www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung

Intel už není král, nově je největší výrobce čipů Samsung
, , aktualita
Na jaře minulého roku jsme se dozvěděli, že Samsung má brzy nahradit Intel jako světově největšího výrobce počítačových čipů. Ono brzy nyní nastalo, a tak můžeme říci, že čtvrt století vlády Intelu skončilo. 
reklama
Ano, Intel se udržel na prvním místě mezi světově největšími výrobci počítačových čipů více než 25 let, ale to nyní skončilo dle údajů za kvartální prodeje, jež vynesly Samsung na první místo. Jde o srovnání kvartálních výdělků čistě za prodej počítačových čipů, které už loni na jaře bylo ve prospěch Intelu pouze o 200 milionů dolarů (14,6 vs. 14,4 mld). 
 
 
Intel přitom v posledních kvartálech lámal jeden rekord za druhým, co se týče svých tržeb. Ovšem zároveň s tím pokračuje ve svém přerodu na cestě stát se společností, která už nebude zaměřená především na PC a výrobu hardwaru, i když její tradiční divize vydělávají stále zdaleka nejvíce ze všech. Intel tak dokázal za poslední rok utržit 62,8 miliard dolarů, ale to v celkovém měřítku nestačilo na podíl prodeje čipů (cca 69 miliard USD) z celkových 224,5 miliard tržeb společnosti Samsung
 
Nejvíce peněž tedy Intel utržil díky prodeji procesorů x86 a s nimi spojeného hardwaru, zatímco Samsung vydělal nejvíce na boomu mobilních zařízení, a to prodejem mobilních SoC a také pamětí DRAM a Flash. Dostal se do stavu, kdy jeho komponenty lze najít v téměř každém novém chytrém telefonu a na celosvětové produkci SSD se podílí zhruba třetinou. Takovému kombu může Intel orientující se donedávna především na skomírající PC průmysl jen těžko odolat. 
 
Je však třeba poznamenat, že mobilní trh už také není oním ekonomickým tygrem jako v posledních letech. Psali jsme o tom nedávno, že jej jako hlavní tahoun má nahradit umělá inteligence, a to se již projevilo v posledním kvartálu, kdy mobilní byznys Samsungu vykázal pokles o 3,2 procenta. Jenomže to zachránila právě poptávka po paměťových produktech pro cloudové servery, automotive a AI. 
 
Otázka je, zda si Samsung své první místo udrží, neboť je jasné, že mu velice pomohly nabobtnalé ceny pamětí DRAM a Flash, které by měly postupně zase klesat. Na to ostatně my jako zákazníci čekáme už dlouho, a to asi od poloviny roku 2016 v případě operačních pamětí. 
 
Zdroj: Samsung, Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek