www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC: hi-end v testu

ASUS ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC: hi-end v testu
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na podrobné informace o kartě ROG STRIX RX 5700 XT a nyní tu máme již její nezávislou recenzi. O hi-endu přitom nemluvíme z hlediska samotného čipu Navi, ale dle toho, jak si stojí tato karta mezi ostatními svého druhu. 
K oblíbeným
reklama
Asus ROG STRIX Radeon RX 5700 XT OC je tak grafická karta s čipem Navi 10, která nabízí silné chlazení a také vysoké takty. Pro 5700 XT máme referenční takty 1605 - 1755 - 1905 MHz (základ - turbo - max. turbo). Tato karta nabídne základ 1840, "herní" turbo 1965 a max. turbo 2035 MHz, takže opravdu velice slušné navýšení taktů, ale nás bude zajímat spíše to, jak se tyto takty projeví v testech. 
 
 
Chladič této karty zabere na výšku o poznání více než dva sloty, takže si musíme vyhradit značný prostor, ovšem také tu máme tři ventilátory profukující vzduch skrz žebroví, které protíná celkem šest heatpipe vycházejících ze zrcadlově vyleštěné základny.  
 
 
Karta také využívá posílené napájení ze dvou 8pinových konektorů PCIe, které tak společně se slotem kartě dodají až 375 W energie. To ale tato karta nebude na výchozí nastavení vůbec potřebovat, však reálná nejvyšší spotřeba se pohybuje na srovnatelné úrovni s RTX 2080 či Vega 56, čili kolem 250 W. Ještě jednou upozorním, že nejde o průměrnou spotřebu. 
 
Chladič dokáže držet v klidovém provozu svůj čip na 38 °C, takže s pasivním provozem nebude problém. Ale co v zátěži? Ta se liší dle nastaveného režimu a na ten výkonnější čip dosáhne 76 °C, což je slušné i vzhledem k tomu, že Navi nemají mít problém ani s teplotou 110 °C. Server Guru 3D se dokonce na tuto kartu v zátěži podíval i okem infračervené kamery.
 
A nakonec testy, z nichž vyplývá, že při využití rozlišení Full HD v mnoha případech nemá cenu kartu vůbec taktovat, protože rozdíly neexistují kvůli jinde umístěnému úzkému hrdlu škrtícímu výkon (použit byl procesor Core i9 9900K). Nicméně třeba v Battlefieldu V  to nebylo lepší ani v Ultra HD, stejné to bylo v Shadow of the Tomb Raider, Metro: Exodus, Far Cry New Dawn a snad jen ve Formula 1 od Codemasters stál rozdíl za řeč a byl alespoň v rámci třech FPS. 
 
 
To jsou velice zajímavé výsledky s ohledem na to, jak se v jiném testu ukázala verze Pulse od Sapphire. Dá se říci, že tato výrazně méně přetaktovaná karta na tom byla s nárůstem výkonu přinejmenším stejně dobře jako ROG STRIX, který nebyl o moc lepší než reference ani v syntetických testech. 
 
 
Od AMD přitom víme, že se snažilo své referenční verze dobře vyladit a jak je vidět, to se podařilo, protože nárůst nějakých 320 bodů při celkovém počtu přes 9000 bodů nám může být celkem jedno a je vidět, že většinou to znamená jen cca 1 FPS. Dle testu Guru 3D to tak vypadá, že kupovat ROG STRIX především kvůli slibu vyššího výkonu je nesmysl. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
Včera, recenze, Jan Vítek5 komentářů