www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má desetiletý plán, jak se dostat na 1,4 nm

Intel má desetiletý plán, jak se dostat na 1,4 nm
, , aktualita
Intel se rozhodl, že v příštích deseti letech se dostane z dnešních 14 a 10 nm na pouhých 1,4 nm, a to s obnovenou dvouletou kadencí obměny výrobních procesů. To možná vypadá jako naprosté sci-fi, ovšem je tu jeden důležitý fakt.
K oblíbeným
reklama
Intel by mohl překvapit svou neobyčejnou sdílností s odhaleným desetiletým plánem, v němž stvrzuje svůj již dříve vyzrazený záměr obnovit dvouletou kadenci představování nových výrobních procesů. Jenomže jej nakonec nyní nepředstavil veřejnosti on, ale někdo jiný. 
 
Plán je to také mírně řečeno ambiciózní ve světle toho, jaké měl Intel problémy při zavádění 14nm a především nyní i 10nm procesu a mnozí by se asi takovým záměrům chtěli jen zasmát. 
 
300mm wafer Intelu se 14nm čipy
 
Podívejme se ale na to, čeho chce Intel dosáhnout. Už dobře víme, že v roce 2021 má nastoupit 7nm proces, ale nově se dozvídáme, že po každých dalších dvou letech to bude postupně 5nm, 3nm, 2nm a konečně v roce 2029 1,4nm. Jde snad vůbec poprvé, co nějaká firma veřejně slíbila cestu až pod 2nm rozlišení. Ovšem je třeba také říci, že tuto roadmap neodhalil samotný Intel, ale jeden z jeho partnerů na IEEE International Electron Devices Meeting s tím, že Intel sám měl tyto informace prezentovat již v září. 
 
zdroj: Anandtech
 
Z roadmapy můžeme vyčíst krom postupného vývoje výrobních procesů Intelu ještě dvě věci. Zaprvé, od 7nm procesu se počítá s nasazením EUVL a právě tato technologie by měla stát za tím, že Intel bude zase schopen chrlit krátce po sobě nové a nové procesy. Server Tom's Hardware navíc uvádí celý obrázek s danou roadmap, díky čemuž můžeme zjistit, že oním partnerem, který ji zveřejnil, je firma ASML. A právě ta nabízí výrobní zařízení pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), takže je zřejmé, odkud vítr vane. 
 
Další věc je ta, že se potvrzuje záměr Intelu backportovat architektury. O tom se mluvilo právě nedávno v souvislosti s procesory Rocket Lake, které byly označeny za 14nm čipy s CPU Willow Cove (jádra z 10nm Tiger Lake) a grafikou Xe. Intel tak vždy počítá s tím, že vždy při nástupu nové technologie výroby by alespoň některé čipy s novou verzí architektury mohly být vyráběny ještě starším procesem v jeho nejpokročilejší verzi. V případě 10nm -> 14nm to ale v rámci této roadmap potvrzeno nebylo. 
 
Je tak zřejmé, že právě EUVL vlije novou krev do žil Intelu, ostatně právě díky této technologii chce velice rychle postupovat dopředu i společnost TSMC a nejspíše i Samsung. Čili namísto hesla "In Moore We Trust" by mohlo být "In EUVL We Trust". 
 
Co se týče onoho backportování, zde si zase lze představit, že Intel může mít velký náskok ve vývoji nových architektur, které se zatím ale nedočkaly příslušného výrobního procesu. Je to ostatně dobře vidět v případě Sunny Cove, o níž se mluví již dlouho a ta pouze čekala či v řadě případů stále čeká na své uplatnění. Právě proto by tak Intel mohl přikročit k tomuto kroku, aby některým svým produktům neubíral na výkonu jen proto, že je vhodnější/levnější/snazší vyrábět pomocí ještě staršího procesu. Pak se ovšem můžeme připravit na to, že vyznat se mezi procesory Intelu bude ještě těžší než dnes. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový Redmi začíná nabízet monitory. První model je levný a stylový
Pod značkou Redmi od Xiaomi si představíme především smartphony, ale portfolio produktů se rozrostlo třeba také o počítačové monitory. Redmi Display 1A stojí v přepočtu jen 1 700 Kč, ale přitom nabídne bezrámečkový design a slušné parametry.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU Unikly testy Intel Xe DG1 v 3DMarku, překonává integrovaná GPU
Společnost Intel vyvíjí nové grafické čipy Xe, mezi něž patří i desktopová low-endová varianta DG1. Tato verze byla podrobena testu v benchmarku 3DMarku a na světlo světa unikly i výsledky, které překonávají integrované čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI Microsoft propouští lidské zpravodajské kurátory, nahradí je AI
Zpravodajský server MSN News je rozcestníkem informujícím o tom, co se děje. Místo vlastního obsahu ale přináší odkazy na jiná zpravodajská média. Tyto články však bude nově ještě více vybírat umělá inteligence a ne lidé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB SSD Kingston DC450R a DC500R nyní s kapacitou až 7,68 TB
Kingston aktualizoval dvě řady svých podnikových 2,5" SATA SSD disků, DC450R a DC500R. Obě dvě jsou určeny do datových center a nově budou k dispozici i s opravdu velmi vysokou kapacitou 7,68 TB.
30.5.2020, aktualita, Milan Šurkala
Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici Crew Dragon odstartoval, astronauti míří na Mezinárodní vesmírnou stanici
NASA a SpaceX se rozhodly dnes opět zkusit štěstí a nečekat na neděli, kdy by se počasí mělo už výrazně zlepšit. Šance na dobré počasí v momentě plánovaného startu jsou přitom zhruba 50 na 50. 
30.5.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů