reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Broadcom učinil Qualcommu finální nabídku na akvizici

6.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Broadcom učinil Qualcommu finální nabídku na akvizici
Už jako marná snaha vypadaly pokusy firmy Broadcom schramstnout Qualcomm, který je při porovnání tržeb i počtu zaměstnanců výrazně větší firmou. Nyní Broadcom učinil Qualcommu finální nabídku, pro niž si vybral zajímavou dobu.
Společnosti Qualcomm a Broadcom si z velké části konkurují, a tak je jasné, že jejich spojením by vznikl těžko porazitelný gigant na trhu. Nicméně k tomu asi nedojde, pokud však Qualcomm nepřistoupí na finální nabídku. Dříve jej chtěl Broadcom koupit za 105 miliard dolarů (zprávy udávaly i 130 miliard, ale nesprávně). To však zástupci Qualcommu rychle a unisono smetli ze stolu, že taková nabídka neodpovídá hodnotě jejich firmy. Nyní Broadcomm přispěchal s ještě jednou nabídkou, kterou už označil za svou "nejlepší a konečnou": 121 miliard dolarů. 
 
 
Uvidíme, zda i tato nabídka bude nakonec rezolutně odmítnuta a je třeba říci, že Broadcom si pro ni vybral zajímavý čas. Konkrétně chce zaplatit 82 dolarů za akcii, což by se skládalo ze 60 dolarů v hotovosti a 22 v akciích Broadcomu. Pokud by to dopadlo, jednalo by se jednoznačně o největší akvizici technologické společnosti v historii. Druhou by se stala akvizice firmy EMC, kterou si Dell v roce 2015 pořídil za "mrzkých" 67 miliard. 
 
Qualcomm už potvrdil, že nabídku na 121 miliard už obdržel a že se jí bude zabývat představenstvo firmy. A proč jde o zajímavý čas? Akcie Qualcommu totiž začaly s počátkem února nejdřív mírně a pak prudce klesat a není složité zjistit proč. 
 
 
Dle Reuters odvolávající se na Nomuru za to mohou zprávy, že Apple chce vyměnit Qualcomm za Intel v pozici dodavatele hardwaru pro své příští chytré telefony. Zde je třeba si připomenout, že právě Qualcomm obdržel od Evropské komise pokutu téměř miliardy eur, která se týká právě i firmy Apple. U ní si Qualcomm platil za svou pozici výhradního dodavatele právě na úkor Intelu, který tak okusil vlastní kúru, jíž svého času obdařil konkurenční AMD. 
 
V našem případě jde nejen o moderní modemy pro bezdrátovou datovou komunikaci, které chce Apple kupovat od Intelu, jehož akcie v reakci na to trošku poskočily o 1,4 % na 46,81 USD. Existují také spekulace, že Apple se chce zcela zbavit firmy Qualcomm jako dodavatele. Dle Nomury by Apple takovým krokem mohl ušetřit nějakých 100 milionů dolarů. Broadcom se tak rozhodl kout železo, které se náhle rozžhavilo a my uvidíme, jestli mu to vyjde. 
 


reklama