Další průšvih AI, počítač IBM Watson špatně léčil rakovinu

Další průšvih AI, počítač IBM Watson špatně léčil rakovinu
, , aktualita
Umělá inteligence má další průšvih, který mohl stát hodně lidských životů. Zjistilo se totiž, že superpočítač IBM Watson, který byl natrénován na léčbu rakoviny, nezřídka navrhoval pro pacienta nevhodné, někdy i nebezpečné postupy.
K oblíbeným
reklama
Superpočítač IBM Watson sice už napsal svou kuchařku a údajně pozná citové podbarvení textu, jako doktor se ale moc nevyznamenal. V roce 2012 jej doktoři z Memorial Sloan Kettering Cancer Center natrénovali, aby pomáhal doktorům v léčbě rakoviny, konkrétně diagnóze a určení vhodných léků. Jak ale ukázaly interní dokumenty IBM z léta 2017, tento systém měl daleko k ideálnímu a občas ordinoval nevhodnou, ba i nebezpečnou léčbu, která mohla pacientovi ještě přitížit.
 
IBM Watson logo
 
Jeden z doktorů v Jupiter Hospital na Floridě k hodnocení systému použil hodně sprostá slova, která zde nebudeme raději opakovat. Tvrdil, že systém zakoupili kvůli marketingu, jenže v mnoha případech je jednoduše nepoužitelný. Jedním z případů byl např. 65letý muž s rakovinou plic a vážným krvácením. Umělá inteligence mu navrhla nejen chemoterapii, ale také lék, který může vést ke krvácení, a to by se tak ještě zhoršilo. Naštěstí zde mělo jít jen o testovací případ a reálný pacient tuto umělou inteligencí navrženou léčbu nepodstoupil.
 
Problémem je, že trénování probíhalo na umělých datech a nikoli reálných. Výsledkem tak bylo, že se naučil na názorech několika doktorů, které ale nemusí dostatečně reprezentovat skutečný život. Dle IBM umí systém léčit 13 druhů rakovin, je používán ve 230 nemocnicích a "jeho názor" už pomáhal při léčbě 84 tisíc pacientů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková