www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Boeing Starliner má dva nové termíny startu, kdy ponese astronauty?

Boeing Starliner má dva nové termíny startu, kdy ponese astronauty?
, , aktualita
Z plánů na vypuštění astronautů k ISS na palubách lodí společností SpaceX a Boeing v tomto roce nezbude asi nic. Ovšem vývoj pokračuje a nyní se můžeme podívat na to, jak bude postupovat právě Boeing. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX má své lodi Dragon a Boeing zase vyvíjí Starliner, se kterým si letos také užila své. Série zpoždění v případě obou firem tak způsobila, že jsme se během léta nemohli dívat na první mise čítající i astronauty. Blíže ke svému cíli je ale stále SpaceX, jejíž loď už zavítala k ISS, což Boeing teprve čeká. 
 
 Boeing Starliner
 
NASA nyní potvrzuje, že Boeing dělá další pokroky, ovšem ještě před tím, než mu bude umožněno vynést astronauty na (spíše kratší) návštěvu Mezinárodní vesmírné stanice, bude muset splnit dva nezbytné testy. 
 
Zaprvé jde o Pad Abort Test, čili zkoušku systému pro nouzové přerušení startu s využitím zařízení pro únik lodi od rakety. Tato zkouška dle aktuálního plánu proběhne 4. listopadu na raketové střelnici White Sands v Novém Mexiku. 
 
Pak to bude Orbital Flight Test chystaný na 17. prosince, kdy se už Starliner vydá k vesmírné stanici a zhruba na týden se k ní připojí s využitím dálkového řízení. Právě tento test už má konkurenční společnost SpaceX splněn, ale naposledy jsme mluvili o jejích problémech s padáky. Teoreticky by tak mohli astronauti ve Starlineru letět někdy na začátku příštího roku.
 
Firmy Boeing a SpaceX jsou už od roku 2014 zapojeny do NASA Commercial Crew Program a vyvíjejí zařízení pro dopravu astronautů pro NASA k ISS. Nyní už překonávají poslední překážky, které je dělí od prvních startů s lidmi na palubě, přičemž NASA musí od roku 2011, kdy byl zrušen provoz raketoplánů, využívat služeb ruských Sojuzů. Ty se tak oproti původním plánům uplatní i v příštím roce.
 
NASA také dříve tvrdila, že když nechá dopravu astronautů k ISS na soukromnících, bude se moci lépe soustředit na vývoj svých raket a lodí pro jiné mise. Tím myslíme pochopitelně SLS a Orion a my můžeme doufat, že jejich první společný let proběhne právě v příštím roce. 
  
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů