www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má desetiletý plán, jak se dostat na 1,4 nm

Intel má desetiletý plán, jak se dostat na 1,4 nm
, , aktualita
Intel se rozhodl, že v příštích deseti letech se dostane z dnešních 14 a 10 nm na pouhých 1,4 nm, a to s obnovenou dvouletou kadencí obměny výrobních procesů. To možná vypadá jako naprosté sci-fi, ovšem je tu jeden důležitý fakt.
K oblíbeným
reklama
Intel by mohl překvapit svou neobyčejnou sdílností s odhaleným desetiletým plánem, v němž stvrzuje svůj již dříve vyzrazený záměr obnovit dvouletou kadenci představování nových výrobních procesů. Jenomže jej nakonec nyní nepředstavil veřejnosti on, ale někdo jiný. 
 
Plán je to také mírně řečeno ambiciózní ve světle toho, jaké měl Intel problémy při zavádění 14nm a především nyní i 10nm procesu a mnozí by se asi takovým záměrům chtěli jen zasmát. 
 
300mm wafer Intelu se 14nm čipy
 
Podívejme se ale na to, čeho chce Intel dosáhnout. Už dobře víme, že v roce 2021 má nastoupit 7nm proces, ale nově se dozvídáme, že po každých dalších dvou letech to bude postupně 5nm, 3nm, 2nm a konečně v roce 2029 1,4nm. Jde snad vůbec poprvé, co nějaká firma veřejně slíbila cestu až pod 2nm rozlišení. Ovšem je třeba také říci, že tuto roadmap neodhalil samotný Intel, ale jeden z jeho partnerů na IEEE International Electron Devices Meeting s tím, že Intel sám měl tyto informace prezentovat již v září. 
 
zdroj: Anandtech
 
Z roadmapy můžeme vyčíst krom postupného vývoje výrobních procesů Intelu ještě dvě věci. Zaprvé, od 7nm procesu se počítá s nasazením EUVL a právě tato technologie by měla stát za tím, že Intel bude zase schopen chrlit krátce po sobě nové a nové procesy. Server Tom's Hardware navíc uvádí celý obrázek s danou roadmap, díky čemuž můžeme zjistit, že oním partnerem, který ji zveřejnil, je firma ASML. A právě ta nabízí výrobní zařízení pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), takže je zřejmé, odkud vítr vane. 
 
Další věc je ta, že se potvrzuje záměr Intelu backportovat architektury. O tom se mluvilo právě nedávno v souvislosti s procesory Rocket Lake, které byly označeny za 14nm čipy s CPU Willow Cove (jádra z 10nm Tiger Lake) a grafikou Xe. Intel tak vždy počítá s tím, že vždy při nástupu nové technologie výroby by alespoň některé čipy s novou verzí architektury mohly být vyráběny ještě starším procesem v jeho nejpokročilejší verzi. V případě 10nm -> 14nm to ale v rámci této roadmap potvrzeno nebylo. 
 
Je tak zřejmé, že právě EUVL vlije novou krev do žil Intelu, ostatně právě díky této technologii chce velice rychle postupovat dopředu i společnost TSMC a nejspíše i Samsung. Čili namísto hesla "In Moore We Trust" by mohlo být "In EUVL We Trust". 
 
Co se týče onoho backportování, zde si zase lze představit, že Intel může mít velký náskok ve vývoji nových architektur, které se zatím ale nedočkaly příslušného výrobního procesu. Je to ostatně dobře vidět v případě Sunny Cove, o níž se mluví již dlouho a ta pouze čekala či v řadě případů stále čeká na své uplatnění. Právě proto by tak Intel mohl přikročit k tomuto kroku, aby některým svým produktům neubíral na výkonu jen proto, že je vhodnější/levnější/snazší vyrábět pomocí ještě staršího procesu. Pak se ovšem můžeme připravit na to, že vyznat se mezi procesory Intelu bude ještě těžší než dnes. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů