Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

KFA2 a GALAX uvádí externí grafiku GeForce GTX 1060

22.11.2017, Jan Vítek, aktualita
KFA2 a GALAX uvádí externí grafiku GeForce GTX 1060
Společnosti KFA2 a GALAX společnými silami přinášejí na trh externí grafiku SNPR GTX 1060. Jde o další model určený pro napojení přes rozhraní Thunderbolt 3, který se však bude na rozdíl od jiných spoléhat na externí napájení. 
Na trh se dostávají externí grafiky či grafické boxy jako Asus ROG XG Station 2 nebo menší Gigabyte Aorus GTX 1080 Gaming Box, ovšem i ten má svůj vlastní aktivně chlazený zdroj. Nový SNPR GTX 1060 od společností KFA 2 a GALAX ale bude spoléhat na externí napájecí adaptér, takže sám o sobě bude moci být o to menší. 


Zařízení je uzavřeno v kovové skříňce připomínající malý počítač typu HTPC. Celkové rozměry jsou 165 x 157 x 73 mm a hmotnost 1,38 kg. 


V zadní části je záslepka, která je v podstatě stejná, jakou najdeme i v běžné výbavě základních desek pro krytí mezer mezi zadními I/O porty. Zde slouží ke stejnému účelu, přičemž mezi dostupné porty patří HDMI, DVI-D, DisplayPort, USB typ C pro Thunderbolt a čtyřkolíkový napájecí konektor. Z rozložení portů by se mohlo zdát, že výrobci nepoužili prostou grafickou kartu jako ostatní, ale tak tomu není. Karta je jen zbavena své vlastní záslepky, ovšem z toho vyplývá, že její případné nahrazení za jiný model bude složitější než v jiných externích boxech, kde se používají běžné grafické karty, které si můžeme koupit na trhu. 


Uvnitř tak najdeme jednoduchou základní desku, která zajistí komunikaci mezi rozhraním PCIe x16 grafické karty a Thunderboltem 3 a také nezbytné napájení karty. Ta tak sedí přímo nad ní a na ní je zase nezbytný chladič vybavený dvěma 70mm ventilátory. 

Tato grafika je vybavena čipem GeForce GTX 1060 se 6 GB paměti, který pracuje na taktu 1531 až 1746 MHz a paměti GDDR5 běží na standardních 8 GHz. Referenční takty daného čipu jsou přitom 1506 až 1708 MHz, takže zde je karta mírně přetaktovaná. A co se týče napájení, to zajišťuje adaptér s výkonem 230 W, což je na GTX 1060 více než dost. 

V evropských obchodech získala KFA2/GALAX SNPR GTX 1060 6 GB cenovku 499 eur, což představuje přinejmenším dvojnásobek ceny samotné karty. 
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.