reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel ještě letos představí velice omezenou nabídku 10nm procesorů

30.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Intel ještě letos představí velice omezenou nabídku 10nm procesorů
Intel už původně měl mít na trhu 10nm procesory Cannon Lake, ale namísto toho jsme se dočkali už čtvrté generace založené na 14nm procesu, čili Coffee Lake po Kaby Lake, Skylake a Broadwell. Nyní už jsou ale první 10nm modely skutečně v dohledu.
Dle roadmap Intelu z roku 2015 mají procesory Cannon Lake velké zpoždění, však tehdy nám Intel sliboval, že dorazí ještě před polovinou roku 2016 a naváží přímo na Skylake, a to alespoň v případě mobilních procesorů sérií U a Y. V případě desktopových procesorů byl už plánován Skylake Refresh, z čehož se nakonec vyklubaly Kaby Lake, jenomže ani po nich ještě nepřichází Cannon Lake, ale Coffee Lake. Z toho vyplývá, že desktopové Cannon Lake nás v nejbližších měsících nečekají, ale Intel si přichystá alespoň mobilní, respektive spíše ultramobilní. 
 
 
Sám CEO Intelu Brian Krzanich totiž slíbil, že první 10nm procesory Cannon Lake budou uvedeny na trh ještě v tomto roce, ovšem ve velice omezeném množství. Lze tak očekávat, že to budou malé čipy, které minimalizují zmetkovitost dosud evidentně problematického 10nm výrobního procesu. Vsadit bychom pak mohli na nástupce procesorů Core M určené pro ultratenké a drahé notebooky. 
 
Před několika týdny se také objevila informace, že Intel si 10nm technologii přichystá nejdříve pro produkci čipů FPGA, což se ale s aktuální zprávou nijak nevylučuje. Důvod měl být ten, že FPGA díky jejich designu snesou i více případných defektů. Postižená hradlová pole se mohou jednoduše vypnout a čipy i tak poslouží, což v případě procesorů není tak snadné. 
 
Když už tak Intel nestihl vydat první 10nm procesory v roce 2016, chce to stihnout alespoň v tom letošním. My se ale nebudeme divit, když desktopové Cannon Lake uvidíme až na konci toho příštího roku, však se ještě plánují 8jádrové Coffee Lake a nové čipsety pro ně. To tak bude představovat cca dvouleté zpoždění. 
 


reklama