www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA s Atosem chystá pro Italy nejvýkonnější AI superpočítač světa

NVIDIA s Atosem chystá pro Italy nejvýkonnější AI superpočítač světa
, , aktualita
Vypadá to, že co se týče superpočítačů, NVIDIA si půjde vlastní cestou a svým vlastním způsobem pronikne do éry ExaScale. Chystá si totiž superpočítač s výkonem 10 ExaFLOPS, ovšem ne v obvyklých FP64. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti Intel a AMD plánují stavbu superpočítačů s 1 až 2 ExaFLOPS, jenomže to budou systémy, jejichž výkon se počítá v FP64, pokud se s ním mají zařadit do žebříčku TOP500. NVIDIA přitom dosud byla a stále je v TOP500 na předních místech, ovšem nové systémy jako Aurora či El Capitan už s jejím hardwarem nepočítají, a to právě proto, že se v jejich případě počítá s úzkým propojením procesorů a grafických čipů. To NVIDIA sama nabídnout nemůže (zatím), a tak se bude orientovat spíše na oblast, kterou zná sama velice dobře, a sice na AI. 
 
 
Společně s firmou Atos si tak NVIDIA chystá stavbu systému Leonardo, jehož udávaný výkon 10 ExaFLOPS vypadá na první pohled řádově lepší než u Aurory a jiných modelů nové generace, ovšem jde právě jen o FP16 pro účely umělé inteligence. I tak ale půjde o obrovský systém, jenž si vyžádá pro nabízený výkon téměř 14 tisíc GPU generace Ampere také moderní NVIDIA Mellanox HDR 200 Gb/s InfiniBand.
 
A jak napovídá jméno nového superpočítače, které si tvůrci půjčili od Da Vinciho, ten bude určen pro Itálii, která se chce díky němu dostat na přední příčku světového výzkumu umělé inteligence a jejích inovací. Stavbu si objednala Evropská komise ve spolupráci s italskou vládou v rámci organizace EuroHPC. Na projektu budou také spolupracovat společnosti Atos a Cineca, která poskytne své zkušenosti s využitím technologií CUDA. Atos zase dodá pro Leonardo své superpočítačové uzly BullSequana XH2000, na nichž bude postaven. Každý bude tvořen jedním CPU Intel a čtyřmi GPU Ampere. 
 
K čemu konkrétnímu bude ale Leonardo sloužit? Zmíněny byly tři příklady, a to jednak kvůli pandemii upřednostněný vývoj nových léků, dále pak výzkum vesmíru (analýza elektromagnetických či gravitačních vln nebo i neutrin) a pak je to meteorologie a předpovědi počasí. Pak ale může jít i o vývoj nových materiálů, obecně o fyziku či jiné úkoly. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik9 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely RTX 3070 se chystají k prodeji, Gigabyte představuje své modely
Dnes vstoupí do prodeje grafická karta GeForce RTX 3070, což bude možná trošku zastíněno dozvuky včerejší prezentace nových Radeonů, ale to plným právem. Gigabyte již své modely představil, ovšem jak jsou na tom zásoby v obchodech? 
Včera, aktualita, Jan Vítek