reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Desktopové Intel Arrow Lake-S přijdou ve 21 procesorech a možná dříve, než se čekalo

8.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Desktopové Intel Arrow Lake-S přijdou ve 21 procesorech a možná dříve, než se čekalo
O připravovaných procesorech Intel Arrow Lake se objevuje spousta uniklých informací, přičemž ne všechny vzájemně souhlasí. Nyní tu totiž máme zvěsti o tom, že se možná představí o něco dříve, resp. že se nakonec nezpozdí.
Připravované procesory Intel Arrow Lake jsou už skoro za dveřmi, a tak se objevuje stále více a více úniků, nicméně je potřeba je brát trochu s rezervou, protože některé z nich si i trochu protiřečí. Víme, že mají postrádat Hyper-Threading, tedy počet jader bude odpovídat počtu vláken. Mají mít dlaždicovou strukturu, NPU pro energeticky efektivní běh algoritmů umělé inteligence, také víme, že nejsilnějším modelem [alespoň do začátku] bude 24jádrové Core Ultra 9 285K s 8 výkonnými jádry P-Core a 16 úspornými E-Core.
 
Zatímco se ale ještě nedávno tvrdilo, že Intel má s procesory zpoždění a letos se uvedou spíše jen papírově v omezeném množství, nyní se proslýchá, že by to Intel přece jen mohl stihnout a že je možné jejich představení ještě v rámci třetího čtvrtletí letošního roku (tedy v létě, resp. začátkem podzimu). Současně se ale objevují zvěsti o tom, že GPU Battlemage, které se má objevit v další architektuře Lunar Lake, má přece jen zpoždění, takže tato generace procesorů se možná naopak posune opačným směrem.
 
Dále se objevila informace o tom, že první várka procesorů by měla přinést rovnou 21 nových modelů. Tam se počítá se třemi modely série K se 125W PBP, konkrétně již zmíněného Core Ultra 9 285K, Core Ultra 7 265K a Core Ultra 5 245K. Dále to má být 5 ne-K modelů s 65W PBP a výčet má zakončovat velmi široká nabídka 35W variant, kterých má být rovnou 13. Série T s 35W PBP je ale obvykle určena pro OEM a ne běžný prodej. Dále se "potvrzuje" (zákulisně), že Core Ultra 9 mají být 24jádrové procesory (8P+16E), Core Ultra 7 pak budou 20jádrové (8P+12E) a Core Ultra 5 14jádrové (6P+8E). U této poslední kombinace se mluví o výrobě pomocí procesu Intel 20A, zatímco ostatní budou vyráběny patrně u TSMC.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama