www.svethardware.cz
>
>
>

Intel ukázal 144vrstvé NAND Flash a chystá buňky pro pět bitů

Intel ukázal 144vrstvé NAND Flash a chystá buňky pro pět bitů
, , aktualita
Dobře víme, že výrobci pamětí NAND Flash připravují paměti, které budou na sebe vrstvit mnohem více buněk než dnes. A jak jsme se dozvěděli od firmy Toshiba, po buňkách QLC budou následovat PLC a nyní to dokazuje i Intel. 
K oblíbeným
reklama
Intel na trh vyšle jednak nové levné modely SSD 665p pro běžné spotřebitele, ale také řadu podnikových řešení, nicméně nás nyní budou zajímat nové technologie. Ukazuje se, že paměťmi QLC se čtyřmi bity na buňku to opravdu nekončí a přichází další úroveň, která byla dle logiky věci pojmenována PLC - Penta-Level Cell. 
 
 
Paměti PLC prezentovala v létě již společnost Toshiba a nyní ji následuje Intel, a to s tím, že chce v dohledné době zvýšit počet vrstev z 96 na 144. Právě 96vrstvé paměti s buňkami QLC přitom využívají nová SSD 665p, která jimi nahradí starší SSD 660p se 64vrstvými paměťmi. A přitom i oněch 64 vrstev bohatě stačilo na vytvoření 1024Gb čipů, které umožnily vytvořit 1TB SSD s jen dvěma pouzdry, ale to už dnes nikoho nepřekvapí. Ostatně nové SSD 665p mají ve dvou pouzdrech také kapacitu 1 TB a rozdíl je především v tom, že samotné 1024Gb čipy jsou menší a na wafer se jich vejde podstatně víc. 
 
Co se týče chystaných 144vrstvých NAND Flash, Intel chce využít buňky postavené na technologii 3D Floating Gate (FG) namísto Charge Trap Flash (CTF). Jejich výhoda má být především v tom, že takové buňky déle drží náboj, a tedy i uloženou informaci. To je přitom klíčkové k tomu, aby se mohlo pokročit k navýšení počtu ukládaných bitů do buňky. 
 
 
Důvod je zřejmý. V případě 4 bitů v buňkách QLC je nutné rozpoznávat 16 úrovní náboje, zatímco v případě PLC už to bude 32 úrovní a degradace může o to snáze způsobit ztrátu integrity dat. 
 
 
Co se týče kapacity, pak dnes máme stále ještě nejrozšířenější nejspíše 64vrstvé paměti s buňkami TLC. SSD s 96vrstvými paměťmi a QLC tak jejich kapacitu zdvojnásobují a pokud jde o 144vrstvé paměti s PLC, ty se mohou chlubit rovnou 3,75násobně vyšší kapacitou na stejné ploše, a to za předpokladu využití stejně velkých buněk. Ovšem Intel má své paměti s PLC a CTF stále ještě v laboratořích, kde je testuje, přičemž Toshiba s takovými paměťmi také zatím ještě experimentuje, takže nejde o něco, co by se mělo brzy objevit na trhu. 
 
Důsledek pro zákazníky je zřejmý, čili levnější kapacita na SSD, ovšem otázka je, jak PLC dále zahýbe s výdrží (počtem mazacích a zapisovacích cyklů) a zapisovacím výkonem, který je už v případě QLC velice chabý. 
 
Nakonec jsme se ještě dozvěděli, že druhá generace produktů Optane DC s kódovým označením Barlow Pass přijde po boku další generace 14nm Cooper Lake a 10nm Ice Lake Xeonů, takže v příštím roce. Jde tak o paměti sedící mezi SSD a RAM.
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery Corsair K95 RGB Platinum XT: mechanika pro hráče i streamery
Corsair si připravil novou verzi své již známé klávesnice K95, a sice model s celkovým označením K95 RGB Platinum XT Mechanical Keyboard. Ten slibuje velice dobrou výbavu, která má vyhovovat i streamerům.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh Grafenové baterie Real Graphene pomalu míří na trh
Máme zde další průlom ve světě akumulátorů. Společnost Real Graphene totiž slibuje už velmi brzký příchod grafenových baterií, které se mají rychle nabíjet, být bezpečnější a vydržet mnohem více nabíjecích cyklů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou Mojo Vision připravuje kontaktní čočky s rozšířenou realitou
Už i lehké brýle schopné poskytovat rozšířenou realitu je výkřik techniky, který zatím není připraven pro široký trh a Mojo Vision chce přitom nabídnout něco podobného prostřednictvím kontaktních čoček. 
Včera, aktualita, Jan Vítek