www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NVIDIA s Atosem chystá pro Italy nejvýkonnější AI superpočítač světa

NVIDIA s Atosem chystá pro Italy nejvýkonnější AI superpočítač světa
, , aktualita
Vypadá to, že co se týče superpočítačů, NVIDIA si půjde vlastní cestou a svým vlastním způsobem pronikne do éry ExaScale. Chystá si totiž superpočítač s výkonem 10 ExaFLOPS, ovšem ne v obvyklých FP64. 
K oblíbeným
reklama
Společnosti Intel a AMD plánují stavbu superpočítačů s 1 až 2 ExaFLOPS, jenomže to budou systémy, jejichž výkon se počítá v FP64, pokud se s ním mají zařadit do žebříčku TOP500. NVIDIA přitom dosud byla a stále je v TOP500 na předních místech, ovšem nové systémy jako Aurora či El Capitan už s jejím hardwarem nepočítají, a to právě proto, že se v jejich případě počítá s úzkým propojením procesorů a grafických čipů. To NVIDIA sama nabídnout nemůže (zatím), a tak se bude orientovat spíše na oblast, kterou zná sama velice dobře, a sice na AI. 
 
 
Společně s firmou Atos si tak NVIDIA chystá stavbu systému Leonardo, jehož udávaný výkon 10 ExaFLOPS vypadá na první pohled řádově lepší než u Aurory a jiných modelů nové generace, ovšem jde právě jen o FP16 pro účely umělé inteligence. I tak ale půjde o obrovský systém, jenž si vyžádá pro nabízený výkon téměř 14 tisíc GPU generace Ampere také moderní NVIDIA Mellanox HDR 200 Gb/s InfiniBand.
 
A jak napovídá jméno nového superpočítače, které si tvůrci půjčili od Da Vinciho, ten bude určen pro Itálii, která se chce díky němu dostat na přední příčku světového výzkumu umělé inteligence a jejích inovací. Stavbu si objednala Evropská komise ve spolupráci s italskou vládou v rámci organizace EuroHPC. Na projektu budou také spolupracovat společnosti Atos a Cineca, která poskytne své zkušenosti s využitím technologií CUDA. Atos zase dodá pro Leonardo své superpočítačové uzly BullSequana XH2000, na nichž bude postaven. Každý bude tvořen jedním CPU Intel a čtyřmi GPU Ampere. 
 
K čemu konkrétnímu bude ale Leonardo sloužit? Zmíněny byly tři příklady, a to jednak kvůli pandemii upřednostněný vývoj nových léků, dále pak výzkum vesmíru (analýza elektromagnetických či gravitačních vln nebo i neutrin) a pak je to meteorologie a předpovědi počasí. Pak ale může jít i o vývoj nových materiálů, obecně o fyziku či jiné úkoly. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci
Windows 10 i starší verze systému obsahují významnou chybu zabezpečení, o které poprvé informoval Google. Vzhledem k tomu, že chybu údajně aktivně zneužívají hackeři, se rozhodl dát Microsoftu na vyřešení pouze týden. Oprava nejspíš přijde až 10. listopadu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K
Výrobce DJI příští týden uvede na trh nový kompaktní dron, který v nabídce nahradí aktuální Mavic Mini. Ponese jednodušší název DJI Mini 2 a jeho parametry, design či cenu známe v předstihu již nyní.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře