www.svethardware.cz
>
>
>
>

Autodesk a GM pracují na 3D tisku pro výrobu dílů do aut

Autodesk a GM pracují na 3D tisku pro výrobu dílů do aut
, , aktualita
Společnosti Autodesk a General Motors začaly spolupracovat na možnostech 3D tisku součástek do aut. Ty by měly být jednodušší, silnější a navíc i lehčí. Díky tomu by se měla i snížit spotřeba paliva.
K oblíbeným
reklama
Technologie 3D tisku prosakuje do mnoha různých druhů průmyslu a jedním z nich je i výroba aut. Už v minulosti jsme zmiňovali použití této technologie např. u Bugatti nebo Mercedesu. Nyní se přidává společnost General Motors (GM), která začala spolupracovat s Autodeskem. Jeho software je využit ke generování designu nejrůznějších automobilových součástek a využívá systému umělé inteligence, který na základě zadaných kritérií vytváří jednolité díly. Ty pak mohou být lehčí i pevnější zároveň. Následně se poté vyrábí pomocí 3D tisku.
 
3D tisk u General Motors
 
Jednou z prvních součástek, která byla navržena a vyrobena pomocí nového postupu, bylo uchycení sedadel a bezpečnostních pásů. Běžně se tento díl skládá z 8 menších dílů, které pochází od různých subdodavatelů. Výsledkem algoritmu bylo vygenerování 150 různých návrhů řešení nové součástky, přičemž výsledek byl o nezanedbatelných 40 % lehčí a současně i o 20 % pevnější. Díky tomu může být výsledné auto o něco lehčí, tedy při stejném výkonu motoru o něco svižnější a úspornější. Hodí se to zejména u elektromobilů, které jsou kvůli bateriím hodně těžké a každé snížení jejich vysoké hmotnosti je hodně vítané. Užitečné je to pochopitelně ve velké míře i u klasických vozů se spalovacím motorem.
 
Inženýři v General Motors
 
Inženýři Mike Van De Velde a Paul Wolcott z GM v laboratoři Autodesku v San Franciscu
 
General Motors na 3D tisku pracuje už nějakou dobu a vlastní 50 3D tiskáren, které za posledních 10 let vyprodukovaly více než 250 tisíc prototypových součástek. Dnešní vozy se podle GM skládají z více než 30 tisíc různých dílů a výrobce chce použít 3D tisk pro výrobu mnoha z nich, ne jen systému uchycení sedadel. Výhodou 3D tisku je i okamžitá možnost levné výroby součástky, kterou je možné rychle otestovat.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek