www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung
, , aktualita
Na jaře minulého roku jsme se dozvěděli, že Samsung má brzy nahradit Intel jako světově největšího výrobce počítačových čipů. Ono brzy nyní nastalo, a tak můžeme říci, že čtvrt století vlády Intelu skončilo. 
reklama
Ano, Intel se udržel na prvním místě mezi světově největšími výrobci počítačových čipů více než 25 let, ale to nyní skončilo dle údajů za kvartální prodeje, jež vynesly Samsung na první místo. Jde o srovnání kvartálních výdělků čistě za prodej počítačových čipů, které už loni na jaře bylo ve prospěch Intelu pouze o 200 milionů dolarů (14,6 vs. 14,4 mld). 
 
 
Intel přitom v posledních kvartálech lámal jeden rekord za druhým, co se týče svých tržeb. Ovšem zároveň s tím pokračuje ve svém přerodu na cestě stát se společností, která už nebude zaměřená především na PC a výrobu hardwaru, i když její tradiční divize vydělávají stále zdaleka nejvíce ze všech. Intel tak dokázal za poslední rok utržit 62,8 miliard dolarů, ale to v celkovém měřítku nestačilo na podíl prodeje čipů (cca 69 miliard USD) z celkových 224,5 miliard tržeb společnosti Samsung
 
Nejvíce peněž tedy Intel utržil díky prodeji procesorů x86 a s nimi spojeného hardwaru, zatímco Samsung vydělal nejvíce na boomu mobilních zařízení, a to prodejem mobilních SoC a také pamětí DRAM a Flash. Dostal se do stavu, kdy jeho komponenty lze najít v téměř každém novém chytrém telefonu a na celosvětové produkci SSD se podílí zhruba třetinou. Takovému kombu může Intel orientující se donedávna především na skomírající PC průmysl jen těžko odolat. 
 
Je však třeba poznamenat, že mobilní trh už také není oním ekonomickým tygrem jako v posledních letech. Psali jsme o tom nedávno, že jej jako hlavní tahoun má nahradit umělá inteligence, a to se již projevilo v posledním kvartálu, kdy mobilní byznys Samsungu vykázal pokles o 3,2 procenta. Jenomže to zachránila právě poptávka po paměťových produktech pro cloudové servery, automotive a AI. 
 
Otázka je, zda si Samsung své první místo udrží, neboť je jasné, že mu velice pomohly nabobtnalé ceny pamětí DRAM a Flash, které by měly postupně zase klesat. Na to ostatně my jako zákazníci čekáme už dlouho, a to asi od poloviny roku 2016 v případě operačních pamětí. 
 
Zdroj: Samsung, Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update Apple iCloud si nerozumí s Windows 10 October 2018 Update
Poslední aktualizace operačního systému Windows 10 October 2018 Update si nerozumí s Apple iCloud. Společnosti tak zastavily možnost instalace, aby nedošlo k problémům, které by mohly vést k nepříjemným důsledkům.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10 Microsoft usnadňuje tvorbu 64-bitových ARM aplikací pro Windows 10
Microsoft se rozhodl, že softwarovým vývojářům usnadní tvorbu aplikací pro systém Windows 10, který pracuje na zařízeních se 64bitovým procesorem ARM. Pro něj se tak mohou tvořit aplikace, které budou na takových procesorech pracovat nativně.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky Satelit GOES-17 už je na místě a poslal první snímky
Do své finální pozice už doputoval satelit GOES-17, který patří NOAA a poslouží k nahrazení starého "hardwaru", který slouží už od 90. let. GOES-17 je tak další satelit, který patří mezi GOES-R. Na co bude dohlížet?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní Razer BlackWidow Lite: minimalistická klávesnice pro tiché psaní
Dnes si můžeme vybrat z bohaté nabídky klávesnic, z nichž se pro psaní hodí především ty, které jsou vybaveny tlačítky s hmatovou i zvukovou odezvou. To ale znamená hlučné psaní, přičemž Razer BlackWidow Lite je jiná.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz Výzkumníci testují grafenové displeje s 2500 ppi a 400 Hz
Počítačové monitory nám v řadě posledních let mnoho revolučních technologií neukázaly. OLED jsou typický vapourware a my můžeme být rádi alespoň za to, že technologie TN už ustoupila do pozadí. Ale co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů