www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Boeing Starliner má dva nové termíny startu, kdy ponese astronauty?

Boeing Starliner má dva nové termíny startu, kdy ponese astronauty?
, , aktualita
Z plánů na vypuštění astronautů k ISS na palubách lodí společností SpaceX a Boeing v tomto roce nezbude asi nic. Ovšem vývoj pokračuje a nyní se můžeme podívat na to, jak bude postupovat právě Boeing. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX má své lodi Dragon a Boeing zase vyvíjí Starliner, se kterým si letos také užila své. Série zpoždění v případě obou firem tak způsobila, že jsme se během léta nemohli dívat na první mise čítající i astronauty. Blíže ke svému cíli je ale stále SpaceX, jejíž loď už zavítala k ISS, což Boeing teprve čeká. 
 
 Boeing Starliner
 
NASA nyní potvrzuje, že Boeing dělá další pokroky, ovšem ještě před tím, než mu bude umožněno vynést astronauty na (spíše kratší) návštěvu Mezinárodní vesmírné stanice, bude muset splnit dva nezbytné testy. 
 
Zaprvé jde o Pad Abort Test, čili zkoušku systému pro nouzové přerušení startu s využitím zařízení pro únik lodi od rakety. Tato zkouška dle aktuálního plánu proběhne 4. listopadu na raketové střelnici White Sands v Novém Mexiku. 
 
Pak to bude Orbital Flight Test chystaný na 17. prosince, kdy se už Starliner vydá k vesmírné stanici a zhruba na týden se k ní připojí s využitím dálkového řízení. Právě tento test už má konkurenční společnost SpaceX splněn, ale naposledy jsme mluvili o jejích problémech s padáky. Teoreticky by tak mohli astronauti ve Starlineru letět někdy na začátku příštího roku.
 
Firmy Boeing a SpaceX jsou už od roku 2014 zapojeny do NASA Commercial Crew Program a vyvíjejí zařízení pro dopravu astronautů pro NASA k ISS. Nyní už překonávají poslední překážky, které je dělí od prvních startů s lidmi na palubě, přičemž NASA musí od roku 2011, kdy byl zrušen provoz raketoplánů, využívat služeb ruských Sojuzů. Ty se tak oproti původním plánům uplatní i v příštím roce.
 
NASA také dříve tvrdila, že když nechá dopravu astronautů k ISS na soukromnících, bude se moci lépe soustředit na vývoj svých raket a lodí pro jiné mise. Tím myslíme pochopitelně SLS a Orion a my můžeme doufat, že jejich první společný let proběhne právě v příštím roce. 
  
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek