www.svethardware.cz
>
>
>
>

Kanada vycouvala z vývoje teleskopu WFIRST, velice důležitého partnera JWST

Kanada vycouvala z vývoje teleskopu WFIRST, velice důležitého partnera JWST
, , aktualita
Mezi nové nadějné vesmírné teleskopy rozhodně nepatří pouze JWST, na nějž si bohužel počkáme alespoň do roku 2020. Je tu také WFIRST, který se také zaměří na některé z největších záhad dnešní astronomie. Jak si ten aktuálně stojí? 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme informovali, že NASA hledá cesty, jak na vývoji teleskopu WFIRST ušetřit a snížit náklady alespoň o 400 milionů dolarů. Jde přitom o zařízení, které by mohlo přinést odpovědi na nejožehavější otázky točící se kolem temné hmoty a temné energie, přičemž v jeho schopnostech má být pozorování velice vzdálených galaxií z doby pouze 500 milionů let před velkým třeskem nebo i ještě starších. 
 
 
Letošního 23. května přišla dobrá zpráva, že NASA, pod jejímž vedením WFIRST vzniká, zadala firmě Ball Aerospace and Technologies Corporation výrobu hlavního nástroje teleskopu, což je Wide Field Instrument (WFI), ovšem necelý týden poté následovala naopak špatná zpráva, že z důvodu nedostatku financí se z projektu stahuje Kanadská vesmírná agentura. 
 
WFIRST bude sledovat vesmír pomocí svého 2,4 metrů velkého zrcadla, a to v infračerveném spektru. JWST má přitom celkový průměr svých šestihranných segmentů 6,5 metrů a sledovat bude vesmír také v infračerveném spektru, takže proč je vůbec potřeba mít ve vesmíru další teleskop krom očividné možnosti sledovat více cílů najednou? 
 
Jde především o úhel pohledu, a to ne v přeneseném významu. JWST dokáže sledovat cíle ve velkém detailu, ale jeho zorné pole je velice úzké. U WFIRST je to naopak, takže ten může sledovat mnohem větší části oblohy, rychleji vyhledávat zajímavé cíle a tvořit databázi jak exoplanet v naší galaxii, tak objektů raného vesmíru. To právě bude mít za úkol zmíněný nástroj WFI. A že zmiňujeme exoplanety, nepůjde už o nepřímé pozorování tranzitivní či jinou metodou, ale právě o přímé pozorování. K tomu WFIRST ponese koronograf, který dokáže zastínit hvězdu, aby u ní byly pozorovatelné případné velké planety, jako jsou plynní či ledoví obři. 
 
 
A abychom měli nějaké konkrétní porovnání. WFIRST dokáže pouze dvěma snímky zachytit to samé, co se Hubbleovým dalekohledem musí nasnímat celkem 432krát, jak ukazuje přiložený gif. Není divu, že samotná American Astronomical Society se dříve důrazně vyjádřila proti úvahám o zrušení celého projektu WFIRST.
 
WFIRST a JWST tak mají ve skutečnosti spolupracovat. První z nich může hledat zajímavé objekty a druhý z nich poslouží k jejich podrobnému sledování, a právě proto je důležité dostat do vesmíru obě zařízení. WFIRST by měl za dobu své mise poskytnout pohled až na miliardu galaxií a nalézt přes 2500 exoplanet, což by počet těch známých přibližně zdvojnásobilo. Do té doby však začne úřadovat TESS, takže počet potvrzených exoplanet asi ještě před tím prudce poroste. 
 
WFIRST je nyní však opět v ohrožení kvůli rozhodnutí Kanaďanů z projektu vycouvat. Ti se přitom výrazně podílejí na vývoji JWST a do WFIRST zatím investovali přes 3 miliony dolarů, což z hlediska vesmírných programů není mnoho. NASA ale od kanadské agentury chtěla závazek, že ta bude ochotna do projektu v příštích 10 letech vložit dalších 100 milionů dolarů, což ředitel Gilles Leclerc odmítl. Potvrdil, že jde čistě o otázku financí: "Je to tak jednoduché a tak smutné", takže je vidět, že samotní Kanaďané z vědecké komunity z toho vůbec nejsou nadšeni. 
 
Leclerc také uvedl, že opětovný vstup Kanady do projektu WFIRST je velice nepravděpodobný. Nicméně Američané snad budou schopni jej utáhnout sami už jen proto, že finanční podíl Kanady byl v celém 3,2miliardovém projektu minoritní. Pokud by ale Donald Trump prosadil svou, WFIRST by byl už dříve zrušen. Jeho rozhodnutí totiž zvrátil Kongres, který WFIRST vrátil do rozpočtu NASA pro příští rok. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala