www.svethardware.cz
>
>

GlobalFoundries chce vstoupit na akciový trh

GlobalFoundries chce vstoupit na akciový trh
, , aktualita
Společnost GlobalFoundries (GloFo) v poslední době zaujala spíše svým útokem na TSMC, od které přišla prudká reakce. Dozvídáme se ale také to, že GloFo plánuje v dohledné době vstoupit na akciový trh. 
K oblíbeným
reklama
GlobalFoundries tak plánuje v roce 2022 spustit IPO (Initial Public Offering), čili nabídnout své akcie na veřejném trhu. Nyní je to tak stále společnost ve zcela soukromém vlastnictví a ta může nyní kvůli plánovanému vstupu na akciový trh doufat, že právní rozmíška s TSMC pro ni dopadne dobře že za dva roky už bude dávno vyřešena. TSMC si totiž nenechala nic líbit a vyjela proti GloFo s těžkými zbraněmi, které zahrnují i požadavek na opatření soudu, jež by ihned zastavilo výrobu. 
 
 
Vlastníci firmy GloFo se měli ke vstupu na akciový trh rozhoupat prý kvůli tomu, aby získali zpět alespoň část ze svých investic, které za více než desetiletí už dosáhly téměř 21 miliard dolarů. Firma se přitom nyní snaží těžit z toho, co má a nedávno představila proces 12LP+, který se prý vyrovná 10nm procesům jiných firem (ovšem těžko tomu od Intelu). Nicméně GloFo už dávno rezignovala na vývoj 7nm procesu, respektive ten by mohlo později uvést do praxe, takže je vhodnější říci, že firma rezignovala na snahy udržet krok s nejlepšími firmami ve svém oboru. 
 
Nicméně GloFo i tak dnes zůstává po Samsungu a TSMC třetím největším smluvním výrobcem čipů na světě. Nyní chce nabízet spíše specializované výrobní procesy a soustředit se na to, aby konečně začala vydělávat, což se jí po ta dlouhá léta soupeření s TSMC a jinými moc nedařilo. Ostatně je jasné, že pro ziskovost není třeba nabízet ty nejpokročilejší výrobní procesy, neboť pak by těžko mohly existovat firmy jako UMC, SMIC, Vanguard, PowerChip a další. 
 
GloFo také nedávno prošlo menší reorganizací, či jinými slovy řečeno prodejem části majetku ve snaze získat potřebné finance. Firma se tak zbavila dvou továren a Marvellu prodala společnost Avera Semiconductor. Nyní skupina Mubadala, která GloFo vlastní, plánuje vyslat na trh akcie představující minoritní podíl, takže si chce nad firmou ponechat kontrolu. Majitelé však tvrdí, že plánované IPO bude zásadním okamžikem, který má ukázat, že mají důvěru ve zvolenou strategii, která má brzy přinést zisk. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů