Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?

Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
, , aktualita
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
K oblíbeným
reklama
Dříve tak byla možnost přihlašovat se do prohlížeče Chrome čistě volitelná a nutno upřesnit, že jde o zcela jiný účet, než ty, které se týkají Gmailu, YouTube a dalších služeb. Systém přihlašování vypadal následovně a zůstávalo u čisté dobrovolnosti pro využití účtu pro Chrome a příslušných služeb. 
 
 
To se nyní zásadně změnilo, jak Google najednou spojil přihlašování k účtu prohlížeče s dalšími službami. Takže nyní, pokud se přihlásíme třeba ke službě YouTube v prohlížeči Chrome 69, ten nás automaticky přihlásí i k účtu spojeném s ním. Adrienne Porter Felt z týmu Chrome, která nedávno vysvětlovala i snahy zavést "jednodušší URL", to obhajuje snahou odstranit zmatky při použití zařízení sdílených více lidmi. 
 
 
Oba účty jsou dle ní spojeny proto, aby uživatelé byli automaticky odhlášeni ze služeb Googlu i z prohlížeče. Někteří si prý mysleli, že odhlášením třeba z YouTube je prohlížeč automaticky odhlásí i ze svého účtu. Adrienne Porter Felt ale zapomíná na to, že to může být problém pouze pro lidi, kteří se nejdřív k oběma účtům přihlásí. Čili takoví musí vědět, že jde o oddělené účty a musí jim to být jasné. Pokud není, jejich smůla, ovšem Google nemá řešit jejich problémy tím, že přinese další problémy uživatelům, kteří se chovají logicky. Anebo je snad za tím něco jiného? 
 
Server Extremetech také poukazuje na to, že Google v synchronizačním nastavení využívá tzv. dark pattern, čili nejednoznačné nabízení voleb, které může být schválně, nebo případně omylem zvoleno tak, aby se lidé nachytali. Jde o tlačítko Sync as ..., kde není jasné, zda už prohlížeč sychronizuje data, nebo je nabízí k synchronizaci. 
 
 
Jde o něco podobného, co můžeme vidět na snímku nahoře. Veškeré zatržené volby povolují, aby se něco sdílelo s ostatními, pouze poslední položka svým zatržením sdílení zakazuje. Je tam sice tučně zvýrazněný zápor, ale proč to někdo jednoduše neudělal stejným stylem jako volby nahoře, že zatrhnutím příslušné funkce povolujeme? Ještě horší pak je, když se takové UI postupem doby mění a pak mohou firmy zneužívat našich "železných košil". Stejné to je pak s náhlou změnou způsobu přihlašování k účtu prohlížeče Chrome. 
 
Jde tak do velké míry o psychologickou hru s obvyklým schematem. Nejdříve uživatelům něco nabídneme a poskytneme jim možnost danou věc nevyužít, například sdílení své polohy. Pokud ale jsme nespokojeni s tím, že příliš mnoho lidí tuto možnost nezúčastnit se používá, můžeme náhle změnit dané nastavení a vnést do něj zmatek, aby se lidé nachytali. A to samozřejmě není jen strategie Googlu, ale třeba i Microsoftu.
 
 
Však si dobře vzpomínáme na to, kdy Microsoft otravoval s nabídkou upgradu na Windows 10 pomocí aplikace Get Windows 10 (GWX). Tu vždy stačilo klasicky křížkem vypnout a upgrade tím odmítnout, ale najednou se to změnilo a Microsoft začal brát její zavření křížkem jako minimalizaci a potvrzení nabízeného termínu upgradu. Krystalický dark pattern.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář