AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách

AMD zrušilo podporu PCIe 4.0 na všech starších deskách
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to, že nové verze BIOSů pro základní desky Gigabyte s paticí AM4 a čipsety série 400 už nepodporují PCI Express ve verzi 4.0. Nyní se dozvídáme, že to bude platit i pro jiné výrobce díky prostému důvodu. 
K oblíbeným
reklama
Když jsme psali o deskách Gigabyte a zrušené podpoře rozhraní PCIe ve verzi 4.0, ještě nebylo jasné, zda to jde na vrub právě Gigabytu, který snad vyšel firmě AMD vstříc a podporu nové verze daného rozhraní zrušil, nebo při použití nové verze mikrokódu pro procesory Ryzen jednoduše neměl na výběr. Nyní se dozvídáme, že AMD tuto podporu skutečně zrušilo samo, a to v rámci nového AGESA Combo-AM4 1.0.0.3 ABB. 
 
 
To je přitom důležitá verze mikrokódu, která řeší některé chyby procesorů Ryzen 3000, i když kdo bude chtít, dostane samozřejmě možnost si ponechat některou ze starších verzí BIOSů, kde podpora PCIe 4.0 ještě funguje, pokud s ní bude spokojen. Nicméně nejnovější verze BIOSů pro desky s čipsety sérií 400 a 300 o tuto podporu přijdou. 
 
PCI Express 4.0 zůstane zatím pouze na čipsetu X570, přičemž prakticky může fungovat v případě zařízení napojených přímo na procesor (grafika a M.2 SSD) i na starších deskách, přičemž konkrétně šlo o modely s X470 a B450. Leckde to ale nefungovalo a nebo fungovalo třeba jen osm linek slotu PCIe x16 či případně pouze napojení na M.2 SSD, takže AMD chtělo předejít zmatkům a podporu rozhraní rovnou plošně znemožnilo. 
 
Od výrobců desek se ale vůbec nemusíme dozvědět, že se podpora PCIe 4.0 v nových BIOSech ruší, takže se můžeme odkázat jen na informace serveru Guru3D, kterému ale není moc důvodů nevěřit. Ovšem například ASRock má v případě desky X470 Taichi u nového BIOSu, který prokazatelně nese mikrokód AGESA 1.0.0.3 ABB, uvedeno jen to, že ten řeší spuštění hry Destiny 2. Nicméně tato deska podporu PCIe 4.0 možná nikdy nenabízela, ale nabízel ji Biostar, ovšem ten ještě jednak nové BIOSy nepřichystal a i kdyby ano, pak k nim stejně na svých stránkách nenabízí doprovodné informace a ve stažených zipech jsou pouze soubory pro aktualizaci a žádné poznámky. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře