www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

HP koupil superpočítačového specialistu Cray

HP koupil superpočítačového specialistu Cray
, , aktualita
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že Intel plánuje stavbu superpočítače Aurora, který by už měl dosáhnout výkonu jednoho exaFLOP a následně se přihlásilo AMD, které chce se svým Frontier tuto hranici už dalece přesáhnout. Oba rivalové však své systémy založí na platformě firmy Cray, což už tedy zanedlouho bude platforma patřící firmě HP. 
 
 
HP zaplatí za Cray celkem 1,3 miliardy dolarů, což představovalo o 17 procent více, než jaká byla tržní hodnota firmy v době ohlášení akvizice. Akcie firmy Cray ihned poté prudce vyskočily o pět dolarů. 
 
Dá se tak říci, že HP si kupuje jednu z legend počítačového světa, jejíž úloha se ovšem výrazně změnila. Dříve si Cray tvořil vlastní hardware i software a nyní funguje s jistou nadsázkou jako OEM výrobce superpočítačů využívající výkonné produkty ostatních firem, a to právě především AMD a Intelu. Nicméně mu nelze upřít, že velkou přidanou hodnotu mají jeho platformy (Shasta), síťové technologie (Slingshot), I/O a software. A už vůbec nelze upřít, že Cray tvoří ty nejvýkonnější superpočítače světa. V poslední době možná trošku zaostává, ale i tak v žebříčku TOP 500 má obsazenou šestou až jedenáctou pozici a díky systémům Frontier a Aurora by se měl opět dostat do čela.
 
HP pochopitelně hodlá využít Cray a jejího know-how k obohacení vlastního serverového portfolia a rozšířit nabídku známou jako HPC-as-a-service, což v podstatě znamená nabízení superpočítačových instancí pro takové zákazníky, kteří čas od času potřebují extrémní výkon, ale ne tak často, aby si kvůli tomu pořizovali vlastní systémy. Od toho se samozřejmě také odvíjí otázka ceny pořízení vs. pronajmutí.  

 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů