeme odkázat jen na informace serveru Guru3D, kterému ale není moc důvodů nevěřit. Ovšem například ASRock má v případě desky X470 Taichi u nového BIOSu, který prokazatelně nese mikrokód AGESA 1.0.0.3 ABB, uvedeno jen to, že ten řeší spuštění hry Destiny 2. Nicméně tato deska podporu PCIe 4.0 možná nikdy nenabízela, ale nabízel ji Biostar, ovšem ten ještě jednak nové BIOSy nepřichystal a i kdyby ano, pak k nim stejně na svých stránkách nenabízí doprovodné informace a ve stažených zipech jsou pouze soubory pro aktualizaci a žádné poznámky. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky
S největší pravděpodobností těžaři kryptoměn stojí za podvodným svoláváním grafických karet v Číně, před nímž varuje společnost AMD i její AIB partner XFX. Těžaři zde cílí na karty Radeon RX 580. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě
NVIDIA tento týden představila nové serverové procesory Grace založené na jádrech ARM, které vyšle do boje na serverovém trhu. Nový CEO Intelu Pat Gelsinger tak dostal logický dotaz, co si o tom všem myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají První velká aktualizace pro PS5 přichází. Bez funkcí, na které hráči čekají
Sony zítra uvolní první větší update pro PlayStation 5. Přináší možnost uložení her na externí USB disk, sdílení her mezi PS4 a PS5 prostřednictvím Share Play i další sociální funkce. Přesto bude tato aktualizace pro řadu majitelů zklamáním.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik12 komentářů
Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova Microsoft představil webkameru a další příslušenství pro práci z domova
Microsoft po mnoha letech rozšířil svou nabídku o webkameru. Novinka s názvem Modern Webcam obsahuje řadu funkcí pro vylepšení obrazu a je certifikována pro Teams. Představena byla také trojice headsetů nebo reproduktor s USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář