reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět

27.4.2018, Jan Vítek, aktualita
Čínští výrobci DRAM se nadechují, dvě nové továrny brzy začnou vyrábět
Povzbudivé zprávy přicházejí z Číny, kde se relativně brzy chystá spuštění dvou nových továren na výrobu pamětí typu DRAM, přičemž třetí již funguje.. Začnou tak v dohledné době ceny pamětí opět klesat? 
Dnes nejsou ceny pamětí DRAM nikterak příznivé, což zařídila především poptávka ze strany výrobců mobilních telefonů a serverů. Paměti DDR4 se tak už nepříjemně dlouho drží přibližně na dvojnásobku cen z roku 2016 a od začátku tohoto roku jejich cena na našem trhu klesla jen minimálně, pokud vůbec. Z našeho pohledu je tak spuštění dvou nových továren na výrobu DRAM jednoznačně dobrá zpráva, ale záleží na tom, jak se to projeví na trhu. 
 
 
Jde o výsledek již letitého záměru čínské vlády investovat miliardy dolarů do hi-tech firem, a sice o program Big Fund z roku 2014. Ten představuje dokonce investice kolem 150 miliard dolarů, které se mají uplatnit ještě v příštích letech, ovšem z hlediska produkce DRAM už tu jso výsledky. Už dříve začala paměti DDR4 prodávat společnost Xi'an UniIC Semiconductors a nyní má své paměti začít dodávat v příští polovině roce na trh společnost Fujian Jin Hua Integrated Circuit (JHICC) a o půl roku později Innotron Memory. 
 
Společnost JHICC už loni v listopadu dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery a poté do ní začala instalovat výrobní nástroje. To chce dokončit do začátku července a ve třetím kvartálu bude moci odstartovat první fáze výroby. JHICC na tom spolupracovala s tchaj-wanskou firmou UMC a produkovat bude zatím 22nm paměti DRAM různých typů a především pak LPDDR4 pro mobilní zařízení. To by nám sice v PC sektoru přímo moc nepomohlo, ale ono jde také o možné uvolnění výrobní kapacity jiných továren, a to třeba i pro paměti GDDR5/GDDR6 pro grafické karty. Výrobní kapacita továrny JHICC není známá, ale na následujícím obrázku nevypadá zrovna jako malý provoz. 
 
 
Innotron Memory bude vyrábět také pomocí 22nm procesu paměti typu DDR4 a ta dokončila výstavbu továrny pro 300mm wafery letos v lednu a nyní už rovněž dovnitř stěhuje výrobní zařízení. Ke konci tohoto roku chce spustit zkušební produkci 8Gb čipů DRAM a poté už bude následovat samotná výroba pro trh. 
 
Tato továrna ale nebude moc velká a její prvotní kapacita má být kolem 20 tisíc waferů za měsíc, takže o provoz ohrožující ty největší hráče rozhodně nepůjde. V roce 2020 ale má následovat druhá fáze s přechodem na 17nm proces a navýšení kapacity, což bude dle plánu dokončeno o rok později. 
 
Všechny tři zmiňované firmy a továrny musely či budou muset začít s výrobou zcela od píky, takže se rozhodně neočekává, že by v dohledné době ohrozily giganty jako Micron, Samsung či SK Hynix. Právě Samsung a SK Hynix také chtějí dále investovat do svých čínských provozů a navyšovat jejich kapacitu, a tak by se měly ceny pamětí DRAM postupně snižovat, i když asi ne hned a prudce.  
 
Zdroj: Anandtech


reklama