www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Čína spustila vyšetřování předních výrobců pamětí DRAM

Čína spustila vyšetřování předních výrobců pamětí DRAM
, , aktualita
Nedávno jsme informovali, že u kalifornského soudu byla podáno obvinění proti předním výrobcům pamětí DRAM, kteří jsou podezřelí z vytvoření kartelu. Nyní své vyšetřování spustily také čínské orgány, a to proti třem firmám.
K oblíbeným
reklama
Předmětem vyšetřování čínských úřadů budou Micron, Samsung a SK Hynix, čili jedna americká a dvě jihokorejské firmy. Podezřelé jsou prostě a jednoduše z toho, že společně záměrně vyhnaly ceny pamětí typu DRAM a zneužily tak své celkově naprosto dominantní postavení na trhu, jejž ovládají z 96 %. Ostatně nebylo by to poprvé
 
 
Největším výrobcem pamětí DRAM je Samsung, který vládne 45 % trhu, dvojkou v pořadí je SK Hynix s 28 % a třetí je s malým odstupem Micron s 23 %. Další firmy mají už jen minimální podíly, a to Nanya s 1,1 % a Winbond s 0,5 %. Právě zmínění tři největší výrobci by tak měli být zodpovědní za to, že nám koncové ceny pamětí RAM v posledních dvou letech vyrostly na dvojnásobek a rozhodně se nemají k tomu, aby se zase začaly snižovat. 
 
Formálnímu spuštění vyšetřování čínských úřadů měly předcházet měsíce příprav, ostatně o tom se mluvilo už v minulém roce a uvádí se, že nejde o součást aktuální obchodní války Číny s USA, čemuž ostatně napovídá i zmíněné obvinění u kalifornského soudu, které se týká těch samých firem.
 
Čína má přirozeně velký zájem na tom, aby se ceny pamětí DRAM upravily, protože sama je pochopitelně musí dovážet a dle Trendforce je přímo světově největším dovozcem DRAM a NAND, čemuž se ostatně vzhledem k jejím výrobcům počítačů, telefonů a dalších zařízení využívajících tyto paměti nelze divit. Z celosvětové produkce pamětí DRAM tak Čína dováží celou pětinu a pro NAND Flash platí čtvrtina, což chce změnit, a tak chystá spustit řadu vlastních továren. Bude ale ještě roky trvat, než ty najedou na svou plnou kapacitu. 
 
Regulátorům také neuniklo, že výrobci DRAM se aktuálně těší z historicky nejvyšších marží, které činí 69 % pro Samsung, 61 % pro SK Hynix a 57,5 % pro Micron. Výrobci se přitom brání, že aktuální ceny jsou tam, kde jsou kvůli vysoké poptávce od výrobců mobilních zařízení a serverů, což už je známá mantra. Už ale neuvádějí, proč nereagovali (nebo alespoň některý z nich) navýšením výrobní kapacity, na což rozhodně měli čas a proč jsou kapitálové investice do DRAM blízko historického minima. 
 
Zkrátka a dobře, konání výrobců pamětí v poslední době působí přinejmenším podezřele a je pochopitelné, že vzbuzuje zájem na příslušných místech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář