www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Čína spustila vyšetřování předních výrobců pamětí DRAM

Čína spustila vyšetřování předních výrobců pamětí DRAM
, , aktualita
Nedávno jsme informovali, že u kalifornského soudu byla podáno obvinění proti předním výrobcům pamětí DRAM, kteří jsou podezřelí z vytvoření kartelu. Nyní své vyšetřování spustily také čínské orgány, a to proti třem firmám.
reklama
Předmětem vyšetřování čínských úřadů budou Micron, Samsung a SK Hynix, čili jedna americká a dvě jihokorejské firmy. Podezřelé jsou prostě a jednoduše z toho, že společně záměrně vyhnaly ceny pamětí typu DRAM a zneužily tak své celkově naprosto dominantní postavení na trhu, jejž ovládají z 96 %. Ostatně nebylo by to poprvé
 
 
Největším výrobcem pamětí DRAM je Samsung, který vládne 45 % trhu, dvojkou v pořadí je SK Hynix s 28 % a třetí je s malým odstupem Micron s 23 %. Další firmy mají už jen minimální podíly, a to Nanya s 1,1 % a Winbond s 0,5 %. Právě zmínění tři největší výrobci by tak měli být zodpovědní za to, že nám koncové ceny pamětí RAM v posledních dvou letech vyrostly na dvojnásobek a rozhodně se nemají k tomu, aby se zase začaly snižovat. 
 
Formálnímu spuštění vyšetřování čínských úřadů měly předcházet měsíce příprav, ostatně o tom se mluvilo už v minulém roce a uvádí se, že nejde o součást aktuální obchodní války Číny s USA, čemuž ostatně napovídá i zmíněné obvinění u kalifornského soudu, které se týká těch samých firem.
 
Čína má přirozeně velký zájem na tom, aby se ceny pamětí DRAM upravily, protože sama je pochopitelně musí dovážet a dle Trendforce je přímo světově největším dovozcem DRAM a NAND, čemuž se ostatně vzhledem k jejím výrobcům počítačů, telefonů a dalších zařízení využívajících tyto paměti nelze divit. Z celosvětové produkce pamětí DRAM tak Čína dováží celou pětinu a pro NAND Flash platí čtvrtina, což chce změnit, a tak chystá spustit řadu vlastních továren. Bude ale ještě roky trvat, než ty najedou na svou plnou kapacitu. 
 
Regulátorům také neuniklo, že výrobci DRAM se aktuálně těší z historicky nejvyšších marží, které činí 69 % pro Samsung, 61 % pro SK Hynix a 57,5 % pro Micron. Výrobci se přitom brání, že aktuální ceny jsou tam, kde jsou kvůli vysoké poptávce od výrobců mobilních zařízení a serverů, což už je známá mantra. Už ale neuvádějí, proč nereagovali (nebo alespoň některý z nich) navýšením výrobní kapacity, na což rozhodně měli čas a proč jsou kapitálové investice do DRAM blízko historického minima. 
 
Zkrátka a dobře, konání výrobců pamětí v poslední době působí přinejmenším podezřele a je pochopitelné, že vzbuzuje zájem na příslušných místech.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek