reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel využije model Copy Exactly! pro navýšení produkce 14nm procesorů

24.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Intel využije model Copy Exactly! pro navýšení produkce 14nm procesorů
Že 10nm proces Intelu opravdu nebude brzy k dispozici, to se ukazuje i tím, že Intel se přece jen odhodlal k rozšíření výroby 14nm procesem. Nepůjde však o výrobu samotných křemíkových čipů, ale o finální práce a testování. 
Průměrná cena procesorů Intel i na našem trhu od jara roste a stojí za tím nedostatečná kapacita dostupných 14nm linek, přičemž to by se mohlo velice brzy změnit. Uvidíme ale, zda Intel dokáže zabránit poklesu na celém trhu s PC, který pro závěr roku hrozí. 
 
 
Dříve se také objevily informace, že Intel přesune výrobu méně důležitých/složitých produktů do TSMC, ale to se nepotvrdilo a pravděpodobně to byl jen mylně interpretovaný fakt, že se některé čipové sady začnou opět vyrábět 22nm procesem
 
Nyní se má také uplatnit strategický model Copy Exactly!, který si vyvinul sám Intel a my si jej můžeme představit prostě jako copy&paste aplikovaný na výrobní provozy Intelu. To má platit pro jedno ze zařízení pro testování a pouzdření čipů, které je umístěno ve Vietnamu a zdroj mluví o tom, že to má začít dodávat vyrobené čipy už od 8. října, takže už za dva týdny. Některé servery ale zprávu interpretují tak, že Intel spustil další 14nm výrobní linky. Dle zveřejněné zprávy ale nastalo pouze rozšíření kapacity pro testování a pouzdření 14nm procesorů, i když to je samozřejmě také nedílnou součástí celého výrobního procesu. Nicméně o rozšíření výroby samotných křemíkových čipů nejde. 
 
Dle dokumentu zveřejněného Intelem se to bude týkat výhradně nízkospotřebových procesorů Core, Pentim a Celeron (řady U). V rámci Copy Exactly! nám chce Intel zajistit především to, že veškeré produkty a jejich kvalita si bude odpovídat, ať už byly otestovány a zapouzdřeny kdekoliv, což je téma především pro jeho OEM zákazníky. 
 
S tím si také můžeme spojit nedávnou zprávu CRN, kde se přímo mluví o nedostatečné kapacitě pro testování a pouzdření 14nm procesorů. Nicméně výroba čipsetu H310C na 22nm procesu jednoznačně ukazuje i na přetížení samotných 14nm linek, respektive na jejich uvolnění pro důležitější produkty, jako jsou procesory Whiskey Lake (Coffee Lake Refresh), nové serverové procesory Cascade Lake a také modemy XMM 7560 pro telefony firmy Apple. 
 


reklama