www.svethardware.cz
>
>
>
>

InSight přistála na Marsu, NASA slaví

InSight přistála na Marsu, NASA slaví
, , aktualita
Sonda InSight americké NASA už má před sebou jen několik posledních hodin letu, a dnes večer tak půjde na finální přistání, v jehož průběhu především se rozhodne, zda půjde o úspěšnou misi. Zvládne to?
K oblíbeným
reklama
V našich nedávných článcích jsme už pokryli to, kde InSight přistane a co tam bude dělat a pak také jak proběhne samotný proces přistání a jakým způsobem bude sonda se Zemí komunikovat. Mars se už na své oběžné dráze vzdálil od Země (v opozici byl v červnu), ale stále je k ní velice blízko a dá se na listopadové obloze velice dobře pozorovat. Nicméně i tak trvá signálu aktuálně něco málo přes tři minuty, než od Marsu doputuje až k Zemi, takže je nemožné na takovou vzdálenost přistání řídit v reálném čase. Nastoupí tedy automatika.
 
 přenos začíná ve 20:00 našeho času, sonda půjde na přistání před 21. hodinou
 
Celé přistání modulu InSight bude od vstupu do atmosféry Marsu po dosed trvat asi šest minut a zahrnovat bude využití manévrovacích trysek, brždění o atmosféru a také využití padáku i brzdicích raket. Doufat můžeme především v to, že v místě přistání zrovna nebude probíhat jedna z podzimních bouří, které dle NASA v posledních letech zesilují.
 
Po sedmi minutách po přistání už InSight vyšle potvrzení, že jeho životně důležité systémy fungují, jsou připraveny a také bychom se už nedlouho poté mohli dočkat prvních snímků. Data ale budou do NASA či ESA proudit ze čtyř obíhajících sond, které u Marsu agentury mají (a navíc to jsou dva malé CubeSat, které InSight následují). Jde o Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN a Trace Gas Orbiter.  
 
Ve 20:54 našeho času sonda InSight přistála na Marsu. V té době bylo zatím jen potvrzeno přistání, ale v NASA JPL už nadšeně slaví a mohou se těšit na další data. Muselo se počkat na to, až se usadí prach zvířený dosedající sondou a poté už na to, až nám sonda pošle první snímek ze svého okolí, který mohla pořídit už sotva několik minut po přistání pomocí jednoho ze dvou svých fotoaparátů. 
 
 
Tento snímek vzápětí přišel a ukázal viditelný horizont a část nebe. Objektiv notně zašpiněný prachem bude časem zbaven ochranného krytu a my se dočkáme daleko kvalitnějších záběrů. 
 
Můžeme ale už říci, že přistání sondy proběhlo dle dostupných informací naprosto bez problémů dle plánu. Nyní už jsou na řadě další záležitosti jako rozevření solárních panelů a postupné zprovoznění přístrojů.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře