www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat

Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
, , aktualita
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
K oblíbeným
reklama
Když se podíváme na zprávy o vývoji cen pamětí, ty se obvykle shodovaly na tom, že přinejmenším do poloviny tohoto roku bude pokračovat pokles. Společnost Nanya ale zaujala opatrné stanovisko a už dříve uváděla, že pokles už nemusí dlouho trvat a nedávno to zopakovala. Nyní se k tomu přidal tchaj-wanský server DigiTimes, který zpovídal zástupce společnosti Adata Technology, Phison Electronics či Team Group. Jde o výrobce koncových zařízení či kontrolerů pro ně, ne o výrobce samotných pamětí a ti nyní mluví o 10 až 15% nárůstu cen SSD, a to kvůli nové politice "omezené nabídky". Vypadá to, že výrobci SSD mají nízkych cen NAND Flash asi skutečně dost. 
 
 
Jak uvádí server Hexus.net, z takové zprávy kouká možný kartel v podobě koordinovaného počínání firem ve snaze ovlivnit ceny výsledných produktů na trhu, z čehož byly v posledních letech obviňovány spíše výrobci pamětí DRAM. Nejde samozřejmě o firmy jako Adata, Phison a Team Group, to jsou jen malé ryby, které nemohou ovlivnit ceny SSD na trhu. Jde spíše o samotné výrobce pamětí NAND Flash jako Samsung, Toshiba, Micron Technology, WD či SK Hynix. Zvláště Samsung pak kvůli nízkým cenám pamětí krvácí, což platí i pro Micron a SK Hynix. 
 
Server DigiTimes ale také uvádí, že vedle pamětí NAND Flash se stále častěji ozývají hlasy mluvící o zdražování pamětí DRAM, jejichž ceny by se mohly už zakrátko vydat opět vzhůru. Dle TrendForce sice měly klesat do konce tohoto roku, ovšem jak jsme zmiňovali nedávno, realita na našem koncovém trhu je taková, že ceny za moduly s DDR4 už dolů moc nejdou. To se nezměnilo a stále platí, že za 16 GB (2x 8 GB) DDR4-3200 v DIMM dáme v těch nejlepších případech kolem dvou tisíc korun. To už může být lepší investovat do 32 GB (2x 16 GB) stejně taktovaných modulů, které se dají sehnat za 3800 Kč. 
 
Zdroj: DigiTimes  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář