reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Apple sám potvrzuje, čipy T2 mohou uzamknout Mac po neautorizované opravě

, , aktualita
Apple sám potvrzuje, čipy T2 mohou uzamknout Mac po neautorizované opravě
Poškodil se vám počítač, který už není v záruce a vy si myslíte, že opravdu zvládete sami, nebo ji svěříte svému známému? To je v případě PC naprosto běžná věc, ale firmě Apple se to rozhodně nezamlouvá. 
Apple sám potvrzuje, čipy T2 mohou uzamknout Mac po neautorizované opravě
Nedávno se objevila informace, že čipy T2 montované do počítačů firmy Apple slouží také k tomu, aby sledovaly výměnu vadného hardwaru a to, zda byla provedena autorizovaným způsobem. A pokud nebyla, pak nám T2 pěkně poslouží tím, že naše neautorizovaně opravené zařízení zamkne, ať bylo dáno dohromady správně, nebo ne, to už je vedlejší. 
 
 
Apple by mohl samozřejmě argumentovat tím, že se jen zákazníkům zajistit kvalitní servis a sám se bránit proti používání případného falešného hardwaru. Nicméně znamená to také to, že si sám může určovat ceny za opravy, řídit je a libovolně ukončit životnost produktu, který by mohl třeba po pouhé výměně baterie dál sloužit. To vše v očividné snaze prodávat více nových počítačů, tabletů a telefonů bez ohledu na přání zákazníků či ekologii. 
 
Firma se tedy už netají tím, co stejně už dávno víme. Čipy T2 jsou montovány do všech počítačů Mac od modelu iMac Pro z konce roku 2017, ovšem nejde jen o výrobcem nepokrytě přiznané "ku*vítko", ale také o čip ukládající naše kryptografické klíče. Autorizační funkce využívá software Apple Service Toolkit 2 (AST2), který firma poskytuje pouze smluvně vázaným firmám provádějícím opravy a právě pomocí tohoto softwaru je možné dané zařízení zase zprovoznit, pokud bylo deaktivováno. 
 
Čip T2 tak ověřuje identitu jednotlivých komponent v našem systému, což je podobná věc, jakou využívá (či využíval?) i Microsoft. Jeho některé systémy vázané na konkrétní sestavu také vyžadovaly obnovení licence poté, co jsme na vkus Microsoftu v počítači vyměnili moc hardwaru. T2 se tak dozví, že jsme vyměnili baterii, senzor Touch ID nebo rovnou základní desku a v takovém případě může počítač prostě "bricknout", čili deaktivovat a uživatel s tím sám nic neudělá. A pokud mu nepomůže sám Apple prostřednictvím autorizovaných servisů, má prostě smůlu, ledaže by si našel cestu, jak T2 z celé věci vyřadit. Ostatně k tomu mu současný výklad americké legislativy dává možnost (nás v ČR samozřejmě legálnost takového jednání nemusí vůbec trápit). 
 
Na druhou stranu, v současnosti nám T2 "nesepne" po výměně jakékoliv komponenty. Sám Apple uvádí, že třeba v případě výměny displeje to neplatí a na iFixit to zkusili a potvrdili, ovšem použili hardware získaný z jiného Macu, ne samostatně objednaný. Nicméně to se může kdykoliv změnit a záleží jen na libovůli výrobce. Však ten pochopitelně nechce hned utahovat šroubky na krev, když je T2 ještě v jeho počítačích nový. Nedávno jej dostaly také moderní verze Mac Mini a MacBook Air. Apple navíc nyní postupuje na více frontách ve svém boji proti neautorizovaným opravám.
 


reklama
reklama
reklama