www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Čína spustila vyšetřování předních výrobců pamětí DRAM

Čína spustila vyšetřování předních výrobců pamětí DRAM
, , aktualita
Nedávno jsme informovali, že u kalifornského soudu byla podáno obvinění proti předním výrobcům pamětí DRAM, kteří jsou podezřelí z vytvoření kartelu. Nyní své vyšetřování spustily také čínské orgány, a to proti třem firmám.
K oblíbeným
reklama
Předmětem vyšetřování čínských úřadů budou Micron, Samsung a SK Hynix, čili jedna americká a dvě jihokorejské firmy. Podezřelé jsou prostě a jednoduše z toho, že společně záměrně vyhnaly ceny pamětí typu DRAM a zneužily tak své celkově naprosto dominantní postavení na trhu, jejž ovládají z 96 %. Ostatně nebylo by to poprvé
 
 
Největším výrobcem pamětí DRAM je Samsung, který vládne 45 % trhu, dvojkou v pořadí je SK Hynix s 28 % a třetí je s malým odstupem Micron s 23 %. Další firmy mají už jen minimální podíly, a to Nanya s 1,1 % a Winbond s 0,5 %. Právě zmínění tři největší výrobci by tak měli být zodpovědní za to, že nám koncové ceny pamětí RAM v posledních dvou letech vyrostly na dvojnásobek a rozhodně se nemají k tomu, aby se zase začaly snižovat. 
 
Formálnímu spuštění vyšetřování čínských úřadů měly předcházet měsíce příprav, ostatně o tom se mluvilo už v minulém roce a uvádí se, že nejde o součást aktuální obchodní války Číny s USA, čemuž ostatně napovídá i zmíněné obvinění u kalifornského soudu, které se týká těch samých firem.
 
Čína má přirozeně velký zájem na tom, aby se ceny pamětí DRAM upravily, protože sama je pochopitelně musí dovážet a dle Trendforce je přímo světově největším dovozcem DRAM a NAND, čemuž se ostatně vzhledem k jejím výrobcům počítačů, telefonů a dalších zařízení využívajících tyto paměti nelze divit. Z celosvětové produkce pamětí DRAM tak Čína dováží celou pětinu a pro NAND Flash platí čtvrtina, což chce změnit, a tak chystá spustit řadu vlastních továren. Bude ale ještě roky trvat, než ty najedou na svou plnou kapacitu. 
 
Regulátorům také neuniklo, že výrobci DRAM se aktuálně těší z historicky nejvyšších marží, které činí 69 % pro Samsung, 61 % pro SK Hynix a 57,5 % pro Micron. Výrobci se přitom brání, že aktuální ceny jsou tam, kde jsou kvůli vysoké poptávce od výrobců mobilních zařízení a serverů, což už je známá mantra. Už ale neuvádějí, proč nereagovali (nebo alespoň některý z nich) navýšením výrobní kapacity, na což rozhodně měli čas a proč jsou kapitálové investice do DRAM blízko historického minima. 
 
Zkrátka a dobře, konání výrobců pamětí v poslední době působí přinejmenším podezřele a je pochopitelné, že vzbuzuje zájem na příslušných místech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková