www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

HP koupil superpočítačového specialistu Cray

HP koupil superpočítačového specialistu Cray
, , aktualita
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že Intel plánuje stavbu superpočítače Aurora, který by už měl dosáhnout výkonu jednoho exaFLOP a následně se přihlásilo AMD, které chce se svým Frontier tuto hranici už dalece přesáhnout. Oba rivalové však své systémy založí na platformě firmy Cray, což už tedy zanedlouho bude platforma patřící firmě HP. 
 
 
HP zaplatí za Cray celkem 1,3 miliardy dolarů, což představovalo o 17 procent více, než jaká byla tržní hodnota firmy v době ohlášení akvizice. Akcie firmy Cray ihned poté prudce vyskočily o pět dolarů. 
 
Dá se tak říci, že HP si kupuje jednu z legend počítačového světa, jejíž úloha se ovšem výrazně změnila. Dříve si Cray tvořil vlastní hardware i software a nyní funguje s jistou nadsázkou jako OEM výrobce superpočítačů využívající výkonné produkty ostatních firem, a to právě především AMD a Intelu. Nicméně mu nelze upřít, že velkou přidanou hodnotu mají jeho platformy (Shasta), síťové technologie (Slingshot), I/O a software. A už vůbec nelze upřít, že Cray tvoří ty nejvýkonnější superpočítače světa. V poslední době možná trošku zaostává, ale i tak v žebříčku TOP 500 má obsazenou šestou až jedenáctou pozici a díky systémům Frontier a Aurora by se měl opět dostat do čela.
 
HP pochopitelně hodlá využít Cray a jejího know-how k obohacení vlastního serverového portfolia a rozšířit nabídku známou jako HPC-as-a-service, což v podstatě znamená nabízení superpočítačových instancí pro takové zákazníky, kteří čas od času potřebují extrémní výkon, ale ne tak často, aby si kvůli tomu pořizovali vlastní systémy. Od toho se samozřejmě také odvíjí otázka ceny pořízení vs. pronajmutí.  

 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře