www.svethardware.cz
>
>
>

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět
, , aktualita
Povzbudivé zprávy přicházejí z Číny, kde se relativně brzy chystá spuštění dvou nových továren na výrobu pamětí typu DRAM, přičemž třetí již funguje.. Začnou tak v dohledné době ceny pamětí opět klesat? 
K oblíbeným
reklama
Dnes nejsou ceny pamětí DRAM nikterak příznivé, což zařídila především poptávka ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. Paměti DDR4 se tak už nepříjemně dlouho drží přibližně na dvojnásobku cen z roku 2016 a od začátku tohoto roku jejich cena na našem trhu klesla jen minimálně, pokud vůbec. Z našeho pohledu je tak spuštění dvou nových továren na výrobu DRAM jednoznačně dobrá zpráva, ale záleží na tom, jak se to projeví na trhu. 
 
 
Jde o výsledek již letitého záměru čínské vlády investovat miliardy dolarů do hi-tech firem, a sice o program Big Fund z roku 2014. Ten představuje dokonce investice kolem 150 miliard dolarů, které se mají uplatnit ještě v příštích letech, ovšem z hlediska produkce DRAM už tu jso výsledky. Už dříve začala paměti DDR4 prodávat společnost Xi'an UniIC Semiconductors a nyní má své paměti začít dodávat v příští polovině roce na trh společnost Fujian Jin Hua Integrated Circuit (JHICC) a o půl roku později Innotron Memory. 
 
Společnost JHICC už loni v listopadu dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery a poté do ní začala instalovat výrobní nástroje. To chce dokončit do začátku července a ve třetím kvartálu bude moci odstartovat první fáze výroby. JHICC na tom spolupracovala s tchaj-wanskou firmou UMC a produkovat bude zatím 22nm paměti DRAM různých typů a především pak LPDDR4 pro mobilní zařízení. To by nám sice v PC sektoru přímo moc nepomohlo, ale ono jde také o možné uvolnění výrobní kapacity jiných továren, a to třeba i pro paměti GDDR5/GDDR6 pro grafické karty. Výrobní kapacita továrny JHICC není známá, ale na následujícím obrázku nevypadá zrovna jako malý provoz. 
 
 
Innotron Memory bude vyrábět také pomocí 22nm procesu paměti typu DDR4 a ta dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery letos v lednu a nyní už rovněž dovnitř stěhuje výrobní zařízení. Ke konci tohoto roku chce spustit zkušební produkci 8Gb čipů DRAM a poté už bude následovat samotná výroba pro trh. 
 
Tato továrna ale nebude moc velká a její prvotní kapacita má být kolem 20 tisíc waferů za měsíc, takže o provoz ohrožující ty největší hráče rozhodně nepůjde. V roce 2020 ale má následovat druhá fáze s přechodem na 17nm proces a navýšení kapacity, což bude dle plánu dokončeno o rok později. 
 
Všechny tři zmiňované firmy a továrny musely či budou muset začít s výrobou zcela od píky, takže se rozhodně neočekává, že by v dohledné době ohrozily giganty jako Micron, Samsung či SK Hynix. Právě Samsung a SK Hynix také chtějí dále investovat do svých čínských provozů a navyšovat jejich kapacitu, a tak by se měly ceny pamětí DRAM postupně snižovat, i když asi ne hned a prudce.  
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple uvádí kreditní kartu Apple Card Apple uvádí kreditní kartu Apple Card
Apple se snaží výrazně rozšířit portfolio svých služeb. Jednou z novinek, které byly uvedeny na dnešní keynote, jsou i kreditní karty Apple Card. Ty nabídnou nevídané podmínky a až 3% zpětnou odměnu za nákup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji Hackeři na soutěži hackli Teslu Model 3 a vyhráli ji
Jedním ze sponzorů hackerské soutěže Pwn2Own byla letos i Tesla. Ta slíbila, že komu se podaří prolomit jeden ze systémů vozu, může jej získat. Týmu Fluoroacetate se to povedlo a celkem si i z dalších soutěží odnesl 375 tisíc USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat? Mars 2020 si přiveze i malou helikoptéru, jak se bude navigovat?
Až Mars 2020 odstartuje na cestu, poveze si s sebou i malého pomocníka v podobě helikoptéry. Ta bude první zařízení vyslané na cizí planetu, které (snad) bude schopné opětovného letu a přistání. Jak byla vyřešena navigace?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570 ASUS a ASRock zmiňují první desky s čipsetem AMD X570
X570 by měl být na rozdíl od předchozích verzí dané řady čipsetů vyvinut samotným AMD a my o něm víme jako zatím o jediném, který přijde po boku desktopových procesorů Ryzen 3000. Nyní už své desky zmiňují dva známí výrobci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal Microsoft Edge založený na Chromiu se ukázal
Loni v prosinci jsme se dozvěděli, že Microsoft rezignuje na vývoj svého enginu EdgeHTML a raději přejde pod Chromium, což už udělali třeba i vývojáři Opery. Nyní už bylo pomalu na čase, aby se objevila první verze a taky že ano.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře