reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel potvrdil 5GHz Core i9-9900KS i HEDT Cascade Lake-X, přijdou v říjnu

5.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel potvrdil 5GHz Core i9-9900KS i HEDT Cascade Lake-X, přijdou v říjnu
Díky prezentaci Intelu předcházející akci IFA v Berlíně můžeme potvrdit, že příští měsíc přijde na trh procesor Core i9-9900KS se "všejádrovým" turbem 5 GHz. Vedle toho se můžeme těšit na HEDT generaci Casade Lake-X. 
Nyní, když Intel už dávno přestal ignorovat společnost AMD a akceptoval ji jako konkurenci, i když stále slabší, bychom se nedivili, kdyby měl co říci k novým stížnostem na to, že Ryzen 3000 nedosahují uváděných turbo taktů. Právě to by mohl spojit s představením procesoru Core i9-9900KS, který právě slibuje to, že nabídne turbo 5 GHz napříč všemi osmi jádry v zátěži. Je to dobrá příležitost, jak si přihřát polívku na úkor konkurence, která se nyní bude muset snažit, aby si v očích veřejnosti a především nadšenců spravila reputaci. 
 
 
Zatím Intel ve své prezentaci připomíná jen to, že Core i9-9900K neztratil svou vedoucí pozici jako světově nejlepší procesor pro herní PC sestavy a že Core i9-9900KS bude ještě lepší. Jde jednak o to, že bude mít o 400 MHz výše posunutou základní frekvenci, a to na rovné 4 GHz a jeho turbo konfigurace jej v každém případě má zavést na 5 GHz, přičemž Core i9-9900K s plnou zátěží končí na 4,7 GHz. Je tak zřejmé, že obrovské rozdíly v reálném výkonu čekat nelze, ale reálně by nový KS měl být lepší. 
 
 
Intel už rovnou ukázal, že jeho nový procesor zvládne pracovat na 5 GHz se všemi jádry, i když z fotografií z prezentace to zrovna průkazné není, neboť na nich jedno jádro pracuje na základních 4 GHz. Ostatní ale drží takt 5 GHz a my si se závěry počkáme na řádné testy. 
 
Jak se dalo očekávat, Intel si pro Core i9-9900KS pečlivě vybral ty nejlépe vyrobené kousky, které vydrží bez problémů pracovat na vysokém taktu a plánuje je vypustit na trh během října. A rovněž lze očekávat, že za bonus vyšších taktů také slušně zaplatíme, i když o moc více by to být nemělo vzhledem ke konkurenci i tomu, že s vhodným chlazením se dá i Core i9-9900K provozovat na 5GHz.
 
 
Co se týče nových HEDT procesorů Cascade Lake-X, zatím víme jen to, že mají dorazit také v říjnu. Nahradí Skylake-X a dle Intelu se můžeme těšit na 1,74 až 2,09násobný výkon v poměru k ceně. V tom ovšem bude pochopitelně nějaký háček, protože dvojnásobný výkon obecně opravdu očekávat nelze, takže to může být třeba něco vztahující se k novým instrukcím, anebo se Intel chystá opravdu výrazně zlevnit. Uvidíme.  
 
Zdroj: KitGuru


reklama