www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fugaku, nejvýkonnější superpočítač na světě, je 3krát rychlejší než ten druhý

Fugaku, nejvýkonnější superpočítač na světě, je 3krát rychlejší než ten druhý
, , aktualita
Fugaku je nejvýkonnějším superpočítačem na světě a své vedení ještě umocnil. Po nedávném upgradu totiž druhý nejvýkonnější stroj překonává více než 3krát. Zajímavostí je, že Fugaku je postaven na architektuře ARM.
K oblíbeným
reklama
V žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů na světě je to poslední dobou dost zajímavé. V červnu byl z trůnu sesazen IBM Summit novým superpočítačem Fugaku od Fujitsu, který stojí v RIKEN Center for Computational Science (R-CCS) v Kobe v Japonsku. Jednou ze zajímavostí je i to, že využívá úspornou architekturu ARM A64FX. Při svém spuštění obsahoval 7.299.072 těchto jader a dosahoval výkonu 416 PFLOPS. Pro srovnání, tehdy překonaný IBM Summit, který byl postaven pro Oak Ridge National Laboratory (ORNL), dosahuje výkonu "jen" 148,8 PFLOPS. Skládá se ze 4356 uzlů, kde má každý z nich dvě 22jádrová CPU IBM Power9 a šest GPU Nvidia Tesla V100.  Třetí je Sierra s výkonem 94,6 PFLOPS.
 
Superpočítač Fugaku
 
Jako by to nestačilo, superpočítač Fugaku se dočkal upgradu a z necelých 7,3 milionu jader se nyní dostal na 7.630.848. To je zhruba o 4,5 % více a také výkon nyní povyskočil. Dosahuje už výše 442 PFLOPS a je tak více než 3krát výkonnější než IBM Summit. Už brzy ale budou dostavěny další superpočítače. Nvidia postaví v Británii Cambridge-I, který má dosáhnout na 29. příčku, v Itálii bude postaven systém Leonardo. Finsko by mělo dostat superpočítač LUMI, který využije AMD EPYC a nové Radeony Instinct. Tam se hovoří o výkonu dokonce 550 TFLOPS, ale není jasné, zda ve stejné metrice.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
22.1.2021, aktualita, Jan Vítek