Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět
27.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Povzbudivé zprávy přicházejí z Číny, kde se relativně brzy chystá spuštění dvou nových továren na výrobu pamětí typu DRAM, přičemž třetí již funguje.. Začnou tak v dohledné době ceny pamětí opět klesat?
Dnes nejsou ceny pamětí DRAM nikterak příznivé, což zařídila především poptávka ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. Paměti DDR4 se tak už nepříjemně dlouho drží přibližně na dvojnásobku cen z roku 2016 a od začátku tohoto roku jejich cena na našem trhu klesla jen minimálně, pokud vůbec. Z našeho pohledu je tak spuštění dvou nových továren na výrobu DRAM jednoznačně dobrá zpráva, ale záleží na tom, jak se to projeví na trhu.
Jde o výsledek již letitého záměru čínské vlády investovat miliardy dolarů do hi-tech firem, a sice o program Big Fund z roku 2014. Ten představuje dokonce investice kolem 150 miliard dolarů, které se mají uplatnit ještě v příštích letech, ovšem z hlediska produkce DRAM už tu jso výsledky. Už dříve začala paměti DDR4 prodávat společnost Xi'an UniIC Semiconductors a nyní má své paměti začít dodávat v příští polovině roce na trh společnost Fujian Jin Hua Integrated Circuit (JHICC) a o půl roku později Innotron Memory.
Společnost JHICC už loni v listopadu dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery a poté do ní začala instalovat výrobní nástroje. To chce dokončit do začátku července a ve třetím kvartálu bude moci odstartovat první fáze výroby. JHICC na tom spolupracovala s tchaj-wanskou firmou UMC a produkovat bude zatím 22nm paměti DRAM různých typů a především pak LPDDR4 pro mobilní zařízení. To by nám sice v PC sektoru přímo moc nepomohlo, ale ono jde také o možné uvolnění výrobní kapacity jiných továren, a to třeba i pro paměti GDDR5/GDDR6 pro grafické karty. Výrobní kapacita továrny JHICC není známá, ale na následujícím obrázku nevypadá zrovna jako malý provoz.
Innotron Memory bude vyrábět také pomocí 22nm procesu paměti typu DDR4 a ta dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery letos v lednu a nyní už rovněž dovnitř stěhuje výrobní zařízení. Ke konci tohoto roku chce spustit zkušební produkci 8Gb čipů DRAM a poté už bude následovat samotná výroba pro trh.
Tato továrna ale nebude moc velká a její prvotní kapacita má být kolem 20 tisíc waferů za měsíc, takže o provoz ohrožující ty největší hráče rozhodně nepůjde. V roce 2020 ale má následovat druhá fáze s přechodem na 17nm proces a navýšení kapacity, což bude dle plánu dokončeno o rok později.
Všechny tři zmiňované firmy a továrny musely či budou muset začít s výrobou zcela od píky, takže se rozhodně neočekává, že by v dohledné době ohrozily giganty jako Micron, Samsung či SK Hynix. Právě Samsung a SK Hynix také chtějí dále investovat do svých čínských provozů a navyšovat jejich kapacitu, a tak by se měly ceny pamětí DRAM postupně snižovat, i když asi ne hned a prudce.
Zdroj: Anandtech