www.svethardware.cz
>
>
>

Čínská mise Tianwen-1 úspěšně odstartovala, sonda míří k Marsu

Čínská mise Tianwen-1 úspěšně odstartovala, sonda míří k Marsu
, , aktualita
Další kosmická mise, která bude mít za úkol zkoumat planetu Mars, úspěšně odstartovala s raketou Dlouhý pochod. Tentokrát vysílají sondu k rudé planetě Číňané, mise nese označení Tianwen-1. 
K oblíbeným
reklama
Tento měsíc se nese ve znamení Marsu. Před několika dny úspěšně odstartovala a zamířila k rudé planetě sonda Hope od Spojených arabských emirátů, včera zdárně začala i čínská mise Tianwen-1, která také míří na Mars. Na konci července k rudé planetě poletí i očekávaný průzkumný rover Perseverance od NASA, který nedávno prošel předstartovními testy
 
Čínská raketa Dlouhý pochod 5 úspěšně odstartovala 23. 7. 2020 z kosmodromu Wen-čchang a vynesla do vesmíru sondu mířící k Marsu. Mise Tianwen-1, která by měla dopravit první čínský rover na Mars, sestává z družice, přistávacího modulu a také průzkumného roveru. Mise nyní po úspěšném startu nemá ale ještě stále vyhráno, než se rover bezpečně dotkne povrchu rudé planety, je třeba urazit ještě dalekou cestu. 
 
 
Rover má hmotnost 240 kilogramů a je vybaven šesti různými přístroji pro průzkum, mezi které patří například meteorologická stanice, podpovrchový radar, detektor magnetického pole a kamera. Družice pro orbitu Marsu bude s roverem spolupracovat a je vybavena dvěma kamerami, radarem a také geologickým spektrometrem. 
 
Pro misi Tianwen-1 bude klíčové zejména přistávání roveru na Marsu, protože taková akce se prozatím s úspěchem podařila jen USA. Přistání na povrchu rudé planety není vůbec jednoduché, spousta sond a roverů při podobných pokusech ztroskotala. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Používáte ještě Internet Explorer? Microsoft otevře weby rovnou v Edge Používáte ještě Internet Explorer? Microsoft otevře weby rovnou v Edge
Při používání Internet Exploreru se některé stránky automaticky otevřou v prohlížeči Edge na jádru Chromium, aniž by měl uživatel možnost se vrátit zpět. Microsoft zároveň vylepšuje svůj nejnovější browser o nové funkce.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19 Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19
Čínský prezident Xi Jinping na summitu G20 chtěl prosadit, aby se zavedl celosvětový systém QR kódů pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva. Mělo by se tak zamezit dalšímu šíření nemoci COVID-19.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Elon Musk předběhl Billa Gatese, je 2. nejbohatší člověk na planetě Elon Musk předběhl Billa Gatese, je 2. nejbohatší člověk na planetě
Hodnota společnosti Tesla strmě roste vzhůru a s tím i jmění Elona Muska. Ten dle Bloombergu překonal Billa Gatese a nyní je druhým nejbohatším člověkem na planetě. Jeho jmění se odhaduje na 128 mld. USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Čínskému výrobci čipů HSMC dle exředitele došly peníze, budoucnost je nejistá Čínskému výrobci čipů HSMC dle exředitele došly peníze, budoucnost je nejistá
Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Company (HSMC) je jedno ze želízek v ohni, která má Čína ve snaze zprovoznit na svém území výrobu čipů pomocí moderních procesů. Nyní má ale HSMC před sebou nejistou budoucnost.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti v testech: Ethereum a Ashes of the Singularity GeForce RTX 3060 Ti v testech: Ethereum a Ashes of the Singularity
GeForce RTX 3060 Ti by měla dorazit na trh už za týden, i když NVIDIA stále ještě tuto kartu oficiálně nepředstavila. My už tu přitom máme její testy, které se týkají výkonu v těžbě a benchmarku Ashes of the Singularity.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře