www.svethardware.cz
>
>
>

Celý polovodičový průmysl zažil nejhorší období v poslední dekádě, přijde oživení?

Celý polovodičový průmysl zažil nejhorší období v poslední dekádě, přijde oživení?
, , aktualita
Už několikrát jsme probírali, jak řada firem zapojených do PC průmyslu zažila v posledních kvartálech značný propad prodejů, výroby, tržeb, atd. Nyní se ukazuje, že potíže zasáhly v podstatě celý polovodičový průmysl. 
K oblíbeným
reklama
I samotné TSMC předpovídalo, že rok 2019 bude slabší, a to jde přitom o firmu, která je firmami bez vlastních továren velice vyhledávaná a v podstatě dnes na světě jediná svého druhu. Jako jedna ze dvou nabízí 7nm proces a jde čistě o smluvního výrobce čipů. Zdá se, že především na její bedra by tak mohl dopadnout propad celosvětových prodejů čipů, jejichž hodnota za první kvartál 2019 meziročně klesla z 116,2 miliardy dolarů na 101,2 miliardy (minus 12,9 %). Od poslední velké hospodářské recese na konci předchozího desetiletí to je tak bezpečně nejvýraznější propad, který se objevil. 
 
 
Nicméně nebylo to TSMC, které tento propad odneslo nejvíce. Byla to právě ta druhá společnost, která nabízí 7nm proces, čili Samsung. Jeho prodeje čipů meziročně klesly o 34 %, na čemž se podepsaly především trhy s NAND Flash a DRAM, které firmu TSMC přímo neovlivňují. Ceny obou těchto typů pamětí za poslední rok prudce klesly a rozhodně se nemají k tomu, aby opět začaly růst. Dle IHS Markit jde pak téměř vše za paměťmi DRAM, protože kdybychom vymazali jejich dopad, celkový pokles na trhu s polovodiči by byl jen 4,4 % a už z toho je jasné, že trpět musel především Samsung jako světově největší výrobce DRAM a vedle něj také SK Hynix a Micron. 
 
Intel přitom nestíhá vyrábět, takže není divu, že v jeho případě nenastala téměř žádná změna a že Samsung zakrátko opustil svou pracně vydobytou první příčku jako světově největší výrobce polovodičových součástek. Firma ale už ohlásila záměr se na ni opět dostat. 
 
Co se týče předních společností, které nejsou přímo spojeny s výrobou pamětí DRAM a dostaly citelný zásah, je to především NVIDIA s poklesem tržeb o 23,7 %. Ta se tak stále evidentně potýká s dopadem druhé vlny těžby kryptoměn na grafických kartách, který přinesl nesmírnou kryptokocovinu a plné sklady starých Pascalů. Však GTX 1060 jsou i dnes stále všude skladem v mnoha různých verzích.
 
AMD do tohoto přehledu zařazeno nebylo, ale my jeho finanční situaci sledujeme a víme také o slušném meziročním propadu tržeb, ale také o tom, že firma má nyní velice dobré vyhlídky díky nové vlně 7nm produktů na serverové/desktopové i procesorové/grafické frontě. NVIDIA si sice dle svých slov chystá něco SUPER, ale velká obměna produktového portfolia to bude těžko. 
 
IHS také tvrdí, že NVIDIA ztratila značný podíl z tržeb také kvůli grafické konkurenci firmy AMD, ale na trhu s běžnými grafikami, ale s GPU akcelerátory. Samotné AMD se zrovna o těchto prodejích moc nevyjadřuje.  
 
Oživení průmyslu by mělo nastat v druhé polovině tohoto roku a o tom se už také mluví dlouho. Očekává to například NVIDIA nebo právě i TSMC jako světově největší smluvní výrobce čipů. Intel sází na své mobilní Ice Lake a AMD na celé 7nm portfolio a to vše by se mohlo zase projevit na vyšší poptávce po pamětech. 
 
Zdroj: IHS Markit


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cryptojacking našli už i v audio souborech WAV Cryptojacking našli už i v audio souborech WAV
Skripty pro tajnou těžbu kryptoměn se dnes do počítačů mohou dostat mnoha různými způsoby. Nečekaným způsobem je dokonce skrytí skriptů do zvukových souborů WAV. Takto se zde dají ale ukrýt i jiné typy malwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
G.Skill uvádí paměti DDR4-4000 s CL15 G.Skill uvádí paměti DDR4-4000 s CL15
Společnost G.Skill opět posouvá schopnosti operačních pamětí RAM o kousek dále. Představuje paměti Trident Z a Trident Z Royal, které při frekvenci DDR4-4000 dosahují rekordního časování CL15.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
19.10.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala48 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů