Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bývalý CEO Fordu: "Tesla je o generaci před ostatními"

9.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Bývalý CEO Fordu: "Tesla je o generaci před ostatními"
I když jsou internetové diskuze plné toho, jak společnost Tesla nemůže ohrozit tradiční automobilky, už mnoho šéfů těchto automobilek přiznalo, že Teslu považují za firmu, která jim hodně utekla. Nyní se přidává i bývalý CEO společnosti Ford.
Elektromobilka Tesla docela nahání strach zavedeným automobilkám. To, že je technologicky daleko před nimi, přiznalo už mnoho z nich. Vzpomenout můžeme např. na Volkswagen, který řekl, že jde kupředu 2krát rychleji, Toyota označila konstrukci Modelu Y za umělecké dílo, a nyní se o Tesla pochvalně zmínil i bývalý CEO automobilky Ford, Mark Fields, který tuto pozici zastával v letech 2014-2017. Ten v rozhovoru pro CNBC řekl, že na něj Investor Day 2023 udělal velký dojem. I když většinou na podobných vystoupeních společnosti obvykle mluví o další strategii společnosti, ukazují nové produkty nebo služby, Tesla udělala jen to první.
 
Ford F-150 Lightning
 
Na druhou stranu více hovořila o tom, jak těchto cílů do budoucna dosáhne, o tom, jak hodlá zefektivnit výrobu a snížit náklady, což je klíčem k dalšími růstu Tesly a možnosti přijít s dostupnějšími produkty. Přidal také to, že Tesla začala jako softwarová a akumulátorová společnost, která se stala výrobcem aut. Na druhou stranu zavedené automobilky jsou společnosti specializované na výrobu a inženýrství, které se snaží stát se softwarovými a akumulátorovými společnostmi. Podle něj na tomto trhu vyhrají ty společností, které budou mít produkty s nejlepším softwarem, budou ve vedení ve snižování nákladů a budou tohoto dosahovat dlouhodobě. Fields také dodal, že "Tesla je v tomto okamžiku o generaci před ostatními výrobci aut."
 
Tady ještě dodejme, že Ford od roku 2019, kdy dodal 5,39 milionu aut, klesl o 21 % na 4,24 milionu (klesá v průměru zhruba o 6-7 % ročně). Tesla za tutéž dobu stoupla dodávkami z 0,37 na 1,31 milionu, tedy šla nahoru o 257 % (v průměru o 53 % ročně). Na druhou stranu Ford už svůj elektrický truck Ford F-150 Lightning dávno dodává na trh, zatímco na Cybertruck se stále i 3,5 roku po jeho představení čeká a letos bude rozjeta jen omezená výroba.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.