www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel ještě letos představí velice omezenou nabídku 10nm procesorů

Intel ještě letos představí velice omezenou nabídku 10nm procesorů
, , aktualita
Intel už původně měl mít na trhu 10nm procesory Cannon Lake, ale namísto toho jsme se dočkali už čtvrté generace založené na 14nm procesu, čili Coffee Lake po Kaby Lake, Skylake a Broadwell. Nyní už jsou ale první 10nm modely skutečně v dohledu.
K oblíbeným
reklama
Dle roadmap Intelu z roku 2015 mají procesory Cannon Lake velké zpoždění, však tehdy nám Intel sliboval, že dorazí ještě před polovinou roku 2016 a naváží přímo na Skylake, a to alespoň v případě mobilních procesorů sérií U a Y. V případě desktopových procesorů byl už plánován Skylake Refresh, z čehož se nakonec vyklubaly Kaby Lake, jenomže ani po nich ještě nepřichází Cannon Lake, ale Coffee Lake. Z toho vyplývá, že desktopové Cannon Lake nás v nejbližších měsících nečekají, ale Intel si přichystá alespoň mobilní, respektive spíše ultramobilní. 
 
 
Sám CEO Intelu Brian Krzanich totiž slíbil, že první 10nm procesory Cannon Lake budou uvedeny na trh ještě v tomto roce, ovšem ve velice omezeném množství. Lze tak očekávat, že to budou malé čipy, které minimalizují zmetkovitost dosud evidentně problematického 10nm výrobního procesu. Vsadit bychom pak mohli na nástupce procesorů Core M určené pro ultratenké a drahé notebooky. 
 
Před několika týdny se také objevila informace, že Intel si 10nm technologii přichystá nejdříve pro produkci čipů FPGA, což se ale s aktuální zprávou nijak nevylučuje. Důvod měl být ten, že FPGA díky jejich designu snesou i více případných defektů. Postižená hradlová pole se mohou jednoduše vypnout a čipy i tak poslouží, což v případě procesorů není tak snadné. 
 
Když už tak Intel nestihl vydat první 10nm procesory v roce 2016, chce to stihnout alespoň v tom letošním. My se ale nebudeme divit, když desktopové Cannon Lake uvidíme až na konci toho příštího roku, však se ještě plánují 8jádrové Coffee Lake a nové čipsety pro ně. To tak bude představovat cca dvouleté zpoždění. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík Overclocker obohatil své chlazení o ledového draka vyfukujícího dusík
Při chlazení tekutým dusíkem se obecně na estetiku nehraje, ostatně jde vesměs o pokusy či snahy o překonání rekordů, takže důraz se klade především na funkčnost a většinou postačí kus vhodně tvarovaného kovu. Max Parisotto je ale jiného názoru.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu 16jádrový Ryzen 9 3950X vyjde na polovinu ceny hypotetického monolitu
AMD se v případě architektury Zen vydala cestou vícečipových procesorů, což od generace Ryzen 3000 poznali i uživatelé běžných desktopů. Dosud ale nebylo jasné, kolik přesně může AMD tímto přístupem ušetřit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl AMD na Mindfactory drtí Intel, získává 86% tržní podíl
Od největšího německého prodejce elektroniky Mindfactory máme další čísla prodejů procesorů AMD a Intel. Zatímco díky serverům, sestavám a notebookům celosvětově Intel i nadále drtí AMD, v prodejích kusových procesorů je tomu naopak.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C Raspberry Pi 4 v nové revizi má opravený USB C
Už loni v červenci jsme se dozvěděli o tom, že Raspberry Pi 4 má chybně implementovaný port USB C, což bohužel nebyl jediný problém tohoto zařízení. Nyní ale přichází nová revize, která už by měla mít napájecí USB v pořádku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem AOC představuje rychlý monitor AG273QZ se 27" panelem
AOC představuje dle svých slov vysoce výkonný monitor AG273QZ, který nabídne především rychlý panel s úhlopříčkou 27". A i když jde o TN, výrobce mluví o nové generaci s kvalitními barvami, jak naznačují i specifikace.
Včera, aktualita, Jan Vítek