www.svethardware.cz
>
>
>

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět
, , aktualita
Povzbudivé zprávy přicházejí z Číny, kde se relativně brzy chystá spuštění dvou nových továren na výrobu pamětí typu DRAM, přičemž třetí již funguje.. Začnou tak v dohledné době ceny pamětí opět klesat? 
K oblíbeným
reklama
Dnes nejsou ceny pamětí DRAM nikterak příznivé, což zařídila především poptávka ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. Paměti DDR4 se tak už nepříjemně dlouho drží přibližně na dvojnásobku cen z roku 2016 a od začátku tohoto roku jejich cena na našem trhu klesla jen minimálně, pokud vůbec. Z našeho pohledu je tak spuštění dvou nových továren na výrobu DRAM jednoznačně dobrá zpráva, ale záleží na tom, jak se to projeví na trhu. 
 
 
Jde o výsledek již letitého záměru čínské vlády investovat miliardy dolarů do hi-tech firem, a sice o program Big Fund z roku 2014. Ten představuje dokonce investice kolem 150 miliard dolarů, které se mají uplatnit ještě v příštích letech, ovšem z hlediska produkce DRAM už tu jso výsledky. Už dříve začala paměti DDR4 prodávat společnost Xi'an UniIC Semiconductors a nyní má své paměti začít dodávat v příští polovině roce na trh společnost Fujian Jin Hua Integrated Circuit (JHICC) a o půl roku později Innotron Memory. 
 
Společnost JHICC už loni v listopadu dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery a poté do ní začala instalovat výrobní nástroje. To chce dokončit do začátku července a ve třetím kvartálu bude moci odstartovat první fáze výroby. JHICC na tom spolupracovala s tchaj-wanskou firmou UMC a produkovat bude zatím 22nm paměti DRAM různých typů a především pak LPDDR4 pro mobilní zařízení. To by nám sice v PC sektoru přímo moc nepomohlo, ale ono jde také o možné uvolnění výrobní kapacity jiných továren, a to třeba i pro paměti GDDR5/GDDR6 pro grafické karty. Výrobní kapacita továrny JHICC není známá, ale na následujícím obrázku nevypadá zrovna jako malý provoz. 
 
 
Innotron Memory bude vyrábět také pomocí 22nm procesu paměti typu DDR4 a ta dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery letos v lednu a nyní už rovněž dovnitř stěhuje výrobní zařízení. Ke konci tohoto roku chce spustit zkušební produkci 8Gb čipů DRAM a poté už bude následovat samotná výroba pro trh. 
 
Tato továrna ale nebude moc velká a její prvotní kapacita má být kolem 20 tisíc waferů za měsíc, takže o provoz ohrožující ty největší hráče rozhodně nepůjde. V roce 2020 ale má následovat druhá fáze s přechodem na 17nm proces a navýšení kapacity, což bude dle plánu dokončeno o rok později. 
 
Všechny tři zmiňované firmy a továrny musely či budou muset začít s výrobou zcela od píky, takže se rozhodně neočekává, že by v dohledné době ohrozily giganty jako Micron, Samsung či SK Hynix. Právě Samsung a SK Hynix také chtějí dále investovat do svých čínských provozů a navyšovat jejich kapacitu, a tak by se měly ceny pamětí DRAM postupně snižovat, i když asi ne hned a prudce.  
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů Elon Musk slibuje delší testovací dráhu pro příští soutěže Hyperloopů
Elon Musk a jeho společnost SpaceX pořádá soutěž, ve které spolu soupeří vozy pro systém Hyperloop. Pro příští ročník se Musk rozhodl, že vybuduje novou a delší testovací dráhu. Ta by měla být dlouhá deset kilometrů. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů