www.svethardware.cz
>
>
>
>

Rover NASA Perseverance vyrazil na svou vědeckou cestu po Marsu

Rover NASA Perseverance vyrazil na svou vědeckou cestu po Marsu
, , aktualita
Rover Perseverance odstartoval svou dlouhou cestu k Marsu minulý rok v létě, nyní už na povrchu rudé planety ukončil svou testovací fázi a vydal se na pouť, která by měla být plná vědeckých objevů.
K oblíbeným
reklama
V polovině února tohoto roku přistál na povrchu Marsu v kráteru Jezero rover Perseverance vyslaný NASA. Během uplynulých měsíců byly prováděny především zkoušky přístrojů a systémů, důležitou součástí testů byly i lety s drobnou helikoptérou Ingenuity, která je první létající zařízení, jež lidstvo kdy vyslalo na cizí planetu. 
 
Podle NASA již nyní nechal Perseverance testovací fázi za sebou a na začátku června se vydal na svou pouť po povrchu rudé planety. Začala tak další fáze, kdy se rover začal věnovat samotné vědecké misi, při níž má pomocí analyzování hornin a sběru vzorků pátrat po známkách života v dávných dobách Marsu. Získané vzorky z vybraných míst mají být v rámci mise Mars Sample Return odeslány i zpět na Zemi, kde budou podrobeny detailnějšímu a komplexnějšímu zkoumání. 
 
Přibližná plánovaná trasa roveru Perseverance v kráteru Jezero
 
Prvního června opustil rover přistávací místo Octavia E. Butler pojmenované po americké spisovatelce sci-fi a v následujících několika měsících bude monitorovat a zkoumat oblast kráteru Jezero velkou asi 4 kilometry čtvereční. V rámci této mise zaměří Perseverance svou pozornost na dvě různé geologických jednotky, první bude "Crater Floor Fractured Rough" s velkým množstvím obnažených prastarých hornin a druhou bude "Séítah", kde jsou hřebeny a písečné duny. 
 
Vědecký tým z NASA JPL vymyslel roveru Perseverance nejoptimálnější trasu, aby robotické vozítko zvládlo ve vymezeném čase zachytit všechny zajímavé útvary ve vybraných lokalitách a vyhnout se potenciálním překážkám. Oblast, ve které bude Perseverance provádět průzkum, byla před 3,8 miliardami let skrytá nejméně 100 metrů pod hladinou, výzkumníci tedy očekávají zajímavé objevy. Po navštívení čtyř vyznačených lokalit se rover přesune zpět přes přistávací místo až do delty kráteru, která by mohla skrývat mnoho cenného materiálu, protože na Zemi se v deltách dobře uchovávají organické sloučeniny nebo známky života. 
 
Zdroj: space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů