www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Cannonlake: 10nm procesory přijdou za rok

Intel Cannonlake: 10nm procesory přijdou za rok
, , aktualita
Na internet se dostal nová procesorová roadmap firmy Intel, dle níž můžeme v příštím roce opravdu očekávat 10nm procesory Cannonlake, které budou následovníky Skylake chystaných pro tento rok. Co všechno tedy nová roadmap odhalila?
K oblíbeným
reklama
Vypadá to tedy, že AMD v příštím roce Intel nedohoní a pokud ano, pak se mu s ohledem na výrobní proces vyrovná jen na několik měsíců. To vše se ale samozřejmě může ještě změnit, však v posledních letech není v počítačovém průmyslu nic jisté a s uváděním stále pokročilejších výrobních procesů do praxe je vývoj stále složitější, takže lépe nebude, pokud se ve výrobě počítačových čipů nestane něco opravdu zásadního. My ale musíme pracovat s údaji, které máme k dispozici, a co nám tedy říkají?

Společnost AMD si pro příští rok chystá procesorovou architekturu Zen, která nám vrátí zpět SMT a výkonné procesory bez grafických jader, přičemž se očekává, že firma použije pro jejich výrobu 14nm kapacity svého obvyklého partnera, GlobalFoundies. Intel ale 14nm proces použil již pro výrobu prvních procesorů generace Broadwell, které byly na trhu již v minulém roce (Core M) a za několik měsíců vyšle na trh už druhou 14nm generaci, tedy Skylake. V souladu s jeho strategií tick-tock budou následovat 10nm variace na Skylake, které dostaly označení Cannondale, a ty by měly dorazit již ve druhém kvartálu příštího roku, čili ani ne rok po představení Skylake. Tak jednoduché to ale není, jak ukazuje následující roadmap.

Ta rozlišuje procesory Intelu mezi celkem šest řad. Když začneme tou nejvýkonnější, pak jde o HEDT (High-end desktop) procesory, čili dnes aktuální Core i7 Extreme "Haswell-E". Ty obvykle přichází na trh se značným zpožděním po klasických desktopových modelech a ne jinak tomu bude i v blízké budoucnosti, neboť Skylake-E mají dorazit dle plánu až v druhé polovině příštího roku.

Ovšem v případě klasických desktopových CPU s TDP do 95 W pro sockety LGA to nebude o moc lepší. Generace Skylake sice nastoupí nejdříve právě u nich, a to již letos ve třetím kvartálu, ovšem po roce nenastoupí 10nm Cannonlake, ale Skylake Refresh, čili další 14nm modely. Jak jistě dobře víte, stejné to bylo v případě Haswell a Haswell Refresh, které v podstatě nahradily desktopové Broadwell, jež Intel v této roadmap vůbec nezmiňuje, ačkoliv by si měl chystat dva socketové modely. Je tak možné, že Intel i v tomto případě následující generaci vynechá, takže desktopová generace Cannonlake nebude, či bude velmi omezená.

Pak už se dostáváme do oblasti mobilních procesorů, které ale Intel využívá i u počítačů NUC, stejně jako ostatní výrobci u svých modelů. Nejvýkonnější mobilní řada M s maximálně 47W procesory již své Broadwell má a stejně jako u řad U (15 až 25 W) a Y (pod 6 W) příslušné modely Skylake dorazí v posledním letošním kvartálu. Měly by ale mít poměrně krátký život, tedy zvláště procesory U a Y, neboť Cannonlake mají být představeny již ve druhém kvartálu 2016, čili zhruba za rok. Potvrzuje se tak trend, dle nějž přichází nové procesorové generace nejdříve v mobilní podobě a asi nikdo by se nedivil, kdyby to opět byly Core M, však ty budou moci z nového výrobního procesu těžit nejvíce, když jde o ultramobilní procesory.

Otázka ale je, zda samotná tato roadmap není podvrh, však mluví o procesorech Cannon Lake, přičemž správné označení má být Cannonlake. Nastiňuje ale uvěřitelný scénář.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře