www.svethardware.cz
>
>

Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017

Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
, , aktualita
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
K oblíbeným
reklama
Na začátku bylo odhalení o masivním úniku velice citlivých dat o 143 milionech občanů USA (později upřesněno na 147,9 milionů) a vedle toho v menší míře i o Kanaďanech a Britech. To šlo na triko společnosti Equifax, která, jak se poté ukázalo, byla v zabezpečování svých systémů velice laxní a dokonce sama zveřejňovala odkazy, které lidi zavedly na phishingové stránky a sama i ze svých stránek rozšiřovala malware. Vedle toho vyplynulo na povrch, že šéfové firmy před zveřejněním úniku dat rozprodávali akcie své firmy, což ostatně před odhalením moderních exploitů zvládl i Brian Krzanich, dřívější CEO Intelu. 
 
 
Trvalo téměř dva roky, než orgány USA dospěly k nějakému závěru, který bude znamenat potrestání firmy Equifax za její prohřešky. Půjde v podstatě o finanční vyrovnání mezi ní a federální vládou, které se dle The Wall Street Journal i The New York Times bude pohybovat mezi 650 a 700 miliony dolarů. 
 
Většinu těchto peněz vláda použije k tomu, aby odškodnila lidi poškozené datovým únikem, i když otázka je, kdo a na základě čeho získá svůj podíl. Ostatně i kdyby Equifax zaplatil 700 milionů a všechny se rozdělily mezi veškeré jedince, jejichž data unikla, pak by každý dostal necelých pět dolarů. Nicméně klíč může být třeba ten, že uniklá data skrývala i čísla kreditních karet, jichž bylo "jen" 209 tisíc a pak i další citlivé dokumenty o 182 tisících lidech. Jiní lidé zase měli v dokumentech kopie svých řidičáků nebo i pasů. 
 
Zbylé peníze zaplacené Equifaxem pak půjdou na účty Federal Trade Commission, Consumer Financial Protection Bureau a většiny nejvyšších státních zástupců. Krom toho všeho pak americké úřady dohlédnou na to, aby Equifax zavedl potřebná bezpečnostní opatření, jejichž seznam má být brzy zveřejněn. 
 
Firma Equifax zaujala veřejnost také tím, že o lidech sbírá informace, aniž by je jí sami vědomě a dobrovolně poskytli. Nesděluje přitom, kde všude je shání, o jaké jde a ani jak jsou zabezpečeny, což by se nyní mělo změnit. Bezpečnostní opatření byla přitom v řadě případů tristní a čítala dlouhodobou neschopnost záplatovat bezpečnostní díry v systémech nebo i používání výchozích nastavení účtů (admin/admin). 
 
Zajímavé je také to, že Equifax s danou výší pokuty počítal už v předchozím a nyní uzavřeném kvartálu, neboť se v příslušné zprávě můžeme dočíst, že si na ni předem odložil stranou 690 milionů dolarů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek