www.svethardware.cz
>
>
>
>

Fugaku, nejvýkonnější superpočítač na světě, je 3krát rychlejší než ten druhý

Fugaku, nejvýkonnější superpočítač na světě, je 3krát rychlejší než ten druhý
, , aktualita
Fugaku je nejvýkonnějším superpočítačem na světě a své vedení ještě umocnil. Po nedávném upgradu totiž druhý nejvýkonnější stroj překonává více než 3krát. Zajímavostí je, že Fugaku je postaven na architektuře ARM.
K oblíbeným
reklama
V žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů na světě je to poslední dobou dost zajímavé. V červnu byl z trůnu sesazen IBM Summit novým superpočítačem Fugaku od Fujitsu, který stojí v RIKEN Center for Computational Science (R-CCS) v Kobe v Japonsku. Jednou ze zajímavostí je i to, že využívá úspornou architekturu ARM A64FX. Při svém spuštění obsahoval 7.299.072 těchto jader a dosahoval výkonu 416 PFLOPS. Pro srovnání, tehdy překonaný IBM Summit, který byl postaven pro Oak Ridge National Laboratory (ORNL), dosahuje výkonu "jen" 148,8 PFLOPS. Skládá se ze 4356 uzlů, kde má každý z nich dvě 22jádrová CPU IBM Power9 a šest GPU Nvidia Tesla V100.  Třetí je Sierra s výkonem 94,6 PFLOPS.
 
Superpočítač Fugaku
 
Jako by to nestačilo, superpočítač Fugaku se dočkal upgradu a z necelých 7,3 milionu jader se nyní dostal na 7.630.848. To je zhruba o 4,5 % více a také výkon nyní povyskočil. Dosahuje už výše 442 PFLOPS a je tak více než 3krát výkonnější než IBM Summit. Už brzy ale budou dostavěny další superpočítače. Nvidia postaví v Británii Cambridge-I, který má dosáhnout na 29. příčku, v Itálii bude postaven systém Leonardo. Finsko by mělo dostat superpočítač LUMI, který využije AMD EPYC a nové Radeony Instinct. Tam se hovoří o výkonu dokonce 550 TFLOPS, ale není jasné, zda ve stejné metrice.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek