www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Boeing Starliner má dva nové termíny startu, kdy ponese astronauty?

Boeing Starliner má dva nové termíny startu, kdy ponese astronauty?
, , aktualita
Z plánů na vypuštění astronautů k ISS na palubách lodí společností SpaceX a Boeing v tomto roce nezbude asi nic. Ovšem vývoj pokračuje a nyní se můžeme podívat na to, jak bude postupovat právě Boeing. 
K oblíbeným
reklama
SpaceX má své lodi Dragon a Boeing zase vyvíjí Starliner, se kterým si letos také užila své. Série zpoždění v případě obou firem tak způsobila, že jsme se během léta nemohli dívat na první mise čítající i astronauty. Blíže ke svému cíli je ale stále SpaceX, jejíž loď už zavítala k ISS, což Boeing teprve čeká. 
 
 Boeing Starliner
 
NASA nyní potvrzuje, že Boeing dělá další pokroky, ovšem ještě před tím, než mu bude umožněno vynést astronauty na (spíše kratší) návštěvu Mezinárodní vesmírné stanice, bude muset splnit dva nezbytné testy. 
 
Zaprvé jde o Pad Abort Test, čili zkoušku systému pro nouzové přerušení startu s využitím zařízení pro únik lodi od rakety. Tato zkouška dle aktuálního plánu proběhne 4. listopadu na raketové střelnici White Sands v Novém Mexiku. 
 
Pak to bude Orbital Flight Test chystaný na 17. prosince, kdy se už Starliner vydá k vesmírné stanici a zhruba na týden se k ní připojí s využitím dálkového řízení. Právě tento test už má konkurenční společnost SpaceX splněn, ale naposledy jsme mluvili o jejích problémech s padáky. Teoreticky by tak mohli astronauti ve Starlineru letět někdy na začátku příštího roku.
 
Firmy Boeing a SpaceX jsou už od roku 2014 zapojeny do NASA Commercial Crew Program a vyvíjejí zařízení pro dopravu astronautů pro NASA k ISS. Nyní už překonávají poslední překážky, které je dělí od prvních startů s lidmi na palubě, přičemž NASA musí od roku 2011, kdy byl zrušen provoz raketoplánů, využívat služeb ruských Sojuzů. Ty se tak oproti původním plánům uplatní i v příštím roce.
 
NASA také dříve tvrdila, že když nechá dopravu astronautů k ISS na soukromnících, bude se moci lépe soustředit na vývoj svých raket a lodí pro jiné mise. Tím myslíme pochopitelně SLS a Orion a my můžeme doufat, že jejich první společný let proběhne právě v příštím roce. 
  
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů