www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung se chce opět stát největším výrobcem čipů, přijde to na 115 miliard USD

Samsung se chce opět stát největším výrobcem čipů, přijde to na 115 miliard USD
, , aktualita
Samsung si nedávno krátce zkusil, jaké je to být světově největším výrobcem počítačových čipů. Intel mu toto prvenství zvláště kvůli poklesu zájmu o paměti RAM opět sebral, ale Samsung má svůj plán.
K oblíbeným
reklama
Samsung na tom v tomto roce možná není z finančního hlediska dobře, za což může právě situace na trhu s paměťmi, ale jednak v tom rozhodně není sám a pak nám nyní jde o investice do budoucna a ne o aktuální stav společnosti. Ve spojitosti se Samsungem se už mluvilo o miliardových investicích, například 9 miliard dolarů do pamětí NAND Flash a co se týče těch celkových do výrobních kapacit firmy, ty budou ještě daleko větší. Ovšem také jde o investice rozprostřené až do celého příštího desetiletí. 
 
továrna Samsungu v korejském Hwaseongu
 
Samsung hodlá do roku 2030 vynaložit 133 bilionů wonů na to, aby se stal světově největším výrobcem počítačových čipů a obecně polovodičových součástek. To je v přepočtu asi 115 miliard dolarů, čili 2,7 bilionu korun, do čehož by se schovaly dva roční rozpočty České republiky. 
 
Díky těmto investicím tak chce Samsung zaútočit především na Intel a pak také na Qualcomm. Zajímavé je, že se zde už nezmiňují firmy Micron a SK Hynix, největší to soupeři na trhu s paměťmi DRAM, i když to má svou logiku, neboť v této oblasti už Samsung dávno vede, stejně jako jej můžeme považovat za nejdůležitějšího výrobce pamětí NAND Flash. 
 
Firma tak mluví o diverzifikaci, která jí umožní zbavit se aktuální velké závislosti na kondici trhu s DRAM a NAND Flash. Výše zmíněná suma také bude vynakládána postupně, a to ročně v průměrném objemu 9,5 miliardy dolarů. Půjde především do výzkumu a výrobních technologií, kde je Samsung ale už dnes velice dobře situován. Však nedávno dokončil vývoj 5nm procesu využívajícího EUV, zatímco z Intelu zatím nepřichází dobré zprávy a z těch posledních to vypadá, že letošní cíl rozjet výrobu 10nm procesem je opravdu ohrožen, alespoň v té podobě, jak jsme si po létech vlády 14nm technologie představovali. 
 
Samsung také uvedl, že celkový obnos pro investice je rozdělen, a to na cca 63 miliard dolarů pro domácí výzkum a vývoj, což přinese na 15 tisíc nových pracovních míst, a zbývající obnos bude určen na samotnou výstavbu a výbavu nových továren. Samsung přitom už v minulém roce mohutně investoval do výzkumu a vývoje, a to na 15 miliard dolarů, zatímco Intel vynaložil 10 miliard. Nicméně to je velice ošemetné srovnání, vzhledem k tomu, na co dané peníze opravdu jdou a zde je možné to vůbec srovnávat, tak se raději držme toho, že Intel prostě bude mít v příštích letech plné ruce práce, aby si udržel svou znovu vydobytou pozici. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cryptojacking našli už i v audio souborech WAV Cryptojacking našli už i v audio souborech WAV
Skripty pro tajnou těžbu kryptoměn se dnes do počítačů mohou dostat mnoha různými způsoby. Nečekaným způsobem je dokonce skrytí skriptů do zvukových souborů WAV. Takto se zde dají ale ukrýt i jiné typy malwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
G.Skill uvádí paměti DDR4-4000 s CL15 G.Skill uvádí paměti DDR4-4000 s CL15
Společnost G.Skill opět posouvá schopnosti operačních pamětí RAM o kousek dále. Představuje paměti Trident Z a Trident Z Royal, které při frekvenci DDR4-4000 dosahují rekordního časování CL15.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
19.10.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala48 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů