www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Cannonlake: 10nm procesory přijdou za rok

Intel Cannonlake: 10nm procesory přijdou za rok
, , aktualita
Na internet se dostal nová procesorová roadmap firmy Intel, dle níž můžeme v příštím roce opravdu očekávat 10nm procesory Cannonlake, které budou následovníky Skylake chystaných pro tento rok. Co všechno tedy nová roadmap odhalila?
K oblíbeným
reklama
Vypadá to tedy, že AMD v příštím roce Intel nedohoní a pokud ano, pak se mu s ohledem na výrobní proces vyrovná jen na několik měsíců. To vše se ale samozřejmě může ještě změnit, však v posledních letech není v počítačovém průmyslu nic jisté a s uváděním stále pokročilejších výrobních procesů do praxe je vývoj stále složitější, takže lépe nebude, pokud se ve výrobě počítačových čipů nestane něco opravdu zásadního. My ale musíme pracovat s údaji, které máme k dispozici, a co nám tedy říkají?

Společnost AMD si pro příští rok chystá procesorovou architekturu Zen, která nám vrátí zpět SMT a výkonné procesory bez grafických jader, přičemž se očekává, že firma použije pro jejich výrobu 14nm kapacity svého obvyklého partnera, GlobalFoundies. Intel ale 14nm proces použil již pro výrobu prvních procesorů generace Broadwell, které byly na trhu již v minulém roce (Core M) a za několik měsíců vyšle na trh už druhou 14nm generaci, tedy Skylake. V souladu s jeho strategií tick-tock budou následovat 10nm variace na Skylake, které dostaly označení Cannondale, a ty by měly dorazit již ve druhém kvartálu příštího roku, čili ani ne rok po představení Skylake. Tak jednoduché to ale není, jak ukazuje následující roadmap.

Ta rozlišuje procesory Intelu mezi celkem šest řad. Když začneme tou nejvýkonnější, pak jde o HEDT (High-end desktop) procesory, čili dnes aktuální Core i7 Extreme "Haswell-E". Ty obvykle přichází na trh se značným zpožděním po klasických desktopových modelech a ne jinak tomu bude i v blízké budoucnosti, neboť Skylake-E mají dorazit dle plánu až v druhé polovině příštího roku.

Ovšem v případě klasických desktopových CPU s TDP do 95 W pro sockety LGA to nebude o moc lepší. Generace Skylake sice nastoupí nejdříve právě u nich, a to již letos ve třetím kvartálu, ovšem po roce nenastoupí 10nm Cannonlake, ale Skylake Refresh, čili další 14nm modely. Jak jistě dobře víte, stejné to bylo v případě Haswell a Haswell Refresh, které v podstatě nahradily desktopové Broadwell, jež Intel v této roadmap vůbec nezmiňuje, ačkoliv by si měl chystat dva socketové modely. Je tak možné, že Intel i v tomto případě následující generaci vynechá, takže desktopová generace Cannonlake nebude, či bude velmi omezená.

Pak už se dostáváme do oblasti mobilních procesorů, které ale Intel využívá i u počítačů NUC, stejně jako ostatní výrobci u svých modelů. Nejvýkonnější mobilní řada M s maximálně 47W procesory již své Broadwell má a stejně jako u řad U (15 až 25 W) a Y (pod 6 W) příslušné modely Skylake dorazí v posledním letošním kvartálu. Měly by ale mít poměrně krátký život, tedy zvláště procesory U a Y, neboť Cannonlake mají být představeny již ve druhém kvartálu 2016, čili zhruba za rok. Potvrzuje se tak trend, dle nějž přichází nové procesorové generace nejdříve v mobilní podobě a asi nikdo by se nedivil, kdyby to opět byly Core M, však ty budou moci z nového výrobního procesu těžit nejvíce, když jde o ultramobilní procesory.

Otázka ale je, zda samotná tato roadmap není podvrh, však mluví o procesorech Cannon Lake, přičemž správné označení má být Cannonlake. Nastiňuje ale uvěřitelný scénář.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů