www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

EPYC Rome se 64 jádry na 2,2 GHz v prvních testech

EPYC Rome se 64 jádry na 2,2 GHz v prvních testech
, , aktualita
AMD chce už v dohledné době vypustit na trh procesory EPYC generace Rome, což znamená, že bude mít 64jádrové serverové procesory vhodné i pro starší platformy. Ty nyní už procházejí testy s veřejně dostupnými databázemi.
K oblíbeným
reklama
Procesory EPYC Rome nám mohou leccos prozradit o tom, co nabídnou i nové procesory Ryzen 3. generace, neboť lze očekávat, že budou založeny na stejných 7nm čipletech s osmi jádry. O tomto tématu se ale z nových testů moc nedozvíme.
 
 
Můžeme se ale podívat na to, že se v databázi SiSoftu už objevil procesor ZS1406E2VJUG5_22/14_N, který představuje raný vzorek, čili v žádném případě už hotový model s finálními specifikacemi. To je ostatně vidět na tom, že z jeho označení vyčteme základní takt pouze 1,4 GHz a turbo 2,2 GHz, přičemž v testech byl průměrný takt právě 2,2 GHz, takže nebyl problém se držet maxima. Vzpomenout můžeme také na vzorek EPYC Rome z minulého roku, který měl ještě takt 1,4 až 2 GHz a už tehdy nám potvrdil, že bude mít 16 MB L3 cache na jeden CCX.
 
- klikněte pro zvětšení -  
 
Sandra už má ve své databázi více záznamů procesorů Rome a většina z nich má označení začínající písmenem Z, což znamená zkušební vzorky, které by se měly už velice blížit tomu, co dorazí na trh. Budeme ale předpokládat, že výsledné frekvence budou mnohem vyšší. Samotné výsledky tak zatím ani nejsou moc zajímavé.
 
ZS1406E2VJUG5_22/14_N byl testován na dvoupaticovém serveru Dell PowerEdge R7515 a z označení se vedle taktu opět dozvíme, že tu máme procesor se 64x 512 kB L2 cache a celkem 256 MB L3 cache. Dosud nejlepší model EPYC 7601 se 32 jádry přitom pracuje na taktech 2,2 až 3,2 GHz, takže právě proto lze očekávat, že Rome se na 1,4 až 2,2 GHz opravdu nezastaví. Ostatně i ten nejslabší 32jádrový EPYC měl maximální takt alespoň 3 GHz a all-core boost (max. takt všech zatížených jader) pak 2,6 GHz v případě dvoupaticových modelů. 
 
Nové procesory EPYC už budou mít také výhodu architektury Zen 2, od níž očekáváme asi o 14 % vyšší IPC, či spíše ještě lepší, když budeme srovnávat se Zen a ne Zen+. To by vyrovnalo jistou ztrátu taktu, ale 2,2GHz turbo by i tak bylo opravdu velice málo. 
 
Lisa Su se už ostatně pochlubila, že jeden její EPYC Rome v ray tracingu překonal dva Xeony Platinum 8180, a to jsou sice 28jádrové modely, ale s takty 2,5/3,2/3,8 GHz (základ, all-core, max). Uvidíme tak, co osm čipletů a jeden I/O čip pod společnou "kapotou" umožní. Vodítkem by mohl být údaj o TDP, ale to se zatím nedozvíme a vyhlížet proto můžeme konec května v Tchaj-pej. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů