www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat

Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
, , aktualita
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
K oblíbeným
reklama
Když se podíváme na zprávy o vývoji cen pamětí, ty se obvykle shodovaly na tom, že přinejmenším do poloviny tohoto roku bude pokračovat pokles. Společnost Nanya ale zaujala opatrné stanovisko a už dříve uváděla, že pokles už nemusí dlouho trvat a nedávno to zopakovala. Nyní se k tomu přidal tchaj-wanský server DigiTimes, který zpovídal zástupce společnosti Adata Technology, Phison Electronics či Team Group. Jde o výrobce koncových zařízení či kontrolerů pro ně, ne o výrobce samotných pamětí a ti nyní mluví o 10 až 15% nárůstu cen SSD, a to kvůli nové politice "omezené nabídky". Vypadá to, že výrobci SSD mají nízkych cen NAND Flash asi skutečně dost. 
 
 
Jak uvádí server Hexus.net, z takové zprávy kouká možný kartel v podobě koordinovaného počínání firem ve snaze ovlivnit ceny výsledných produktů na trhu, z čehož byly v posledních letech obviňovány spíše výrobci pamětí DRAM. Nejde samozřejmě o firmy jako Adata, Phison a Team Group, to jsou jen malé ryby, které nemohou ovlivnit ceny SSD na trhu. Jde spíše o samotné výrobce pamětí NAND Flash jako Samsung, Toshiba, Micron Technology, WD či SK Hynix. Zvláště Samsung pak kvůli nízkým cenám pamětí krvácí, což platí i pro Micron a SK Hynix. 
 
Server DigiTimes ale také uvádí, že vedle pamětí NAND Flash se stále častěji ozývají hlasy mluvící o zdražování pamětí DRAM, jejichž ceny by se mohly už zakrátko vydat opět vzhůru. Dle TrendForce sice měly klesat do konce tohoto roku, ovšem jak jsme zmiňovali nedávno, realita na našem koncovém trhu je taková, že ceny za moduly s DDR4 už dolů moc nejdou. To se nezměnilo a stále platí, že za 16 GB (2x 8 GB) DDR4-3200 v DIMM dáme v těch nejlepších případech kolem dvou tisíc korun. To už může být lepší investovat do 32 GB (2x 16 GB) stejně taktovaných modulů, které se dají sehnat za 3800 Kč. 
 
Zdroj: DigiTimes  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář