reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung

31.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung
Na jaře minulého roku jsme se dozvěděli, že Samsung má brzy nahradit Intel jako světově největšího výrobce počítačových čipů. Ono brzy nyní nastalo, a tak můžeme říci, že čtvrt století vlády Intelu skončilo. 
Ano, Intel se udržel na prvním místě mezi světově největšími výrobci počítačových čipů více než 25 let, ale to nyní skončilo dle údajů za kvartální prodeje, jež vynesly Samsung na první místo. Jde o srovnání kvartálních výdělků čistě za prodej počítačových čipů, které už loni na jaře bylo ve prospěch Intelu pouze o 200 milionů dolarů (14,6 vs. 14,4 mld). 
 
 
Intel přitom v posledních kvartálech lámal jeden rekord za druhým, co se týče svých tržeb. Ovšem zároveň s tím pokračuje ve svém přerodu na cestě stát se společností, která už nebude zaměřená především na PC a výrobu hardwaru, i když její tradiční divize vydělávají stále zdaleka nejvíce ze všech. Intel tak dokázal za poslední rok utržit 62,8 miliard dolarů, ale to v celkovém měřítku nestačilo na podíl prodeje čipů (cca 69 miliard USD) z celkových 224,5 miliard tržeb společnosti Samsung
 
Nejvíce peněž tedy Intel utržil díky prodeji procesorů x86 a s nimi spojeného hardwaru, zatímco Samsung vydělal nejvíce na boomu mobilních zařízení, a to prodejem mobilních SoC a také pamětí DRAM a Flash. Dostal se do stavu, kdy jeho komponenty lze najít v téměř každém novém chytrém telefonu a na celosvětové produkci SSD se podílí zhruba třetinou. Takovému kombu může Intel orientující se donedávna především na skomírající PC průmysl jen těžko odolat. 
 
Je však třeba poznamenat, že mobilní trh už také není oním ekonomickým tygrem jako v posledních letech. Psali jsme o tom nedávno, že jej jako hlavní tahoun má nahradit umělá inteligence, a to se již projevilo v posledním kvartálu, kdy mobilní byznys Samsungu vykázal pokles o 3,2 procenta. Jenomže to zachránila právě poptávka po paměťových produktech pro cloudové servery, automotive a AI. 
 
Otázka je, zda si Samsung své první místo udrží, neboť je jasné, že mu velice pomohly nabobtnalé ceny pamětí DRAM a Flash, které by měly postupně zase klesat. Na to ostatně my jako zákazníci čekáme už dlouho, a to asi od poloviny roku 2016 v případě operačních pamětí. 
 
Zdroj: Samsung, Intel


reklama