www.svethardware.cz
>
>
>

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět
, , aktualita
Povzbudivé zprávy přicházejí z Číny, kde se relativně brzy chystá spuštění dvou nových továren na výrobu pamětí typu DRAM, přičemž třetí již funguje.. Začnou tak v dohledné době ceny pamětí opět klesat? 
reklama
Dnes nejsou ceny pamětí DRAM nikterak příznivé, což zařídila především poptávka ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. Paměti DDR4 se tak už nepříjemně dlouho drží přibližně na dvojnásobku cen z roku 2016 a od začátku tohoto roku jejich cena na našem trhu klesla jen minimálně, pokud vůbec. Z našeho pohledu je tak spuštění dvou nových továren na výrobu DRAM jednoznačně dobrá zpráva, ale záleží na tom, jak se to projeví na trhu. 
 
 
Jde o výsledek již letitého záměru čínské vlády investovat miliardy dolarů do hi-tech firem, a sice o program Big Fund z roku 2014. Ten představuje dokonce investice kolem 150 miliard dolarů, které se mají uplatnit ještě v příštích letech, ovšem z hlediska produkce DRAM už tu jso výsledky. Už dříve začala paměti DDR4 prodávat společnost Xi'an UniIC Semiconductors a nyní má své paměti začít dodávat v příští polovině roce na trh společnost Fujian Jin Hua Integrated Circuit (JHICC) a o půl roku později Innotron Memory. 
 
Společnost JHICC už loni v listopadu dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery a poté do ní začala instalovat výrobní nástroje. To chce dokončit do začátku července a ve třetím kvartálu bude moci odstartovat první fáze výroby. JHICC na tom spolupracovala s tchaj-wanskou firmou UMC a produkovat bude zatím 22nm paměti DRAM různých typů a především pak LPDDR4 pro mobilní zařízení. To by nám sice v PC sektoru přímo moc nepomohlo, ale ono jde také o možné uvolnění výrobní kapacity jiných továren, a to třeba i pro paměti GDDR5/GDDR6 pro grafické karty. Výrobní kapacita továrny JHICC není známá, ale na následujícím obrázku nevypadá zrovna jako malý provoz. 
 
 
Innotron Memory bude vyrábět také pomocí 22nm procesu paměti typu DDR4 a ta dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery letos v lednu a nyní už rovněž dovnitř stěhuje výrobní zařízení. Ke konci tohoto roku chce spustit zkušební produkci 8Gb čipů DRAM a poté už bude následovat samotná výroba pro trh. 
 
Tato továrna ale nebude moc velká a její prvotní kapacita má být kolem 20 tisíc waferů za měsíc, takže o provoz ohrožující ty největší hráče rozhodně nepůjde. V roce 2020 ale má následovat druhá fáze s přechodem na 17nm proces a navýšení kapacity, což bude dle plánu dokončeno o rok později. 
 
Všechny tři zmiňované firmy a továrny musely či budou muset začít s výrobou zcela od píky, takže se rozhodně neočekává, že by v dohledné době ohrozily giganty jako Micron, Samsung či SK Hynix. Právě Samsung a SK Hynix také chtějí dále investovat do svých čínských provozů a navyšovat jejich kapacitu, a tak by se měly ceny pamětí DRAM postupně snižovat, i když asi ne hned a prudce.  
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
3D tisk: jak funguje a kde začít? 3D tisk: jak funguje a kde začít?
Tisk 3D modelů byl ještě nedávno okrajovou technologií pro nadšence. V posledních letech se však dostává do všech odvětví. Tisknou se díly do letadel, aut nebo dočasné zubní náhrady. Jaké jsou technologie 3D tisku?
Dnes, článek, redakce SHW
Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu Výzkumníci přišli s parou poháněnou vesmírnou sondou. Opravdu
Věk páry může být možná oficiálně za námi, ale sonda WINE ukazuje, že se i tak může dostat do kosmického věku a navíc do kosmu samotného. Jedná se navíc o prototyp zařízení, které by si mohlo samo doplňovat palivo. Tedy spíše vařivo.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash Firefox 69 ve výchozím nastavení vypne Adobe Flash
Adobe Flash skomírá, ale stále je mezi námi a prohlížeče postupně upouštějí od jeho podpory, ve výchozím nastavení jej blokují a podobně. To se brzy stane i u Firefoxu, který jej plánuje běžně nezobrazovat od verze Firefox 69.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem 3D tisk může být stonásobně rychlejší díky pryskyřici tvrzené světlem
Hned na úvod je třeba upřesnit, že máme na mysli klasický 3D tisk, oproti němuž by nová metoda měla být stokrát rychlejší. To znamená postupné nanášení roztaveného plastu pomocí trysek. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
In Win ukázal svou "supervěž" 928 In Win ukázal svou "supervěž" 928
Na CES 2019 byla k vidění také počítačová skříň 928 Super Tower od společnosti In Win, na niž se nyní v krátkosti podíváme. Název naznačuje, že by mělo jít o masivní skříň pro náročné uživatele. 
Včera, aktualita, Jan Vítek