www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dell obrací, ztrojnásobí počet modelů svých serverů s AMD EPYC a využije 7nm Rome

Dell obrací, ztrojnásobí počet modelů svých serverů s AMD EPYC a využije 7nm Rome
, , aktualita
Zvyšující se popularita serverových procesorů AMD EPYC, jak to vypadá, změnila názor vedení firmy Dell. To se nyní rozhodlo, že rovnou ztrojnásobí počet modelů svých serverů, které využívají tato CPU a podporovat bude také nové 7nm Rome. 
K oblíbeným
reklama
Možnou spojitost tak můžeme najít s další novinkou o tom, že z aktuální roadmap zmizely 7nm procesory Threadripper. Vzhledem k tomu, že Dell je jedním ze světově největších výrobců serverů, jistě nejde pro AMD o zanedbatelný odbyt. John Roese, CTO firmy Dell, přitom ještě minulý rok tvrdil, že procesory EPYC nijak výrazně nezmění portfolio serverů Dell, ale nyní se od jiného zástupce firmy dozvídáme, že do konce roku se počet modelů ztrojnásobí a využity budou i 7nm EPYC "Rome". 
 
 
Společnost AMD zatím vypustila na trh jen jednu generaci serverových procesorů EPYC, a to původní 14nm, neboť v minulém roce 12nm generaci Zen+ vynechala. Právě 7nm Rome tak budou výraznou posilou v jejím portfoliu, neboť ty nabídnou hned dvojnásobný počet jader (64) a architekturu Zen2 slibující výrazně vyšší výkon (IPC). 
 
Oproti tomu Intel, jak se dozvídáme z nejnovějších zpráv, bude s velkou pravděpodobností muset zůstat ještě pár let u svého 14nm procesu. To se tedy týká těch výkonnějších desktopových a serverových procesorů, v jejichž případě se chystá jedna až dvě další generace, a to s tím, že ty aktuální serverové novinky sotva dorazily. 
 
Právě to tak mohlo změnit pohled firmy Dell na nabídku AMD, a tak je v plánu, že namísto třech modelů serverů s EPYC jich do konce roku bude devět a využijí se i 7nm EPYC. To je ostatně pochopitelné, protože nové EPYC budou kompatibilní i s platformami těch starých. Nicméně Intel bude mít i tak ve firmě Dell na 50 modelů serverů se svými procesory. 
 
AMD se svými omezenými zdroji přitom už předvedlo, že je nuceno si oproti Intelu pečlivě vybírat, do čeho půjde a co raději oželí. Právě tomu by nyní mohly padnout za oběť 7nm procesory Threadripper, které zmizely z nové roadmap. Ostatně pokud si AMD mělo vybrat mezi tím, aby zajistilo dostatek 7nm CPU EPYC a vypuštěním nových Threadripperů, je zřejmé, jak to muselo dopadnout. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Acer XV272XU: dobře vybavené LCD s 240Hz QHD panelem Acer XV272XU: dobře vybavené LCD s 240Hz QHD panelem
Acer se pochlubil novým herním monitorem, který dostal označení XV272XU a ve svém štíhlém těle nabízí panel od AU Optronics. Ten má nativní rozlišení QHD a dosahuje obnovovací frekvence až 240 Hz.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu Teledyne e2v uvádí první odolné DDR4 pro nasazení v kosmu
Požadavky na elektroniku, která je určena pro zařízení pohybující se ve vesmírném prostoru jsou pochopitelně výrazně odlišné od toho, co potřebujeme od běžné spotřební elektroniky. My se nyní můžeme podívat na to, jak vypadají takové vesmírné paměti DDR4.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci Core i9-10900K zbaven heatspreaderu, teplotně si můžeme značně pomoci
Kdo jiný než der8auer by nám měl ukázat, jak to vypadá pod heatspreaderem nových procesorů Intel? Dozvíme se díky tomu přesnou velikost čipu nového Core i9-10900K, zda je připájen a zda je možné chlazení zlepšit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD Linus Torvalds po 15 letech přešel z Intelu na AMD
Otec zakladatel linuxových systémů Linus Torvalds se rozhodl, že po dlouhých 15 letech je čas na to se rozloučit s platformou firmy Intel a přejít ke společnosti AMD. Torvalds tuto skutečnost oznámil včera společně s Linux Kernel 5.7 RC7.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy Samsung staví svou druhou jihokorejskou továrnu pro 5nm čipy
Společnost Samsung stále hraje druhé housle, pokud jde o výrobu počítačových čipů na zakázku, nicméně vedle vedoucí TSMC dokáže také využívat vlastní čipy ve vlastních produktech. A ty bude vyrábět i v nové 5nm továrně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek