reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

HPE ukazuje nejnovější hardware pro exaFLOPSové superpočítače

, , aktualita
HPE ukazuje nejnovější hardware pro exaFLOPSové superpočítače
Nejnovější jednička ve světě superpočítačů, systém Frontier, je založen na platformě HPE Cray EX235a, což platí i pro novou trojku v žebříčku TOP500, finský LUMI. HPE ale ukázalo i součást budoucího systému Aurora. 
HPE tak dorazilo na International Supercomputer (ISC 2022) vyzbrojeno hardwarem, který se používá v nejnovějších superpočítačích. Šlo tu především o systém Frontier založený na hardwaru firmy AMD a vedle něj tu máme také Auroru s hardwarem Intelu, ovšem oba využijí či již využívají platformu Cray společnosti HPE. 
 
 
Frontier dosahuje v FP64 reálného výkonu 1,1 exaFLOPS, přičemž Aurora na tom měla být podobně, ale už loni v říjnu Intel oznámil, že to bude nakonec více než 2 exaFLOPS, což umožní i vyšší než očekávaný výkon akcelerátorů Ponte Vecchio. Aurora by přitom měla být zprovozněna snad ještě letos. 
 
 
Společnost HPE nyní ukázala osazené bladeové skříně obou superpočítačů, čili Frontieru i Aurory. Blade Frontieru využívá dva procesory AMD EPYC "Trento" se 64 jádry Zen 3, která mají být obohacena o V-Cache. Každý je napojen na čtyři akcelerátory AMD Instinct MI250X, z nichž každý má 14080 Stream procesorů a 128 GB paměti HBM2e. Každý takový blade pak nabídne výkon až 383 TFLOPS v FP32/64 (vector) a 765 TFLOPS v FP32/64 (matrix). Chlazení zajistí okruh s kapalným médiem, které se dovnitř a ven dostává skrz přední fitinky viditelné vedle madla. 
 
 
O bladu Aurora toho zatím není známo tolik, a to ani přesné označení platformy Cray Ex. Víme ale, že jeden blade bude založen rovněž na dvou procesorech, a sice Sapphire Rapids s více než 40 jádry a vlastní 64GB pamětí HBM2e vedle modulů DDR5. Pak je tu ještě celkem šest akcelerátorů Ponte Vecchio. I zde se využije kapalné chlazení, ostatně můžeme dobře vidět hadičky, které rozvádějí médium mezi procesory a akcelerátory.
 
Zdroj: THW


reklama
reklama
reklama
reklama