www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung
, , aktualita
Na jaře minulého roku jsme se dozvěděli, že Samsung má brzy nahradit Intel jako světově největšího výrobce počítačových čipů. Ono brzy nyní nastalo, a tak můžeme říci, že čtvrt století vlády Intelu skončilo. 
K oblíbeným
reklama
Ano, Intel se udržel na prvním místě mezi světově největšími výrobci počítačových čipů více než 25 let, ale to nyní skončilo dle údajů za kvartální prodeje, jež vynesly Samsung na první místo. Jde o srovnání kvartálních výdělků čistě za prodej počítačových čipů, které už loni na jaře bylo ve prospěch Intelu pouze o 200 milionů dolarů (14,6 vs. 14,4 mld). 
 
 
Intel přitom v posledních kvartálech lámal jeden rekord za druhým, co se týče svých tržeb. Ovšem zároveň s tím pokračuje ve svém přerodu na cestě stát se společností, která už nebude zaměřená především na PC a výrobu hardwaru, i když její tradiční divize vydělávají stále zdaleka nejvíce ze všech. Intel tak dokázal za poslední rok utržit 62,8 miliard dolarů, ale to v celkovém měřítku nestačilo na podíl prodeje čipů (cca 69 miliard USD) z celkových 224,5 miliard tržeb společnosti Samsung
 
Nejvíce peněž tedy Intel utržil díky prodeji procesorů x86 a s nimi spojeného hardwaru, zatímco Samsung vydělal nejvíce na boomu mobilních zařízení, a to prodejem mobilních SoC a také pamětí DRAM a Flash. Dostal se do stavu, kdy jeho komponenty lze najít v téměř každém novém chytrém telefonu a na celosvětové produkci SSD se podílí zhruba třetinou. Takovému kombu může Intel orientující se donedávna především na skomírající PC průmysl jen těžko odolat. 
 
Je však třeba poznamenat, že mobilní trh už také není oním ekonomickým tygrem jako v posledních letech. Psali jsme o tom nedávno, že jej jako hlavní tahoun má nahradit umělá inteligence, a to se již projevilo v posledním kvartálu, kdy mobilní byznys Samsungu vykázal pokles o 3,2 procenta. Jenomže to zachránila právě poptávka po paměťových produktech pro cloudové servery, automotive a AI. 
 
Otázka je, zda si Samsung své první místo udrží, neboť je jasné, že mu velice pomohly nabobtnalé ceny pamětí DRAM a Flash, které by měly postupně zase klesat. Na to ostatně my jako zákazníci čekáme už dlouho, a to asi od poloviny roku 2016 v případě operačních pamětí. 
 
Zdroj: Samsung, Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková