www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

HP koupil superpočítačového specialistu Cray

HP koupil superpočítačového specialistu Cray
, , aktualita
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno jsme se dozvěděli, že Intel plánuje stavbu superpočítače Aurora, který by už měl dosáhnout výkonu jednoho exaFLOP a následně se přihlásilo AMD, které chce se svým Frontier tuto hranici už dalece přesáhnout. Oba rivalové však své systémy založí na platformě firmy Cray, což už tedy zanedlouho bude platforma patřící firmě HP. 
 
 
HP zaplatí za Cray celkem 1,3 miliardy dolarů, což představovalo o 17 procent více, než jaká byla tržní hodnota firmy v době ohlášení akvizice. Akcie firmy Cray ihned poté prudce vyskočily o pět dolarů. 
 
Dá se tak říci, že HP si kupuje jednu z legend počítačového světa, jejíž úloha se ovšem výrazně změnila. Dříve si Cray tvořil vlastní hardware i software a nyní funguje s jistou nadsázkou jako OEM výrobce superpočítačů využívající výkonné produkty ostatních firem, a to právě především AMD a Intelu. Nicméně mu nelze upřít, že velkou přidanou hodnotu mají jeho platformy (Shasta), síťové technologie (Slingshot), I/O a software. A už vůbec nelze upřít, že Cray tvoří ty nejvýkonnější superpočítače světa. V poslední době možná trošku zaostává, ale i tak v žebříčku TOP 500 má obsazenou šestou až jedenáctou pozici a díky systémům Frontier a Aurora by se měl opět dostat do čela.
 
HP pochopitelně hodlá využít Cray a jejího know-how k obohacení vlastního serverového portfolia a rozšířit nabídku známou jako HPC-as-a-service, což v podstatě znamená nabízení superpočítačových instancí pro takové zákazníky, kteří čas od času potřebují extrémní výkon, ale ne tak často, aby si kvůli tomu pořizovali vlastní systémy. Od toho se samozřejmě také odvíjí otázka ceny pořízení vs. pronajmutí.  

 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží DRAMeXchange: ceny pamětí DRAM klesají, NAND se drží
Ceny pamětí DRAM jsou dlouhodobě na sestupu a vypadá to, že můžeme ještě počítat s jejich zlevňováním. Dolů by šla i cena NAND Flash, pokud by se Toshibě nestala nepříjemnost s výpadkem proudu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře