www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung se chce opět stát největším výrobcem čipů, přijde to na 115 miliard USD

Samsung se chce opět stát největším výrobcem čipů, přijde to na 115 miliard USD
, , aktualita
Samsung si nedávno krátce zkusil, jaké je to být světově největším výrobcem počítačových čipů. Intel mu toto prvenství zvláště kvůli poklesu zájmu o paměti RAM opět sebral, ale Samsung má svůj plán.
K oblíbeným
reklama
Samsung na tom v tomto roce možná není z finančního hlediska dobře, za což může právě situace na trhu s paměťmi, ale jednak v tom rozhodně není sám a pak nám nyní jde o investice do budoucna a ne o aktuální stav společnosti. Ve spojitosti se Samsungem se už mluvilo o miliardových investicích, například 9 miliard dolarů do pamětí NAND Flash a co se týče těch celkových do výrobních kapacit firmy, ty budou ještě daleko větší. Ovšem také jde o investice rozprostřené až do celého příštího desetiletí. 
 
továrna Samsungu v korejském Hwaseongu
 
Samsung hodlá do roku 2030 vynaložit 133 bilionů wonů na to, aby se stal světově největším výrobcem počítačových čipů a obecně polovodičových součástek. To je v přepočtu asi 115 miliard dolarů, čili 2,7 bilionu korun, do čehož by se schovaly dva roční rozpočty České republiky. 
 
Díky těmto investicím tak chce Samsung zaútočit především na Intel a pak také na Qualcomm. Zajímavé je, že se zde už nezmiňují firmy Micron a SK Hynix, největší to soupeři na trhu s paměťmi DRAM, i když to má svou logiku, neboť v této oblasti už Samsung dávno vede, stejně jako jej můžeme považovat za nejdůležitějšího výrobce pamětí NAND Flash. 
 
Firma tak mluví o diverzifikaci, která jí umožní zbavit se aktuální velké závislosti na kondici trhu s DRAM a NAND Flash. Výše zmíněná suma také bude vynakládána postupně, a to ročně v průměrném objemu 9,5 miliardy dolarů. Půjde především do výzkumu a výrobních technologií, kde je Samsung ale už dnes velice dobře situován. Však nedávno dokončil vývoj 5nm procesu využívajícího EUV, zatímco z Intelu zatím nepřichází dobré zprávy a z těch posledních to vypadá, že letošní cíl rozjet výrobu 10nm procesem je opravdu ohrožen, alespoň v té podobě, jak jsme si po létech vlády 14nm technologie představovali. 
 
Samsung také uvedl, že celkový obnos pro investice je rozdělen, a to na cca 63 miliard dolarů pro domácí výzkum a vývoj, což přinese na 15 tisíc nových pracovních míst, a zbývající obnos bude určen na samotnou výstavbu a výbavu nových továren. Samsung přitom už v minulém roce mohutně investoval do výzkumu a vývoje, a to na 15 miliard dolarů, zatímco Intel vynaložil 10 miliard. Nicméně to je velice ošemetné srovnání, vzhledem k tomu, na co dané peníze opravdu jdou a zde je možné to vůbec srovnávat, tak se raději držme toho, že Intel prostě bude mít v příštích letech plné ruce práce, aby si udržel svou znovu vydobytou pozici. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář