reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Čínská mise Tianwen-1 úspěšně odstartovala, sonda míří k Marsu

, , aktualita
Čínská mise Tianwen-1 úspěšně odstartovala, sonda míří k Marsu
Další kosmická mise, která bude mít za úkol zkoumat planetu Mars, úspěšně odstartovala s raketou Dlouhý pochod. Tentokrát vysílají sondu k rudé planetě Číňané, mise nese označení Tianwen-1. 
Čínská mise Tianwen-1 úspěšně odstartovala, sonda míří k Marsu
Tento měsíc se nese ve znamení Marsu. Před několika dny úspěšně odstartovala a zamířila k rudé planetě sonda Hope od Spojených arabských emirátů, včera zdárně začala i čínská mise Tianwen-1, která také míří na Mars. Na konci července k rudé planetě poletí i očekávaný průzkumný rover Perseverance od NASA, který nedávno prošel předstartovními testy
 
Čínská raketa Dlouhý pochod 5 úspěšně odstartovala 23. 7. 2020 z kosmodromu Wen-čchang a vynesla do vesmíru sondu mířící k Marsu. Mise Tianwen-1, která by měla dopravit první čínský rover na Mars, sestává z družice, přistávacího modulu a také průzkumného roveru. Mise nyní po úspěšném startu nemá ale ještě stále vyhráno, než se rover bezpečně dotkne povrchu rudé planety, je třeba urazit ještě dalekou cestu. 
 
 
Rover má hmotnost 240 kilogramů a je vybaven šesti různými přístroji pro průzkum, mezi které patří například meteorologická stanice, podpovrchový radar, detektor magnetického pole a kamera. Družice pro orbitu Marsu bude s roverem spolupracovat a je vybavena dvěma kamerami, radarem a také geologickým spektrometrem. 
 
Pro misi Tianwen-1 bude klíčové zejména přistávání roveru na Marsu, protože taková akce se prozatím s úspěchem podařila jen USA. Přistání na povrchu rudé planety není vůbec jednoduché, spousta sond a roverů při podobných pokusech ztroskotala. 
 
Zdroj: engadget.com


reklama
reklama
reklama