Intel na CES 2025 ukázal čipy vyrobené procesem 18A, dodává vzorky podle plánu
8.1.2025, Milan Šurkala, aktualita
Intel na veletrhu CES 2025 prezentoval spoustu novinek. Mezi nimi ale pohovořil i o budoucnosti výrobních procesů. Ukázal zde čipy vyrobené dlouho očekávaným procesem 18A, které už dodává svým partnerům.
Společnost Intel chystá svůj nový výrobní proces 18A. Ten by se měl stát významným procesem, který bude dostupný také externím partnerům pro výrobu jejich čipů (zájemců ale prozatím moc není). Na veletrhu CES 2025 byly opětovně ukázány vzorky těchto čipů, přičemž víme, že první vzorky byly schopny nabootovat testovací systémy už v srpnu a před několika týdny proběhly i první dodávky čipů partnerům, kteří je nasadí ve svých produktech. Intel znovu potvrdil, že dodávky externím partnerům probíhají (ti už tak připravují novou generaci notebooků s nimi) a vše směřuje k tomu, aby byla výroba čipů zahájena v druhé polovině letošního roku 2025.
Konkrétně by mělo jít o mobilní procesory Panther Lake, které mají mít 8 až 16 jader a nové integrované GPU architektury Celestial. Oproti Lunar Lake už ale nebudou mít integrovanou RAM. S novým procesem se počítá také v případě serverových procesorů Clearwater Forest. Proces Intel 18A má využívat technologii RibbonFET s GAA, napájení má být zajištěno přes PowerVia. Ta by měla mít významný přínos zejména u mnohojádrových procesorů, jako je např. výše zmíněný Clearwater Forest.
Zdroj: tomshardware.com, wccftech.com