Google si patentoval kolečkové boty pro virtuální realitu
23.11.2018, Jan Vítek, aktualita

Boty pro virtuální realitu znějí jako něco, co jsme tu ještě neměli. Google si takovou věc ale nyní nechal zaregistrovat jako patent, a tak se podívejme, o čem to celé je a čeho bychom se možná mohli dočkat.
Od patentu k hotovému a na trhu nabízenému produktu je velice dlouhá cesta, na kterou se Google vůbec nemusí vydat. Nás ale bude spíše zajímat to, co jeho kolečkové VR boty vůbec představují. V době, kdy se teprve ještě pracovalo na prvních moderních VR headsetech Oculus Rift a HTC Vive, se objevila také tzv. šlapadla. Zmínit můžeme jednak Virtualizer a pak jemu podobný Virtuix Omni, čili plošiny, které měly za úkol nás udržet na místě, a přitom poskytnout iluzi pohybu v prostoru. Řada z nich se ke svým zákazníkům dostala, ale pochopitelně jde o velice úzkoprofilový hardware určený jen naprostým nadšencům.
My jej zmiňujeme ale právě proto, že Google by s pomocí svých bot rád řešil stejný problém. Můžeme si tak představit boty, které nás samy udrží ve vyhrazeném prostoru, ať se vydáme kamkoliv.

To je vcelku jednoduchý koncept, ale problém je jeho technické řešení. Takové boty by tedy měly být vybaveny mechanismem, jenž nás udrží na nohou a sám bude posunovat tak, abychom sice měli pocit, že chodíme. Představit si tak můžeme takový moonwalking na místě.

Google také navrhl čtyři mechanismy, které by toho měly docílit. Máme tu jednak normální kolečka, ale také rovnou pásy, šnekovitý mechanismus a také různosměrá kolečka (tzv. Mecanum wheels).
To celé je zajímavý koncept, jehož realizace by však mohla být vcelku nebezpečná. Však boty s kolečky v kombinaci s VR helmou na hlavě, z toho koukají nepříjemné úrazy, takže takové zařízení by muselo fungovat bezchybně a je velká otázka, jakou škálu pohybů by boty ještě zvládly kompenzovat, jak silné motory by potřebovaly a kde by braly energii. Ostatně trend ve VR světě směřuje k tomu, aby kabely spíše mizely, než aby přibývaly a jak jinak než kabelem takovou věc napájet? Bezdrátově prostřednictvím podložky? A co při výpadku napájení, to by se nám boty rozjely do stran?
Na takové otázky můžeme zatím zapomenout, tedy za předpokladu, že Google brzy nepřijde s reálným produktem, který bude na tomto patentu založený. A to nelze považovat za zrovna pravděpodobné vzhledem k tomu, jak na tom VR jako odvětví je.
Zdroj: Extremetech