www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung se chce opět stát největším výrobcem čipů, přijde to na 115 miliard USD

Samsung se chce opět stát největším výrobcem čipů, přijde to na 115 miliard USD
, , aktualita
Samsung si nedávno krátce zkusil, jaké je to být světově největším výrobcem počítačových čipů. Intel mu toto prvenství zvláště kvůli poklesu zájmu o paměti RAM opět sebral, ale Samsung má svůj plán.
K oblíbeným
reklama
Samsung na tom v tomto roce možná není z finančního hlediska dobře, za což může právě situace na trhu s paměťmi, ale jednak v tom rozhodně není sám a pak nám nyní jde o investice do budoucna a ne o aktuální stav společnosti. Ve spojitosti se Samsungem se už mluvilo o miliardových investicích, například 9 miliard dolarů do pamětí NAND Flash a co se týče těch celkových do výrobních kapacit firmy, ty budou ještě daleko větší. Ovšem také jde o investice rozprostřené až do celého příštího desetiletí. 
 
továrna Samsungu v korejském Hwaseongu
 
Samsung hodlá do roku 2030 vynaložit 133 bilionů wonů na to, aby se stal světově největším výrobcem počítačových čipů a obecně polovodičových součástek. To je v přepočtu asi 115 miliard dolarů, čili 2,7 bilionu korun, do čehož by se schovaly dva roční rozpočty České republiky. 
 
Díky těmto investicím tak chce Samsung zaútočit především na Intel a pak také na Qualcomm. Zajímavé je, že se zde už nezmiňují firmy Micron a SK Hynix, největší to soupeři na trhu s paměťmi DRAM, i když to má svou logiku, neboť v této oblasti už Samsung dávno vede, stejně jako jej můžeme považovat za nejdůležitějšího výrobce pamětí NAND Flash. 
 
Firma tak mluví o diverzifikaci, která jí umožní zbavit se aktuální velké závislosti na kondici trhu s DRAM a NAND Flash. Výše zmíněná suma také bude vynakládána postupně, a to ročně v průměrném objemu 9,5 miliardy dolarů. Půjde především do výzkumu a výrobních technologií, kde je Samsung ale už dnes velice dobře situován. Však nedávno dokončil vývoj 5nm procesu využívajícího EUV, zatímco z Intelu zatím nepřichází dobré zprávy a z těch posledních to vypadá, že letošní cíl rozjet výrobu 10nm procesem je opravdu ohrožen, alespoň v té podobě, jak jsme si po létech vlády 14nm technologie představovali. 
 
Samsung také uvedl, že celkový obnos pro investice je rozdělen, a to na cca 63 miliard dolarů pro domácí výzkum a vývoj, což přinese na 15 tisíc nových pracovních míst, a zbývající obnos bude určen na samotnou výstavbu a výbavu nových továren. Samsung přitom už v minulém roce mohutně investoval do výzkumu a vývoje, a to na 15 miliard dolarů, zatímco Intel vynaložil 10 miliard. Nicméně to je velice ošemetné srovnání, vzhledem k tomu, na co dané peníze opravdu jdou a zde je možné to vůbec srovnávat, tak se raději držme toho, že Intel prostě bude mít v příštích letech plné ruce práce, aby si udržel svou znovu vydobytou pozici. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems Největší počítačový čip světa vyrobilo TSMC pro Cerebras Systems
Kalifornský startup Cerebras Systems využil služby společnosti TSMC, aby si u ní nechal vyrobit světově největší logický čip postavený na moderních technologiích. Využije k tomu větší část waferu a skládá se z 1,2 bilionu tranzistorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít Autonomní koloběžky KickScooter T60 se samy zajedou nabít
Sdílené koloběžky nejsou už ani na našich ulicích ničím novým. Provozovatelé ale musí pořád řešit jejich správu, tedy je přemisťovat a nabíjet. Nový Segway-Ninebot KickScooter T60 tohle ale bude umět udělat sám. Bude totiž autonomní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS Herní monitor HP Omen X 27: TN s kvalitou IPS
HP představilo nový herní monitor Omen X 27. Jde o velmi rychlý 240Hz HDR monitor, který využívá displej s technologií TN. Přesto ale zákazníkům slibuje, že nabídne kvalitu obrazu typickou spíše pro IPS displeje.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Alienware oprašuje herní Auroru R9 a přináší další hardware Alienware oprašuje herní Auroru R9 a přináší další hardware
V Dellu a Alienware se rozhodli řádně oprášit svou herní nabídku, díky čemuž se můžeme podívat nejen na nové monitory, ale také na nové desktopy, klávesnice či myši. Hlásí se tak i Aurora R9 nebo levnější Dell G5. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft přináší betaverzi Edge na Chromiu Microsoft přináší betaverzi Edge na Chromiu
Microsoft nám začal nabízet pro vyzkoušení první dostupnou betaverzi svého prohlížeče Edge, který je nově založen na Chromiu. Činí tak asi čtyři měsíce poté, co začal nabízet rané Canary a Developer verze.
Dnes, aktualita, Jan Vítek