www.svethardware.cz
>
>
>

Čínský rover si na Marsu vyfotil selfie

Čínský rover si na Marsu vyfotil selfie
, , aktualita
Čínská mise k Marsu je zatím úspěšná, sonda na začátku roku k rudé planetě dorazila a nedávno se podařil i úspěšný sestup na povrch planety. Nyní čínská kosmická agentura zveřejnila další fotografie včetně selfie roveru.
K oblíbeným
reklama
Kromě NASA se už i čínské kosmické agentuře podařilo vyslat na Mars výzkumné robotické vozítko, které bezpečně přistálo na povrchu rudé planety. Čínská mise Tianwen-1 odstartovala v létě minulého roku podobně jako rover Perseverance od NASA nebo jako sonda od Spojených arabských emirátů. Na orbitu Marsu dorazil modul s roverem Ču-žung už v únoru 2021, na povrch planety byl ale dopraven až nedávno v polovině května. Vozítko již sjelo z přistávací platformy a nyní si udělalo i vlastní epickou selfie fotografii. 
 
Selfie pořízené bezdrátovou kamerou položenou na povrchu Marsu, zdroj: CNSA
 
Čínská kosmická agentura zveřejnila několik nových fotografií z Marsu, při prvním snímku rover položil bezdrátovou kameru na povrch planety a kousek poodjel, takže vznikla selfie fotografie průzkumného robota a platformy, která zajistila bezpečné přistávání. Tato platforma samotná je k vidění na dalším snímku, jenž byl pořízen roverem. Na tomto snímku je možné spatřit i rampu, po které sjel rover přímo na povrch Marsu. 
 
Přistávací platforma a rampa, zdroj: CNSA
 
Třetí snímek zachycuje oblast známou jako Utopia Planitia na severní polokouli Marsu a je fotografovaný z přistávacího místa čínského modulu. Mise 240kilového roveru na Marsu by měla trvat alespoň 90 marsovských dní, přičemž robot bude pomocí pěti různých vědeckých přístrojů zkoumat složení tamějších hornin a také celkový charakter životního prostředí včetně počasí. Rover bude také podobně jako Perseverance pátrat po podzemních zásobách ledu. 
 
Horizont v oblasti Utopia Planitia, zdroj: CNSA
 
Čínský rover na Marsu zachytila z oběžné dráhy také Mars Reconnaissance Orbiter od NASA. Ke snímku z ptačí perspektivy byla využita HiRISE kamera, kterou vyvíjela americká University of Arizona. 
 
Snímek od Mars Reconnaissance Orbiter z oběžné dráhy Marsu
 
Zdroje: bbc.comspace.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Včera, aktualita, Milan Šurkala